varčevanje za nakupu nepremičnine/stanovanja

fantom20

Pripravnik
8. jun 2008
102
0
16
Sem eden izmed tistih srečnežev, ki mu je kljub krizi uspelo nekaj prihraniti in v roku 2 let si nameravam omisliti manjše stanovanje. Prihranjenega je že kar nekaj, cca 70 kEUR, večinoma naloženo v bančnih depozitih, ki se vsi letos iztečejo.

Zbiram predloge ali je glede na negotovo prihodnost eura pametno skleniti še kak krajši depozit (max eno leto) v EUR, saj do konca leta ali sredine prihodnjega zagotovo še ne bom šel v nakup stanovanja?

Želim kar najmanjše tveganje, donosi mi niso zelo pomembni za ta kratek čas.
Denar bo namenjen izključno nakupu stanovanja najkasneje v roku 2-3 let.

Gledal sem, da ponekod lahko depozite predčasno prekineš (oz. dobiš premostitveni kredit) za ne prav veliko penalizacijo in pravzaprav izgubiš v večini primerov le (del) obresti, kar pomeni, da lahko, v kolikor se pojavi kakkšna ugodna možnost nakupa le tega opravim tudi ob vezanih sredstvih.

Skratka, zelo vesel bom vseh predlogov.

LP
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Kakšna negotova prihodnost eura. Če bo padel, itak z nobenim denarjem ne boš mogel nič in bo povsem vseeno, kaj imaš.
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.979
779
113
Sam sem bil v isti dilemi. Ampak sem denar porabil za nakup stanovanja, kaj mi je manjkalo sem sem si sposodil.
Čas me sicer ni preganjal, ampak sem zaradi negotovosti evra vseeno raje stanovanje kupil prej.

Jaz bi ti svetoval, da daš denar vezat na banko za pol leta in začneš aktivno iskat nepremičnino.
Če boš našel kaj pametnega lahko narediš premostitveni kredit (jaz sem ga), vzamejo si nekaj malega od obresti, moraš pa do izteka vezave na računu pustit vsaj 10% denarja.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če še ne misliš takoj kupovati stanovanja, ga razdeli na dve banki pa depozit za (recimo) pol leta. Denarja pa imaš že zdaj skoraj zadosti za manjše stanovanje, razliko odplačaš s krajšim stanovanjskim kreditom. Če bi na tvojem mestu imel toliko denarja, bi aktivno iskal stanovanje, vsekakor pa ne bi čakal še dve ali tri leta. Krajši stanovanjski krediti niso tako dragi, da bi se splačalo čakat še naprej.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Sem opravljal raziskavo za stanovanjski kredit na 10 let za 25000€. V tem času ga odvisno od banke, preplačaš med 3800 in 5000€. Preverjal sem GB, Unicredit, SKB, BK in Abanko. Najugodnejši je bil na BK, najslabši na SKB... BK so ponudili 6M+2.1, SKB pa 3M+2.9. GB 6M+2.3, Unicredit 6M+2.4 in abanka 3M+2.4
Tako da ja, manjši kredit ni problem. Plača je bila 1200 netto na mesec, odobritev nekje 3~4 dni, izplačilo na prodajalčev TRR...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.645
6.050
113
pri taščici
Lokacija nakupa stanovanja pa je?
V LJ dobis garsonjero, kaksnih 40 km izven pa 3s.
Jaz imam zanekrat se v depozitih. Nekaj na fakrtorju za 3M, nekaj pa na probanki za leto. Na probanki dajo premostitveni kredit z 1% visjo obrestno mero od depozita oz nekaj v tem smislu.
 

fantom20

Pripravnik
8. jun 2008
102
0
16
lokacija bo Ljubljana ali zelo bliznja okolica, tako da manjka vsaj se 1/3, ce ne 1/2, da ga se malo opremim. Sem sicer redno zaposlen, ampak samo ena placa trenutno, zato se kredita za toliko denarja v teh casih se ne upam vzeti. Naslednji konec leta bo se ena placa in takrat bo drugace.
Seveda vsi ki bomo cez cas kupovali pricakujemo se padec cen stanovanj... Tudi to je seveda tveganje, ki ga nekako nihce ni tukaj omenil.
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
najdi si zensko,da bo prispevala pol pa bo,ne pa da bo ena srečnica spet obrnila ključ,cez 2 leti se ločita in boš ob polovičko,to debato smo zadnjič imeli v sluzbi,joj kako so zenske cudno gledale ko smo rekli,da naj še one polovico prispevajo,ne pa da se kolega sam muči,saj če je kakšna resna,pa enakopravna in kaj vem še kaj kot to tako rade ponavljajo nevem v cem bi bil problem

