Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Na gm-volt forumu so uporabniki, ki imajo Volt-a že 2 leti in pol in uporabljajo ali DashDaq napravo, ali pa tako kot jaz, Torque OBD2 BT modul in aplikacijo, kjer, poleg ostalih stvari, lahko tudi gledaš stanje baterije in po tem času jim kapaciteta baterije ni padla, da bi se to poznalo na podatkih SOC-ja.
Npr. podobno napravo uporabljajo določeni Nissan Leaf vozniki in tistim iz Arizone je kapaciteta padla več kot očitno.
Razlika med njima je v termalnem managementu baterije (volt/ampera vodno hlajenje/gretje), Leaf brez hlajenja in okno, do kamor avto polni in prazni baterijo.
Pri Voltu/Amper je to okno med 22%-85.9%, pri Leaf-u pa 15%-80%(do 100% polne baterije lahko uporabnik izbere preko onboard menija). Čim bolj se to okno giblje okoli 50% polnosti baterije, več ciklov bo preživela.
Seveda je tukaj tudi življenska doba baterije, ki je odvisna od starosti, ampak to je pač konstanta.
Ne vem sicer, kako bo VW termalno menedžiral baterijo, upam pa, da s hladilno tekočino, kot ima GM implementiran v Voltu, Amperi, Spark EV-ju in Tesla v Roadsterju in Model S-u.
Problem litionskih baterij je da so več ali manj vse UMETNO menedžirane (vsaj večcelične), od tistih pri laptopih do teh v avtu. Kapaciteta je "umetna" in določena programsko.
Pri napravah ki imajo "stalno" baterijo se vsako polnjenje/praznjenje pa še kaj drugega beleži in preko tega se računa "preostala" kapaciteta oz. zaznava morebitne napake.
Litijon s kvalitetnimi celicami izgublja kapaciteto ampak relativno počasi (naboj med "elementi" v bateriji), večina baterij vgrajenih v sodobne naprave prej kot pa zaradi direktne izgubo kapacitete crkne zaradi "izrednih" dogodkov (prevelik tok polnjenja, praznjenja, kratek stik ali pa temeraturni šok). Pri večceličnih baterijah (recimo laptopi, kamere) odpoved ene celice pomeni da odpove cel pack (ker čip ki nadzira baterijo zazna napako in prilagodi delovanje).
Pri el. avtih mislim da je enako, s tem da imaš več packov ki so sestavljeni iz več celic. Kapaciteta je umetno določena (kot omenjeno ne polni/prazni se na max. min. zmogljivosti ampak samo do določenega %). Vprašanje pa kaj se dogaja dejansko na sami bateriji (tega ne veš, tisto kar tebi kaže računalnik je že filtriran output).
Sem skoraj 100% prepričan da bodo avtomobilske baterije imele enake probleme kot so prisotni v drugih napravah. Delale bodo odlično, skoraj brez izgube kapacite, potem pa se bo zgodil en izredni dogodek (odpoved ene celice) in zaradi zaščite bo cel pack nehal delovat. Kako bo avto deloval samo z XX preostalimi celicami je vprašanje programa, vseeno pa bo verjetno imel nižjo moč ali pa manjšo kapaciteto. Problem je da se bo odpoved packa zgodila v zelo kratkem času, skratka prej boš imel kapaciteto 100%, po 3x polnjenjih pa bo pack padel iz sistema.
Ti pri amperi imaš packe ki so iz listnatih baterij? To je še večji problem ker dejansko nimaš posameznih celic ampak nekaj podobnega kot pa 12V accuji. Ko ti bo zašmelcalo dve plošči bo elektronika pack izkjučila in čez noč boš iz 100% prišel na 70% (če bo sploh kaj delalo v takem stanju).
Torej dolgoročno mene ne bi skrbela izguba kapacitete ampak kolaps celic. Tu je pa tako da z dobrim manegementom (nadzor temperature, tokov, ...) rešiš veliko problemov take okvare baterije. Vprašanje je pa v tehnologiji oz. materialu. Kaj se bo zgodilo s celicami po 200k km vožnje po luknjah, odpovedi enega sistema. pregretje/prehlajanje zaradi zunanjih vplivov ob izrednih dogodkih (prazna baterija), morebitnem karambolu, ali pa mogoče kolaps samo zaradi "dotrajanosti" materiala ..
Pa glede na izkušnje trga (dejansko testna EV od Toyote in pa prvi Priusi) baterije SO problem. Vprašanje koliko so trenutne rešitve dejansko delujoče. (in tu noben nima nekih statističnih podatkov)