Mi hodimo vsako leto dol, na splošno je Tunizija daleč najbolj neproblematična afriška država.
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
- da je varnost kar solidna v Tuniziji, razen žeparstvo je nekoliko bolj "in"
Kriminal je samo tam kjer so koncentracije turistov, drugje jaz še avta ponoči ne zaklepam.
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
- kampiranje in najem bungalovov kar razširjeno, predvsem na SV države
Kampiranje na divje ni priporočljivo na S in V delu, tam te bodo policaji hitro pregnali če te opazijo, v osrednjem in južnem delu pa te nobeden ne povoha, če nisi ravno na njegovem dvorišču. Campov je okoli turističnih središč kar nekaj, enega (V Nabeulu - Blizu Hamameta) ima celo slovenka.
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
- mal komedij je okol alkohola - islam pač
Načeloma alkohola v trgovini ne dobiš, čeprav imajo tunizijci celo svoje pivo. Drugače se pa alkohol toči večinoma tam kjer so turisti in v večjih hotelih v mestih, domači pa to s pridom izkoriščajo in se ga opijajo v hotelih.
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
- dostop do denarja baje ni problem, veliko baje sprejemajo celo kartice
Večina bencinskih črpalk (razen na jugu in v odročnih srednjih delih) jemlje kartice. Bankomatov in bank v v mestih tudi kar nekaj na voljo. Denar je najbolje zamenjati takoj ko prideš dol - ko si še v carinski coni. Obvezno shrani potrdilo, ker ga lahko potem s tem potrdilom zamenjaš nazaj.
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
- izogibati se je treba mejam, predvsem meji z Alžirijo
No ja, ne verjamem, da boš z osebnim avtom lahko prišel blizu problematičnim delom mej. Na juguzahodu pa je sedaj tako ali tako cona prepovedi ob meji, ker so par let nazaj tam ugrabili dva avstrijca. Tam doli smo se vsi dejansko (zaradi konfiguracije terena) vozili malo čez mejo, ko smo potovali na jug čez sipine.
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Vprašanja okoli avta:
- Ali je pesek problem, je treba imeti kakšen ekstra zračni filter s sabo za cca. 2.000km prevozit?
- Kakšne so ceste? Bo šlo s klasično limuzino?
- Kakšen je dizel?
Pesek je problem, še posebaj če te ulovi kak puščavski vihar. Najmanj kar moraš narediti, ko se boš vozil skozi območja s peskom je, da vsak dan spihaš filter. Če pa te dobi kak vihar pa raje zamenjaj filter, ker ti fini pesek čisto zabaše filter.
Ceste - večina jih je čisto na ravni naših, ko pa greš malo po svoje pa se zna zgoditi da boš vmes naletel tudi na kak makadam. Do kakih turističnih destinacij (star wars) pa je peščena pista (kar ti z osebnim avtom toplo odsvetujem). Je pa napredek tudi na cestah zelo opazen, saj zadnja leta pospešeno gradijo AC proti jugu. Celo do turistično najbolj ubljudene oaze (Ksar Ghilane) so potegnili asfalt.
Nafta - na glavnih prometnicah in v večjih mestih imajo na pumpah dve vrsti nafte, drugje pa samo eno, ki ni ravno največji biser.
Meni se je že zgodilo, da mi je zabasalo naftni filter. Je pa približno pol cenejša kot pri nas.
Mi se dejansko hodimo tja dol večinoma igrat v pesek, čeprav je meni najljubši del - le grand sud - sedaj skoraj hermetično zaprt zaradi problemov z "teroristi" in te tja spustijo še samo, če imaš vojaško spremstvo.
Drugače je pa moja izkušnja s Tunizijci takšna - okoli turističnih središč so naporni, vsepovsod drugje pa prav prijetni ljudje.
Na cesti pa velja zakon močnejšega in drznejšega, samo navadit se je treba, jaz prav uživam v vožnji tam doli, je pa res da sedim v precej velikem in visokem avtu. Mi večino transferjev po cesti delamo ponoči, ker je manjša gužva in se da zelo hitro napredovat. Imajo pa ponoči policijske zapore v skoraj vsaki vasi in še kje vmes, vendar ko vidijo da nisi domačin, te spustijo naprej brez ustavljanja. Čez dan je vožnja na glavnih prometnicah med kraji precej počasna, ker je v tranzitu veliko prenatovorjenih vozil, ki se komaj premikajo.
Fajn se je malo pripraviti še na birokracijo, ki te čaka na meji ob vstopu in izstopu. je treba izpolniti kar nekaj obrazcev in pazit da te ne oberejo kvazi pomagači. Tunizijci ti avto vpišejo v potni listi in moraš pazit, da ti ga ob iztopu izpišejo, drugače imaš lahko probleme, ko boš naslednjič vstopal. Če potuješ dol z tunizijci (CTN) potem del papirologije urediš že na ladji, če pa greš z Italijani (GNV, Grimaldi) pa boš moral vse urediti ob izstopu iz ladje. Slike obrazcev in njihov prevod je objavljen na
našem forumu.
!!! Obvezno !!! Na meji je treba skriti vse GPS-e, UKW in CB postaje, ker ti jih drugače na carini zasežejo in jih dobiš nazaj ko zapustiš državo. Ne me vprašat zakaj, ampak tako je. Mi to ponavadi vse zapakiramo že v Genovi, medtem ko čakamo na trajekt. Večinoma avtov ne premetavajo na meji, malo pobrskajo in poškilijo v kak kovček, drugače pa ni sile
Znanje francoščine je zelo priporočljivo, saj angleščino govorijo le v turističnih središčih.
O destinacijah ne bom zgubljal besed ...
Upam, da ti bodo informacije kaj v pomoč, drugače pa sporoči kdaj boš dol, ker nas je kar nekaj doli v jesenskem času in velikokrat kašna pomoč prav pride ...