Zanzibar

dejanpra

Pripravnik
9. nov 2010
39
0
6
V avgustu se odpravljava z ženo na Zanzibar in sicer za 11 dni. Prosim za koristne nasvete, kje prespati, kaj se splača videt, naj ostaneva samo na otoku ali se splača iti tudi na celino ali kakšen drug otok v bližini, je boljše vzeti hotel s hrano, ali samo hotel z zajtrkom ter ostalo jest po restavracijah, ipd...
 

dejanpra

Pripravnik
9. nov 2010
39
0
6
Očitno vas ni dosti obiskalo Zanzibar.
Kakorkoli, znašla sva se in preživela prečudovit in enkraten dopust - vreden vsakega evra. Če pa bo kdo v bodoče rabil kakšno informacijo, pa me naj kar povpraša. Sem na voljo
smile-1.gif
 

dejanpra

Pripravnik
9. nov 2010
39
0
6
hehe, bom naredil krajši potopis, ker ste me zasuli s privat sporočili
smile-1.gif

Ni problema, saj v tem je bistvo foruma. Naložim tekom tedna, ko bo čas dopuščal.
Definitivno je potrebno iti v lastni režiji!! Prvič zato, ker je bistveno ceneje, drugič pa zato, ker preko agencije te vržejo v luksuzni hotel, ki je čuvan kot utrdba in sploh nimaš nič od otoka. V takšen hotel greš lahko tudi kje bližje, pa bo sigurno bolj poceni.
 
Nazadnje urejeno:

dejanpra

Pripravnik
9. nov 2010
39
0
6
680 € letalska karta + 25-45 € ena nočitev, odvisno od hotela ali bungalova. Nočitve so samo z zajtrkom.
 

dejk0

Pripravnik
25. apr 2009
835
21
18
Hudo. Pol bi se dal naprimer z 1500€ na osebo prit normalno čez za ene 10dni?
 

dejanpra

Pripravnik
9. nov 2010
39
0
6
No, pa sem si vzel čas, da opišem dopust.

Na Zanzibar sva se odpravila iz letališča München. Letela sva z Oman Air. O tej družbi samo vse pohvalno. Odlična postrežba, hrane preveč, dobra letala, fantastičen entertainment,... Imela sva en prestop in sicer v Muscatu. Odhod iz Mûnchna je bil ob 22.00, na Zanzibar pa sva prispela ob 14:00.
Tam pa seveda čisto drug svet. Letališče glih za glih, kovčke so sicer prinesli v stavbo, a o tekočem traku ni bilo ne duha ne sluha, tako da smo se potniki "sprehajali" med potovalkami in iskali svoje
smile-1.gif

Ob vstopu v Zanzibar je potrebno imeti vizo. Možno jo je dobiti tudi preko veleposlaništva v Nemčiji, a stane 50 EUR, če pa zaprosiš za vizo ob vstopu, na letališču, pa stane 50 USD. Naj bi bilo obvezno tudi cepljenje proti rumeni mrzlici, a tega nihče ni preverjal. Je pa res, da smo skoraj vsi evropejci imeli s sabo rumene knjižice in se je dalo to že na daleč videti.
Ko sva izstopila iz letališča, sva iskala prevoz. V bistvu kaj drugega kot taksi ni na voljo. Prva destinacija je bila plaža Paje, na vzhodu. Original cena za taksi je bila 60 USD, a nama je uspelo urediti prevoz za 45 USD. Pot je trajala malo manj kot uro, ceste so, razen v mestu, čisto ok.
Paje je zelo majhno mestece, po evropskih merilih srednje velika vas. Prenočevala sva v Ndame Beach Lodge, ki ga imata dva nemca. Sobice so zelo preproste, grajene v domačen stilu.
en8-IMG-07.jpg

71-IMG-07.jpg

So pa sobice čiste, tako da je bivanje prijetno. Najboljša stran pa je definitivno plaža. Za moje pojme, je vzhodna plaža najlepša na otoku. Sicer je res, da ko nastopi oseka morje skorajda izgine, saj se oddalji od roba plaže preko 500 metrov - a takrat lahko izkoristite za sprehod po fantastičnem pesku, iskanju školjk, ipd.
m8-IMG-07.jpg

Po internetu sem videl veliko slikic, ki so bile slikane ob oseki. Takrat zgleda plaža umazana in odbijajoča - a v živo je čisto drugače. Po eni strani je velika razlika med oseko in plimo še plus, saj je plaža razgibana. Aha, še to. Plaža je dolga cca 6-7 km. Napamet povedano, a skratka ogromna.
Paje je bistveno manj turističen kot sever otoka, Nungwi. Edina aktivnost, ki sva jo zasledila, so bili kite-rji. Hotelov več ali manj na tej plaži ni, so le sobice, v cenovnem razponu od 40 do 180 USD na noč za dve osebi - zajtrk vključen. Restavracije so večinoma samo v sklopu prenočišč, a se lahko odločite, da jeste tudi v kateri drugi, ne v tisti, kjer spite. Hrana je dobra, tudi ne predraga. Kosilo ali večerja ( samo glavna jed) stane od 4-7 EUR. Pijača je poceni. Tudi beach boysov je na tej plaži zelo malo, tako da lahko uživate v miru. Omeniti je potrebno še to, da dostikrat zmanjka elektrike, zato mogoče ni slabo imeti s sabo baterijo
grims-1.gif

