Tole precej dobro razloži sam potek startupa in določanja pozicije. Kratek povzetek, če še koga zanima in se mu ne ljubi brat vsega...
Imamo torej tri vrste podatkov:
- almanah (okvirni položaji satelitov za pol leta vnaprej); čas prenosa - 12,5 minut
- ephemeris (točen položaj satelitov); čas prenosa - 30 sekund (3x10s paketi)
- psevdo-naključna koda; oddaja se non-stop in pomeni časovni zamik med satelitom in sprejemnikom (iz katerega se izračuna oddaljenost)
Podatki prihajajo v 30 sekundnih okvirjih, pri čemer je treba "poslušati" frame vsakega satelita posebej v celoti. Če zamudiš začetek (identifikacijo), bo treba počakati na naslednjega. Worst case scenario je torej 59 sekund, da sprejmeš vse podatke. Če se izgubi signal s kateregakoli satelita, je treba spet čakati 30 sekund. And so on... dokler nimaš kompletne ephemerise od najmanj 3 satelitov.
Almanah nima veze pri cold startu, ker je veljaven par mesecev...
V idealnem cold startu na vrhu nekega hriba brez dreves torej zadeva traja med 30 in 60 sekund. Kjerkoli so motnje, pa je stvar ustrezno podaljšana.
Če prav razumem, je fora v zastarelosti tehnologije. Podatki se oddajajo pri 50bps (antena ima samo 500W iz razdalje 21.000km v vesolju) in enostavno ni prostora za vse v vsakem subframe-u (6 sekund).
Upam, da bo Gallileo prinesel hitrejše cikle in in učinkovitejši startup.
Zdej bom pa lahko spal
.