WPC podkonstrukcija - kako se lotiti?

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Okoli hiše bi dal WPC deske...
Preračunano cca 50m2. Bral sem na Roksal, da priporočajo betonsko ploščoz naklonom. No ni šanse, da grem betonirat 52m2...

Imam tole idejo pa me zanima kaj se vam zdi, ozr je kdo že počel kaj podobnega?

1718041778163.png

Torej nabavil bi betonske robnike 5x20x100cm in jih zabetoniral toliko da se nebi premikali (spodaj je pesek) in pod naklonom (1cm na meter).
Potem bi pa prečno dal 30x30 kvadratne alu cevi. Te cevi bi privijačil na robnike stem, da bi dal vmes še gumo.

Potem sledi samo še montaža WPC plošč na te alu profile, da bi izgledalo takole:
1718041972529.png

Glavna dilema je koliko narazen dati te robnike. Na zgornji sliki je 80cm lufta med dvema robnikoma. Malo me skrbi da se bo alu profil ukrivil pod kakim bolj obilnim gostom... :p
Vsak nasvet je dobrodošel...
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
59
25
18
Če ti kaj pomaga.
Sicer ni wpc.
Tudi brat je idejo o betonski pološči pod teraso.Sicer je tega že ene 4 leta.
Na koncu sem rekel da naj naredi točkovne temelje jaz sem mu pa izdelel kovinsko podkonstrukcijo na katero je bila montirana terasa iz sibirskega macesna.
Spodaj položena folija da trava ne raste.
Material ga je prišel cca 700 eur pa par dni dela(vrtanje za temelje,betoniranje in podkonstrukcija).
Za betonirano je pa imel ponudbo 3000 eur
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Če ti kaj pomaga.
Sicer ni wpc.
Tudi brat je idejo o betonski pološči pod teraso.Sicer je tega že ene 4 leta.
Na koncu sem rekel da naj naredi točkovne temelje jaz sem mu pa izdelel kovinsko podkonstrukcijo na katero je bila montirana terasa iz sibirskega macesna.
Spodaj položena folija da trava ne raste.
Material ga je prišel cca 700 eur pa par dni dela(vrtanje za temelje,betoniranje in podkonstrukcija).
Za betonirano je pa imel ponudbo 3000 eur
A lahko prosim samo približno poveš kako široki in globoki so bili ti točkovni temelji. In kako narazen cca? Hvala.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
59
25
18
A lahko prosim samo približno poveš kako široki in globoki so bili ti točkovni temelji. In kako narazen cca? Hvala.
Globina cca 40 cm Vrtali smo bencinjskim vtralnim strojem.
Razmak cca 80 narazen.
Sveder je bil pa če se ne motim 25 cm v premeru
 

Priponke

  • Screenshot_20240611_090856_Facebook.jpg
    Screenshot_20240611_090856_Facebook.jpg
    166,3 KB · Ogledi: 55
  • Screenshot_20240611_105157_Opera.jpg
    Screenshot_20240611_105157_Opera.jpg
    374,8 KB · Ogledi: 51
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.262
191
63
Na tvoje konkretno vprašanje nimam odgovora, le moje mnenje o WPCju.
Sem imel WPC (sicer samo 4x3m), položeno na "točkovno" podlago (stari tlakovci, razporejeni na 30 cm, vse z vaservago usklajeno na pravo višino in naklon). WPC deske so bile vijačene na namenske podkonstrukcijske (plastične) palice. Temelji (če jim lahko tako rečem) so bili še najmanj problematični, je pa material po treh sezonah popolnoma razpadel. Podkonstrukcijske palice so popokale po dolgem na pol, WPC je popokal po dolžini ali pa se začel kriviti v vse smeri. Pa ni bil neko poceni sranje. No, sranje je očitno že bilo. Sem vse zmetal ven, nasul pesek, zravnal, ga zvibriral in nanj položil betonske prane plošče (40x40 cm, cca. 2 EUR na kos). Zaenkrat sem pustil tako, je pa tudi primerna podlaga za polaganje česarkoli drugega. Razmišljam o klasičnem sibirskem macesnu, mene WPC ne vidi več.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
59
25
18
Na tvoje konkretno vprašanje nimam odgovora, le moje mnenje o WPCju.
Sem imel WPC (sicer samo 4x3m), položeno na "točkovno" podlago (stari tlakovci, razporejeni na 30 cm, vse z vaservago usklajeno na pravo višino in naklon). WPC deske so bile vijačene na namenske podkonstrukcijske (plastične) palice. Temelji (če jim lahko tako rečem) so bili še najmanj problematični, je pa material po treh sezonah popolnoma razpadel. Podkonstrukcijske palice so popokale po dolgem na pol, WPC je popokal po dolžini ali pa se začel kriviti v vse smeri. Pa ni bil neko poceni sranje. No, sranje je očitno že bilo. Sem vse zmetal ven, nasul pesek, zravnal, ga zvibriral in nanj položil betonske prane plošče (40x40 cm, cca. 2 EUR na kos). Zaenkrat sem pustil tako, je pa tudi primerna podlaga za polaganje česarkoli drugega. Razmišljam o klasičnem sibirskem macesnu, mene WPC ne vidi več.
Pri bratu se je na konstrukcijo sibirski macesen polagal
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Na tvoje konkretno vprašanje nimam odgovora, le moje mnenje o WPCju.
Sem imel WPC (sicer samo 4x3m), položeno na "točkovno" podlago (stari tlakovci, razporejeni na 30 cm, vse z vaservago usklajeno na pravo višino in naklon). WPC deske so bile vijačene na namenske podkonstrukcijske (plastične) palice. Temelji (če jim lahko tako rečem) so bili še najmanj problematični, je pa material po treh sezonah popolnoma razpadel. Podkonstrukcijske palice so popokale po dolgem na pol, WPC je popokal po dolžini ali pa se začel kriviti v vse smeri. Pa ni bil neko poceni sranje. No, sranje je očitno že bilo. Sem vse zmetal ven, nasul pesek, zravnal, ga zvibriral in nanj položil betonske prane plošče (40x40 cm, cca. 2 EUR na kos). Zaenkrat sem pustil tako, je pa tudi primerna podlaga za polaganje česarkoli drugega. Razmišljam o klasičnem sibirskem macesnu, mene WPC ne vidi več.
Sibirski macesen sem imel na balkonu v stanovanju kjer smo prej živeli.
Po cca 3letih je vse cvetelo (pa je dež redko kdaj zmočil letve), trske tako špičaste da bos nikakor nisi mogel hodit po tistem, tak da ni šans da še kdaj uporabim sibirski macesen kjerkoli v bližini hiše...