6 dni sva bila v Paje-tu, nato sva se odpravila na Nungwi, plažo, za katero pravijo, da je najlepša na otoku. A za naju je bila veliko razočaranje.
b7b-IMG-11.jpg

Na slikah zgleda sicer zelo lepo, a je plaža bistveno manjša, vse polno je majhnih zalivčkov, v nasprotju z vzhodno plažo, kjer so dolge več kilometrov. Prav tako je barva morja na vzhodu veliko lepša, več je zelene in svetlo modre - na severu jo moraš skorajda iskati. Tudi "hoteli" so bistveno bolj natlačeni, tako da lahko hitro dobiš občutek utesnjenosti. Je pa tu bistveno večja izbira restavracij, trgovin, ipd., zato so cene še nekoliko nižje, kot na vzhodni plaži - a razlika ni ne vem kakšna.
Slabost Nungwija so tudi Beach boysi - teh tukaj kar mrgoli in včasih je dokaj zahtevno ležati na plaži, saj znajo biti kar nadležni.
Ob oseki se lahko odpravite peš do plaže Kendwa, ki leži nekoliko južneje. Pot je zanimiva, tudi plaža je malo večja kot Nungwi. Je pa bistveno manj razvita, saj je samo kakšnih 10 različnih prenočišč.
stx-IMG-12.jpg

Na otoku ponujajo tudi nekaj izletov.
Delphin tour: ponujali bi naj kopanje z delfini, a po objavah na forumih sem zasledil, da se delfini ljudi kar izogibajo in jih kvečjemu samo vidiš, ne pa plavaš z njimi. Včasih jih niti ni na spregled. Ko sem agenta vprašal, ali je zagotovljeno, da bova delfine videla in z njimi plavala, mi ni mogel z gotovostjo pritrditi. Zato se za ta izlet nisva odločila. Cena je cca 20-40 USD.
Jozani forest: ogled nacionalnega parka, kjer prebivajo Colobus opice. Od Paje beach je oddaljen cca 15 minut vožnje, zato sva se peljala z lokalnim busom, cena je bila 0,5 EUR v eno smer. Vstopnina v park je 8 USD. Nad videnim sva bila rahlo razočarana, saj sva videla samo eno opico
uf-1.gif
Drugače pa, džungla kot džungla. Skratka, obiska ne priporočam
Spice tour: ogled plantaž, kjer pridelujejo začimbe. Vstop je prost, na koncu plačaš vodiču po želji. Običajno plačilo je 5-10 USD, je pa lahko tudi manj, ni noben problem. So pa vodiči (vsaj najina sta bila) res enkratni in zelo lepo predstavijo. Ogled traja 2-3 ure. Tudi sam sem bil pred obiskom nekoliko skeptičen, če se splača, a je bil to najboljši ogled kar sva jih doživela na otoku, zato Spice tour zelo, zelo priporočam.
Stone town: glavno mesto Zanzibarja. Mesto sicer ponuja nekaj starodavnih znamenitosti, a me niso preveč očarala. V mestu je mladost preživel tudi pevec Queenov, Freddie Mercury. Lahko si ogledate njegovo hišo, ki pa so jo spremenili v trgovino, kjer prodajajo med drugim tudi sončno kremo
bonk.gif

Kar da vedeti, da je tu živel pokojni pevec, je tabla na hiši in dva plakata A4, kjer je napisano, da ga pogrešajo.
qml-IMG-13.jpg

Sem bil kar jezen, saj sem pričakoval, da bo v hiši kakšna razstava, ipd.
Kar je še v Stone townu zanimivo je tržnica, ki se odpre zvečer po sončnem zahodu. Takrat pripravljajo ogromno odlične hrane, ki jo lahko poskusite. Zanimiva je Zanzibarska pica, ki je sestavljena iz banane in čokolade
aplauz.gif

jkw-IMG-13.jpg

Poleg teh ogledov ponujajo še ogromno ogledov bližnjih otokov in plaž. Cene se gibljejo okrog 20-30 USD in vključujejo tudi kosilo.

