Citat:
Uporabnik borovnica pravi:
seveda se zadevo da locirati vendar lahko do tega podatka pride policija ne pa vsak ki ima 2 minuti časa.
b
1. Kaj je "lociranje"? Ne gre za "sledenje" mobilniku. Gre za dostop do podatka o bazni postaji, preko katere je bila opravljena zadnja storitev. Ta podatek razkrije približno lokacijo uporabnika.
2. V Sloveniji se pri klicu na 112 ali 113 podatek o približni lokaciji posreduje operaterju na tej številki. Torej lahko le ta pomoč ustrezno usmeri četudi klicoči ne ve, kje se natančno nahaja. Za Mobitel vem, da se ta podatek posreduje, za ostale operaterje pa ne vem, naj povedo drugi.
3. V ostalih primerih je obvezna sodna odredba. Če in ko jo policija pridobi, je operater dolžan podati podatke, zahtevane v tej konkretni sodni odredbi. Poda lahko recimo podatek o bazni postaji, preko katere je bila opravljena zadnja komunikacija pogrešane osebe. Če je bilo to pred dvema urama, je podatek pač toliko star. Podatki o bazni postaji se zabeležijo le ob začetku storitve, recimo pogovora, sicer pa ne.
4. na Hrvaškem se je lahko zgodilo prvo ali drugo. Iz članka sodeč so klicali 113, če imajo podobno zakonsko ureditev, kot pri nas, so s tem klicem policiji sporočili svojo okvirno lokacijo, ta pa jih je lahko nato začela reševati.