Verjamem da ni vsak WPC enak... Po forumih precej hvalijo firmo Roksal, ki jo imam zelo blizu, pa dajo 15let garancije.
Če bo spokal bodo pa dali novega...
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.262
191
63
Sibirski macesen sem imel na balkonu v stanovanju kjer smo prej živeli.
Po cca 3letih je vse cvetelo (pa je dež redko kdaj zmočil letve), trske tako špičaste da bos nikakor nisi mogel hodit po tistem, tak da ni šans da še kdaj uporabim sibirski macesen kjerkoli v bližini hiše...
Zanimivo, hvala za izkušnje.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
375
120
43
Jaz sem mel WPC, zdržal je 3 sezone, potem je bil cel preparel in je kar pokal. Nikoli več. Je pa res to važno od tega koliko imaš sonca in kje. Jaz imam obrnjeno na zahod in po svetlo sivih WPCju poleti nisi mogel bos hoditi, dokler jih nisi temeljito shladil s vodo; ker si se drugače opekel.

Jaz sem potem dal betonsko ploščo - brušeno in krtačeno, imam 45m2, pa je sedaj super.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.262
191
63
Verjamem da ni vsak WPC enak... Po forumih precej hvalijo firmo Roksal, ki jo imam zelo blizu, pa dajo 15let garancije.
Če bo spokal bodo pa dali novega...
Sem gledal na njihovi spletni strani, točno takega sem imel (izgled, način pritrjevanja, podložne deske), res pa, da nisem kupoval pri njih.
Ti privoščim, da so njihove boljše. Srečno.

montaza_woodcore_wpc_deske1.jpg
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
428
189
43
Na tvoje konkretno vprašanje nimam odgovora, le moje mnenje o WPCju.
Sem imel WPC (sicer samo 4x3m), položeno na "točkovno" podlago (stari tlakovci, razporejeni na 30 cm, vse z vaservago usklajeno na pravo višino in naklon). WPC deske so bile vijačene na namenske podkonstrukcijske (plastične) palice. Temelji (če jim lahko tako rečem) so bili še najmanj problematični, je pa material po treh sezonah popolnoma razpadel. Podkonstrukcijske palice so popokale po dolgem na pol, WPC je popokal po dolžini ali pa se začel kriviti v vse smeri. Pa ni bil neko poceni sranje. No, sranje je očitno že bilo. Sem vse zmetal ven, nasul pesek, zravnal, ga zvibriral in nanj položil betonske prane plošče (40x40 cm, cca. 2 EUR na kos). Zaenkrat sem pustil tako, je pa tudi primerna podlaga za polaganje česarkoli drugega. Razmišljam o klasičnem sibirskem macesnu, mene WPC ne vidi več.
Imeli sibirski macesen, po 5 letih vse skrivljeno, razpokano, preperelo ... vglavnem ne za hodit gor ...
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
255
18
18
Krucifiks, jaz sem ravno pred odločitvijo o tipu terase. Imam dobrih 30m2 (11 x 3) betonsko ploščo zalito z rahlim padcem. Izbiram med leseno (tropski les, kot npr. kamaru) in wpc.
Sedaj berem vaše izkušnje in najraje ne bi dal nič od tega :)
Je pa bolj kot ne odkrita, torej mokra ob vsakem deževju in obrnjena na jug.

