Varstvo pri delu in ocena tveganja pa popoldanca

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.097
454
83
45
dolenska
So me hitro našli
grin1.gif
in že težijo. Nekak razumem in imam gasilni aparat ter gorivo, sicer mala količina, ločeno od delavnice. Jezi me, ker niti ni toliko poceni cca 200€. Prijatu mi je rekel, da tega ne rabim delat, ker imam že v službi narejeno, oni pa pravijo da je po zakonu. Nočem se izogibat takim stvarem, mogoče se mi zdi mal pretirana cena. Kaj je sedaj res? Je potrebno nardit?
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.601
145
63
Kar se tiče varstva pri delu takole:
Varstvo in zdravje pri delu

V skladu z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD) je delodajalec dolžan zagotoviti vsem svojim delavcem, tudi študentom in dijakom, usposabljanje za varno opravljanje dela! Hkrati mora vsak podjetnik opraviti usposabljanje tudi sam.
Usposabljanje je zakonska obveznost!
V skladu z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD) je delodajalec dolžan zagotoviti vsem svojim delavcem, tudi študentom in dijakom, usposabljanje za varno opravljanje dela! Hkrati mora vsak podjetnik opraviti usposabljanje tudi sam. Predpisana denarna kazen znaša najmanj 1.251,88 EUR.
Kdaj je potrebno opraviti usposabljanje iz varstva pri delu?
Delodajalec mora delavca usposobiti za varno opravljanje dela ob sklenitvi delovnega razmerja, ob razporeditvi na drugo delo, ob uvajanju nove tehnologije in novih sredstev za delo ter ob spremembi v delovnem procesu, ki lahko povzroči spremembo varnosti pri delu.
Kdo mora opraviti usposabljanje?
direktorji v podjetju (s.p., gospodarske družbe, d.o.o.)
zaposleni v podjetju
honorarno zaposleni v podjetju, tudi študentje in dijaki
V kolikor si se ti ali tvoji zaposleni usposabljanja iz varstva in zdravja pri delu že udeležili v nekem drugem podjetju je potrebno ponovno delati Varstvo pri delu, ker sta usposabljanje in dokumentacija vezana na tvoje novo podjetje, zato opravljenega usposabljanja iz varnosti in zdravja pri delu pri prejšnjem delodajalcu žal ne moreš uveljaviti.
 

Marko_K

Pripravnik
22. nov 2011
31
0
6
markokroflic.blogspot.com
Lahko narediš sam, odvisno od dejavnosti, kaj delaš. Za kakšne manj nevarne dejavnosti si oceno lahko narediš sam (poglej na netu), za VPD in PV pa uporabiš potrdila delodajalca. Za začetek tako.
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.601
145
63
Takole še bolj podrobno pojasnilo, sem malo spregledala, da imaš popoldanca, sprememba se je zgodila lani decembra:
http://www.ozs.si/obrtnik/Aktu...05/Default.aspx
Z začetkom veljave novega zakona od 3. decembra se uveljavljajo številne poenostavitve predvsem za mikro in mala podjetja. Med najpomembnejšimi poenostavitvami lahko najdemo naslednje ukrepe:
- Samozaposleni so izvzeti iz definicije delodajalca; Tako osebam, ki so opredeljene kot samozaposlene osebe (in kmetom, ki ne zaposlujejo drugih oseb) ne bo treba opravljati zdravstvenih pregledov in usposabljanj na področju varnega in zdravega dela, olajšana bo izdelava ocene tveganja.
- Poenostavitve pri pripravi izjave o varnosti z oceno tveganja. S spremembami samozaposlenim ni treba izdelati izjave o varnosti in zdravju pri delu, če pri oceni tveganja ni ugotovljena nevarnost za nezgode, poklicne bolezni in bolezni, povezane z delom.
- Izvzetje samozaposlenih za usposabljanje za varno delo ter prvo pomoč. Samozaposlenim osebam se ne bo potrebno usposabljati za varno delo ter za prvo pomoč na delovnem mestu.
- Opravljanje rednih in preventivnih zdravstvenih pregledov; Po novem se bodo zdravstveni pregledi delavcev izvajali glede na ugotovljena tveganja za varnost in zdravje na delovnem mestu, pri čemer samozaposlene osebe ne bodo zavezane za zdravstvene preglede.
- Poenostavitve vodenja evidenc; Delodajalcem ne bo potrebno voditi posebnih evidenc, potrebno pa bo hraniti predpisano dokumentacijo.
- Določitev strokovnega delavca za opravljanje nalog varnosti pri delu; Z uveljavitvijo novega zakona se bodo delodajalci lahko usposobili za opravljanje nalog varnosti pri delu in jim v ta namen ne bo potrebno zaposliti strokovnega delavca ali najeti zunanje strokovne službe.
- Obveščanje inšpekcije za delo o nevarnih delih pred začetkom delovnega procesa; Ukinja se 15-dnevni rok za obveščanje inšpekcije za delo pred začetkom del, pri katerih obstajajo večje nevarnosti za poškodbe in zdravstvene okvare. Inšpekcijo za delo bo potrebno obvestiti pred začetkom nevarnih del.
- Prenehanje veljavnosti podzakonskih aktov; Z začetkom veljave novega zakona se bodisi prenehajo uporabljati bodisi prenehajo veljati številni podzakonski akti iz obdobja FLRJ in SFRJ (skupaj 29 aktov).

