Zaščita vrta pred (rdečimi) polži

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej.. Da malo obudim temo... Nisem še nič naredil proti polžem, čeprav sem že lani imel namen..

Vglavnem, vseeno se mi zdi res najboljša zaščita proti polžem ta z baterijo, kot npr.: StopSnails.

In kot sem razumel v tej temi, si to brez nekih večjih problemov lahko narediš tudi doma sam.. Rabil bi za 3 vrte po slabih 30m in tam stane ze en komplet 50 eur, kar bi zneslo 150 eur.. In se mi zdi, da si lahko precej ceneje narediš to sam doma..

Če prav razumem, rabim naslednje:
- žica
- 9v baterijo
- priključek za 9v baterijo
- držala za žico (ali pa jih zaklamfam gor).

Ali potrebujem še kaj drugega?

Bi za razdaljo nekje 30m morala biti močnejša baterija?

Doma imam še dobro ohranjeno žico od goric (mislim da pocinkano), ki smo jih odstranili. Bo ta žica vredu? Saj glavno je, da prevaja, kajne? Ali je katera druga žica boljša?

Mislim pa žico pritrdit na WPC deske. Bi bilo to ok? WPC je trajen, les bom moral menjavat vsaki 2 leti..
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Pocinkana žica je povsem ok, bistvo je, da jo postaviš na ustrezno razdaljo. Z 9v baterijo ni ravno posrečena ideja, ker v primeru, da se žici stakneta med seboj bo baterija prazna v par minutah. Temu se ogneš tako, da vzameš recimo manjši akumulator cca 7Ah in vmes zaporedno vežeš 12v žarnico male moči recimo 2w. Če se žice staknejo med seboj, ti bo žarnica posvetila in signalizirala stik, akumulator pa ne bo takoj prazen. Še boljša rešitev je trafo iz 230v na 12v z žarnico zaporedno. Cena tega je manj kot malica v gostilni. Dolžina žic je nepomembna za polžjo ograjo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
iz 230v ne pride v poštev, ker nimam napeljane elektrike nikjer v bližini. Kvečjemu kaki solarni elementi - so tudi v tej temi bile ideje, kako solarno luč predelat za te namene..

Saj če imaš pravilno povezano, se baterija ne porablja, ne? Samo ko polž prečka obe žici, takrat se porabi malo baterije, kajne?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Mogoče ve kdo, kje bi se dobili takšni ali podobni nosilci za 2 žici? Ker mislim, da spenjač v WPC ne bo zabil klamfe.
11-17-1024x681.jpg


Lahko je tudi kaj podobnega, da le drži žice na svojem mestu in nekje dober cm narazen... ;)

Razmišljal sem, da bi uporabil podložke s tesnilom, nekaj takega: https://www.izolacijskipaneli.si/prodajni-program/pritrdilni-material-2/podlozke-z-epdm-tesnilom/
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
380
123
43
Lahko daš tiste plastične, ki so v obliki črke U in na strani imajo mali žebelj. Nimam pojma, za kaj je pravi namen teh klinov, jaz uporabljam pri kablovju, napeljavi žic, itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
:D:D, ko sem prebral odgovor od JakeTheSnake, si nisem znal predstavljat, kaj ima v mislih.. Ko pa sem videl odgovor od Zgaga, pa sem se samo nasmejal, kak nisem pomislil na ta "u z žebljem"... :D:D

Ampak bi raje žici fiksno pritrdil žici.. Pri tej "u" klemi pa verjetno žice ne bi bile fiksne..;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Pa ste preprican da s takim pritrjevanjem tok ne bo tekel v mokro desko in spraznil baterijo ko keks? Zica se po moji logiki ne sme dotikat nicesar kar prevaja tok. Mokra deska ga zagotovo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Pepe