lp
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
par dejstev

1. finance so navaden rumen časnik s slabo jasnovidnostjo
2. zlom se napoveduje že od začetka, torej nekaj let..in ga ni bilo
3. dokler država ščiti banke, se ne bo prodjaalo pod ceno. ne prodajajo lizing vozil, hiš, jaht, ne pa da bo NLB, NKBM, GB prodajal stanovanja
4. za stanovanja kupovat rabiš kredit, torej banka iz neodplačanega Vegrad kredita pride z izgubo na kredit fizične osebe. tega se branijo
5. obstajajo tisti, ki imajo keš in ki lahko kupijo po taki ceni.
6. kaj pomaga spust 20% cene v celovških dvorih, ko jih bo en s polnim žepom kupil vse, ali velik delež. mali pa itak krede ne dobijo. ni problem, d aje drago, problem je, da ni financiranja


in tvoja napoved. jeseni bodo v ljubljani 30 % cenejša stanovanja?
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.304
32
48
Citat:
Uporabnik dejvi pravi:
najdi si zensko,da bo prispevala pol pa bo,ne pa da bo ena srečnica spet obrnila ključ,cez 2 leti se ločita in boš ob polovičko,to debato smo zadnjič imeli v sluzbi,joj kako so zenske cudno gledale ko smo rekli,da naj še one polovico prispevajo,ne pa da se kolega sam muči,saj če je kakšna resna,pa enakopravna in kaj vem še kaj kot to tako rade ponavljajo nevem v cem bi bil problem

lp

Pa to vedno velja? Sem bral, da pred vselitvijo popišeta in podpišeta stanje pred zvezo oz. vselitvijo in te potem ne more terjat za to? Lahko te pa seveda za vse, kar si/sta naredila od takrat.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.645
6.050
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik fantom20 pravi:

Seveda vsi ki bomo cez cas kupovali pricakujemo se padec cen stanovanj... Tudi to je seveda tveganje, ki ga nekako nihce ni tukaj omenil.
Jaz pa tvegam da bo denar na banki izgubil vrednost, ali pa da ga kako drugače ne bom mogel dobiti. Spomnim se bledo časov juge....
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.979
779
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
par dejstev

1. finance so navaden rumen časnik s slabo jasnovidnostjo
2. zlom se napoveduje že od začetka, torej nekaj let..in ga ni bilo
3. dokler država ščiti banke, se ne bo prodjaalo pod ceno. ne prodajajo lizing vozil, hiš, jaht, ne pa da bo NLB, NKBM, GB prodajal stanovanja
4. za stanovanja kupovat rabiš kredit, torej banka iz neodplačanega Vegrad kredita pride z izgubo na kredit fizične osebe. tega se branijo
5. obstajajo tisti, ki imajo keš in ki lahko kupijo po taki ceni.
6. kaj pomaga spust 20% cene v celovških dvorih, ko jih bo en s polnim žepom kupil vse, ali velik delež. mali pa itak krede ne dobijo. ni problem, d aje drago, problem je, da ni financiranja


in tvoja napoved. jeseni bodo v ljubljani 30 % cenejša stanovanja?

Živa resnica.
Tudi če v LJ spustijo stanovanja za 20%, si raja tega še vedno ne more privoščit. Ko pa bo/bi bila cena dostopna, pa se bo, kot si že napisal našel nekdo, ki bo kupil vsa stanovanja in jih počasi prodajal dražje.

Rasprodaje ne bo. Bodo pa oz. so že kakšni popusti.
 
Nazadnje urejeno:

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Prodaja stanovanj v C. dvorih je premajhen delež, da bi lahko resno vplival na spremembo cen na trgu. Kot bi rekli, da bo cena avtomobilov padla, ker bo Opel prodajal lanske modele (50 njih na lagerju) za 30% nižjo ceno. Samo v krogu 3km od C. dvorov je še cel kup praznih novogradenj s podobno navito ceno, kje so še ostali deli Ljubljane, če se samo na Lj. omejimo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Že res, samo tudi banke morajo odplačevati svoje obveznosti. Za zdaj jim še gre, a koliko časa? Država nima več ne denarja ne energije za nenehne dokapitalizacije. Zasežene nepremičnine so mrtev kapital in z vsako končano novogradnjo jih je več (naslednja taka bo po vsej verjetnosti Situla (225 stanovanj)
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Ja, ko bodo začele banke masovno prodajat mrtve zaloge, se pa lahko kakšen premik zgodi, posebno, če bodo kupci stoično čakali in jim dali vedeti, da za prvo ponujeno ceno si lahko cegle zatlačijo nekam. Če bodo ljudje takoj skočili, ko bo banka objavila prodajo in obenem dala še "ugodno" ponudbo za kredite za te iste nepremičnine, bodo banke debelo zmagale.
Če prav vem, so jim dali vedeti, da v naslednji oceni teh ceglov ne bodo mogli več prikazovati kot kapital, vsaj ne z enakimi številkami kot lani, torej bodo za spodoben rating morali riti premaknit.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
No, in ta moment jaz čakam. Sicer je kaki dve leti prepozen, a jebiga. Če bi se šli v to že recimo 2009, bi tudi ekonomija v sloveniji bolje laufala.