Citat:
Bojevnik - GlasIo Zveze bojevnikov in Sampomoči Zveze bojevnikov
letnik 3, številka 6 1. junij 1933
I.M. (verjetno Ivan Matičič)
FAŠIZEM
Kdo bi si bil misli, da bo kamen, ki se je sprožil 26. julija 1914, tako neusmiljeno pomandral Evropo in jo do temeljev preobličil. Kdo izmed nas bi si bil domišljal tedaj na fronti, da bo rodila svetovna vojna tako ne-dogledne posledice. Pač smo slutili, da se bodo meje držav vsekakor premaknile, a mnoge se celo podrle; toda da se bo tudi človeška morala prav do temeljev zrušila, o tem pač nismo tedaj sanjali. Pač, slutili smo, da se bomo bas bojevniki močno podivjani vrnili s front in da bomo kar od kraja pobijali in klali. Kajti rednega in poštenega živIjenja smo se bili docela odvadili in ga v resnici nismo bili več pričakovali.
Toda čudo božje, kako se vse na svetu okrene. Namesto da bi se vrnili mi z razdivjanili front divji, z okrvavljenim bodalom v rokah, grozni in preteči, smo prišli kakor čreda ovac, krotki, naveličani trpljenja, željni miru. In toliko je po vojni prekucuhov, ekstremov in krvavih elementov — pa bi bilo popolnoma naravno in razumljivo, ako bi bili vsi ti sami bivši frontarji, ki so siti gorja, pa hočejo prekucniti današnji, recimo krivični, družabni red. Popolnoma razumljivo bi bilo, ako bi mi uganjali te razne ekstremne komedije. Toda ne! Bojevniku je komedije in morije dovolj, on hoče pomagati in koristiti izmučenemu človeštvu z resnim in pozitivnim delom, slonečim na legalnih temeljih. On ve, da vsaka sila rodi protisilo1, vsako nasilje nesrečo in vojno. Bojevnik skuša s pozitivnim delom in propagando odpraviti socialne krivice, ki jih trpi delovno ljudstvo.
Poglejmo pa, kdo so ti današnji junaki raznih ekstremov, ki hočejo odrešiti trpeči svet in mu ustvariti raj na zemlji. To so trume fantinov, ki so med svetovno vojno pohajkovali in žalostno životarili v zaledju ter iz dalje prisluškovali peklu front. So tako rekoč izrodek vojne, v nji <so rasli, videli njeno bedo in njeno nemoralo. Rasli so brez vajeti, brez pravega varstva — in ko so* po vojni dorasli, so planili na cesto in podivjali v nebrzdanih hordah. In teh je nabral sedaj lahko vsak, kolikor je hotel; medtem ko so bili pravi italijanski kombatenti organizirani skupno z vojnimi invalidi v močni bojevniški organizaciji, ki pa je bila pozneje od fašistov razgnana. Ruskega carja so bili odstavili pravi bojevniki, ki so tudi izvedli nekrvavo revolucijo pod Kerenskim, katerega vlada bi Rusijo dovedla do drugačnih rezultatov, kakor jih vidimo danes; toda Lenin se je poslužil drugačnih metod in ljudi drugačnega tipa, da so zamogli izpremeniti krotko matuško Rusijo v grozotno klavnico. Mi smo spoznali ruskega bojevnika do bistva in vemo, da ni bil zmožen krvavih orgij ne na fronti ne doma, toda Leninov in Stalinov nauk in pa injekcija sovjetskih židovskih apostolov bo oclgojile današnje komsomolce, ki so zmožni pomoriti lastne matere in očete.
Medtem ko sta Mussolini in Lenin udarila in zapalila nenadoma, je zbiral Hitler delj časa svoje krive križarje. Mi vemo, da je bilo v Nemčiji mnogo milijonov pametnih socialistov in 250 tisoč treznih frontnih čeladarjev, ki jim ni bilo do komedij, temveč samo do resnega dela. In vemo, da si je poražena Nemčija v 14 povojnih letih mnogo mnogo opomogla gospodarsko spričo svoje žilave marljivosti in neverjetne vztrajnosti, zaradi katere si je pridobila občudovanje in ugled v svetu. Toda Hitler je umel s svojo spretno komedijo vse to podreti v enem samem letu, kar tako naprej. Bogme, res ne želimo nikomur hudega, ali prej si bo stokrat razparal Hitler čeljust v svojih grožnjah, preden bo padel svet pred njim na kolena. In prej bomo mi zasedli našo Koroško, kakor jo bo skušal oskruniti okovani Hitlerjev škorenj!
Pa se dobe še celo pri nas ljudje, ki jim Hitlerjeve vratolomnosti imponirajo. Saj čitamo, da se tu celo snuje nekaka podobna organizacija ka-li. In da za to reč nabirajo mladino. Kaj pa, mladina naj bo za komedije, kakor da nima resnejšega smotra. Bi hoteli nekateri mar zopet poskusiti z raznimi eksperimenti žalostnega spomina? Da se razumemo, povemo kratko in odločno: za fašizem se bojevniki prav nič ne ogrevamo, ker njegove metode so zlo in nesreča za narod in državo! Mi stojimo in bomo stali vedno zvesto na strani zatiranih in teptanih, najsi bodo to naši delavci, kmetje ali invalidi. Pravico njim, pa mir naši bedni raji na zemlji!