Zakonska podlaga Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1), objavljen 3.6.2011 v UL 43/2011 http://www.uradni-list.si/_pdf/2011/Ur/u2011043.pdf

Aja pa še to:
Če opravljaš obrtno ali obrti podobno delo, pa moraš biti član obrtne zbornice, za popoldance pa še preverim.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.097
454
83
45
dolenska
Hahaha in v cvičkovi deželi delam
grin1.gif
. sej vem, da je treba in čemu služi sam cena mi ni všeč. Dobr nas cuzajo majko jim... Sej sem sam kriv, kaj pa hočem bit pošten
 

Perica

Pripravnik
13. okt 2007
438
1
18
Sicer sem že objavil v eni temi.
Odgovor iz OZS:
Kot samozaposleni osebi vam po novem Zakonu o varnosti in zdravju pri delu ni potrebno opravljati usposabljanja in preverjanja znanja iz varnosti in zdravja pri delu.
V kolikor v vašem delovnem procesu in organizaciji delovnega procesa, ni prišlo do sprememb zaradi katerih bi bilo potrebno izvajati revizijo ocene tveganja, vam le te ni potrebno izvajati.

Zakon o varnosti in zdravju pri delu navaja kdaj je potrebna revizija, v naslednjih primerih:
- ko obstoječi preventivni ukrepi varovanja niso zadostni,
- ko je ocenjevanje temeljilo na podatkih, ki niso več ažurni,
- ko obstajajo možnosti in načini za izpopolnitev oziroma dopolnitev ocenjevanja.



Glede na to, da ste samozaposleni, pa skladno z novim Zakonom o varnosti in zdravju pri delu lahko sami izdelate oceno tveganja in tudi revizije, če so potrebne. Posledično se tudi vsebina izjave o varnosti z oceno tveganja ne bo spremenila zaradi zahtev novega zakona. Novost, ki je za vas relevantna je prepoved uživanja alkohola, prepovedanih drog in zdravil, ki bi lahko vplivale na psihofizične sposobnosti, če je tako določeno v oceni tveganja. Vse druge novosti pa se večinoma nanašajo na obveznosti delodajalcev do delavcev (nasilje tretjih oseb, psihosocialna tveganja, promocija zdravja)



1. Samozaposlene osebe (55. člen):

Definicija samozaposlenih oseb je na novo definirana v zakonu, kot samozaposlena oseba se šteje:

- oseba, ki opravlja pridobitno ali drugo poklicno dejavnost kot edini ali glavni poklic, ne zaposluje drugih delavcev in ne vključuje drugih oseb v delovni proces

Obveznosti v zvezi z zagotavljanjem varnosti in zdravja pri delu:

- izdelava pisne izjave o varnosti z oceno tveganja v kolikor obstajajo nevarnosti za nezgode, poklicne bolezni in bolezni povezane z delom ter določiti ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu

- dolžnost uporabe ustreznih sredstev za delo in osebne varovalne opreme

- dolžnost vključitve v pisni sporazum na skupnih deloviščih ter izvajanje skupnih ukrepov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu

- dolžnost prijave inšpekciji za delo nezgode pri delu, zaradi katere je nezmožen za delo več kot tri delovne dni, ugotovljeno poklicno bolezen in nevarni pojav

- dolžnost varstva pred požarom