Povzetek:
Za vsako stvar je potrebno barantati. Realna cena je približno 50% nižja, kot jo ponudijo, oz. še več, če se pogajate z Beach boysi.
Vzhodne plaže so dolge, široke in mirne. Veliko manj turistične, tako da se lahko užijete miru. Kljub temu, je ponudba zadostna.
Severna obala je veliko bolj turistična, za moje pojme že preveč.
Prevoze z taksijem se zmenite vsaj en dan vnraprej in NIKOLI ne rezervirajte taksija pri prvem ponudniku, ampak recite, da boste še povprašali. Prosite za vizitko in v kolikor je res najugodnejši, ga lahko še vedno pokličete. Ko sva se recimo vračala domov, je bila cena za prevoz na letališče 65 USD, a mi jo je uspelo zbarantat na 20 USD!!
cheer.gif
Vožnje je bilo preko uro.
Nekoliko bolje se na otoku obnesete z USD kot z EUR. Večino cen (razen restavracije) imajo v USD, a lahko plačujete tudi z tanzanijskimi šilingi. Z EUR nisem plačeval nikoli. Menjave so približno enake za USD in EUR, razen na Nungwi beach (sever) kjer menjajo euro zelo, zelo slabo. Jaz sem menjal ves denar na letališču in je bila menjava celo najboljša. Sem imel srečo.

Še krajši opis cen:
Taksi: letališče - Paje ( plačala sva 45 USD, a glede na kasnejše izkušnje bi se dalo dobiti tudi za 30 ali 35)
Paje - Nungwi ( max 50 USD) Midva sva se na poti ustavila še na Spice touru in sva plačala prevoz ter ogled 75 USD
Nungwi - Stone town (običajna cena je 35 USD ali več, a kot sem že omenil mi je uspelo zbarantat na 20 USD
Stone town - letališče (7 USD - sicer je vožnje samo 15 minut, a ceneje me ni hotel peljati nihče.
Pijača:
lokalno pivo: cca 1,3 EUR (zelo dobro)
Coca cola (350 ml) 0,50 EUR
voda 1,5 litra 0,75 EUR
koktajli cca 3 EUR
cheer.gif

hrana od 4-7 EUR, razen seveda kakšni lobsterji
Letalska karta: 680 EUR (povratna seveda)
prenočišča: Paje Ndame 60 USD na noč ( za dve osebi z zajtrkom)
Nungwi 120 USD na noč
Stone town 50 USD na noč
kot je razvidno, so cene nočitev na severu kar zasoljene. Cene hotelov 4 ali 5 zvezdic, pa se gibljejo od 200 EUR na noč dalje.
bonk.gif


Upam, da bo opis vsem bodočim obiskovalcem otoka pomagal, če pa boste imeli še kakšno vprašanje, pa pošljite ZS.
Obisk otoka definitvno priporočam!!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.378
2.415
113
Hmmm, če sem odkrit me ravno te slikice in opisano ne prepričajo kaj preveč (ne da je slabo ampak se nikoli ne bi odločil za to destinacijo). Dobil sem občutek da je ta Zanzibar otok duhov.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zanzibar je za moj pojem en krasen 4-5 dnevni dodatek h kakšnemu konkretnemu trekingu in/ali safariju v Tanzaniji ali Keniji oz. potovanju na tistem koncu Afrike (recimo kot jaz lani). Tudi dogaja se (vsaj v Nungwiju/Kendwi ter v Stone Townu), samo moraš priti tja izven Ramadana kar pa mislim, da pričujoči opis ne kaže na to.

Je pa po mojem mnenju precej več neupravičenega hypa glede Zanzibarja kot pa resnice. Zanzibar se je vedno pojavljal kot neka otoška Indija Koromandija, pa je žal daleč od tega.
 

dejanpra

Pripravnik
9. nov 2010
39
0
6
Odvisno, zakaj greš na dopust. Veliko ljudi sva srečala, ki so kombinirali Zanzibar s safarijem. Večinoma so bili na 6-9 dnevnih safarijih in nato še 3-5 dni poležavanja na plaži.
Slikal sem namerno mesta, kjer ni bilo veliko ljudi, saj imam rad za spomin deželo in ne gužvo
smile-1.gif

Je pa Zanzibar res destinacija, ki verjetno ni za vsakogar, saj se ne dogaja kaj dosti. A midva sva poskušala najti destincijo, kjer si bova spočila in "napolnila baterije" ter še uživala v lepotah morja. In Zanzibar prav to je! Kraj za poležavanje, uživanje in razvajanje.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.378
2.415
113
Citat:
Uporabnik keber pravi:

Je pa po mojem mnenju precej več neupravičenega hypa glede Zanzibarja kot pa resnice. Zanzibar se je vedno pojavljal kot neka otoška Indija Koromandija, pa je žal daleč od tega.

Mogoče sem se jaz nerodno izrazil, vse je ok in super, ampak ravno to sem mislil kar si ti napisal
smile-1.gif
Povsod se predstavlja kot KAO nešto, oh in sploh rajska destinacija.