Lesena zahteva precej vzdrževanja, drugače razpoka, posivi,... Wpc pa je bolj vroč in, kolikor berem zgoraj, ne ravno dolgotrajen.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.916
9.115
113
Krucifiks, jaz sem ravno pred odločitvijo o tipu terase. Imam dobrih 30m2 (11 x 3) betonsko ploščo zalito z rahlim padcem. Izbiram med leseno (tropski les, kot npr. kamaru) in wpc.
Sedaj berem vaše izkušnje in najraje ne bi dal nič od tega :)
Je pa bolj kot ne odkrita, torej mokra ob vsakem deževju in obrnjena na jug.

Lesena zahteva precej vzdrževanja, drugače razpoka, posivi,... Wpc pa je bolj vroč in, kolikor berem zgoraj, ne ravno dolgotrajen.
Na to bi jaz položil keramiko v imitaciji lesa.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.916
9.115
113
Okoli hiše bi dal WPC deske...
Preračunano cca 50m2. Bral sem na Roksal, da priporočajo betonsko ploščoz naklonom. No ni šanse, da grem betonirat 52m2...

Imam tole idejo pa me zanima kaj se vam zdi, ozr je kdo že počel kaj podobnega?

Poglej priponko 86918
Torej nabavil bi betonske robnike 5x20x100cm in jih zabetoniral toliko da se nebi premikali (spodaj je pesek) in pod naklonom (1cm na meter).
Potem bi pa prečno dal 30x30 kvadratne alu cevi. Te cevi bi privijačil na robnike stem, da bi dal vmes še gumo.

Potem sledi samo še montaža WPC plošč na te alu profile, da bi izgledalo takole:
Poglej priponko 86920
Glavna dilema je koliko narazen dati te robnike. Na zgornji sliki je 80cm lufta med dvema robnikoma. Malo me skrbi da se bo alu profil ukrivil pod kakim bolj obilnim gostom... :p
Vsak nasvet je dobrodošel...
Moje mnenje. Vse tole kar razmišljaš ni trajno in se boš čez 5 ali 10 let spet s tem ukvarjal. Lepo zabetoniraš robnike z mal naklona, nasuješ pesek, zvibriraš in na to položiš tlakovce. Dobiš jih v vseh možnih barvah.
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
255
18
18
Na to bi jaz položil keramiko v imitaciji lesa.
Keramiko imava že v nadaljevanju terase, ki je pokrita. Na tem delu pa sva razmišljala o lesu ali vsaj približni imitaciji lesa (wpc).
Če bi se odločila za keramiko, bi jo morali zaradi predpripravljene višine betonske plošče polagati na distančnike.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Moje mnenje. Vse tole kar razmišljaš ni trajno in se boš čez 5 ali 10 let spet s tem ukvarjal. Lepo zabetoniraš robnike z mal naklona, nasuješ pesek, zvibriraš in na to položiš tlakovce. Dobiš jih v vseh možnih barvah.
Tlakovci ne pridejo v upoštev ker bo na delu terase spodaj mčn, do katere moramo imeti dostop...
Celotna slika:
1718178349581.png

Bom se lotil lotil konvinske konstrukcije in točkovnih temeljev, ker se mi zdi najboljša rešitev.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.856
608
113
Plan je takle...
Vzdolžno zabetonirani temelji, na katerem počivajo 50mm x 20mm železne cevi.
Na njih 30x30 alu (ali železne) cevi in gor WPC... Tam kjer so pokrovi greznice pa bom naredil da se lahko odpre...
Je mal zakomplicirano ampak jbg...
1718179798720.png
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
375
120
43
jaz bi pol uporabil tiste wpc podkonstrukcijske palice. da boš lažje vse skupaj stran metal čez 3 leta :) polres.

pa še lažje boš vijačil wpc v wpc podkonstrukcijo ker imaš vse vijake in nastavke... sicer boš moral vrtati za vsak vijak posebaj.
 
19. jul 2007
2.781
1.504
113
Kar se tiče WPC:

Na netu našel ponudnika ograj in hvalospeve glede WPC in uporabe kot letve za ograjo (ponujali les, sibirski macesen, WPC, ....)

Pokličem, da dobim še dodatne informacije, preverim dobavljivost in se mogoče kar domenim za nakup in montažo. In ko beseda nanese na WPC, mi podajalec takoj odsvetuje, da imajo ogromno reklamacij, da enostavno stvar ni to, in mi je svetoval ali običajen les (z vsem kar prinese s sabo), ali pa ALU letve (€ € €) za ograjo.

Tako, da bi verjel zgornjim izkušnjam, da WPC ni ravno to kar obljubljajo.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
428
189
43
Jaz sem pa pri enem največjih trgovcev v Sloveniji dobil takšno informacijo:

Naše wpc deske so na trgu 15 let, reklamacij ni razen zaradi napačne montaže. Pri wpc deskah je pomembna masa. Vse WPC deske so na izgled zelo podobne, vendar se razlika opazi čez čas. Tako da je glavni faktor sama sestava desk, proizvodni proces.....