Valuta vezana na $

mayk

Pripravnik
7. nov 2007
261
0
16
44
Pozdrav vsem.

Zivim v Zdruzenih arabskih emiratih in se v kratkem nameravam za stalno vrniti v slovenijo. Imam nekaj prihrankov v domaci valuti Dirham, ki pa je vezana na dollar.
Prosil bi za razlago kaj tocno pomeni, da je valuta vezana na dollar?
Trenutno mi dela skrbi razmerje Euro/Dollar, saj bi ob menjavi samo na tecaju izgubil kar nekaj denarja.

Kaj lahko naredim? Prenesem denar v dollar in nakazem dolarje na slovenski varcevalni racun ter kasneje zamenjam v evro, ko bo tecaj bolj ugoden?

Hvala za nasvete, razlago.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Pomeni, da je med USD in tvojimi denarci fiksno razmerje, ki ga centralna banka ZAE namerno vzdrzuje (= se odpove svoji monetarni politiki). Si prakticno na istem, kot ce bi imel dolarje, vsaj dokler se kdo ne odloci zaceti z demonstracijami ali kaj podobnega, potem se pa zna zgoditi, da bodo tvoji denarci dobri predvsem za nekaj obrisat.

Ce bi kdo tukaj znal z gotovostjo napovedati kako se bo gibal tecaj USD proti EUR, bi bil ZELO bogat.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.920
662
113
Po moje bo v roku leta ali dveh vrednost dolarja krepko padla, kaj se bo pa posledično zgodilo z eurom je pa težko reči. Sigurno pa bo zelo trpel izvoz v ZDA.

Nekaj kazalcev:

Ameriški javni dolg gre v nebo, posledično tiskajo vedno več denarja, kar bo slej kot prej vodilo v konkretno inflacijo.

Utah je že uvedla zlato kot sredstvo za plačevanje, ker se zavedajo da je dolar v k... Utah: Forget dollars. How about gold?
Dvanajst drugih zveznih držav razmišlja o enaki potezi.

Kitajska in Rusija iščeta načine kako obiti dolar kot sredstvo za trgovanje: China-Russia currency agreement further threatens U.S. dollar
This latest move -- a continuation in a series of efforts by both countries to move away from U.S. dollar usage in international trade -- further threatens the dollar's reserve currency status.

Ameriko trenutno rešuje samo še to, da se z nafto trguje v dolarjih in morajo države najprej zamenjati svojo valuto za dolarje, da lahko kupijo nafto.
Na tak način zda izvaža dolarje, ki jih tiskajo na polno, ampak ko bodo pa glavne porabnice nafte preklopile na kakšno drugo valuto bo pa sledil kolaps dolarja.

375px-USDebt.png

http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_public_debt
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
867
2
18
Preveri, koliko je pri vas v emiratih cena zlata v dolarjih. Se pravi 1oz v obliki zlatnika, ki naj bi bil likviden.
Pa recimo, da kupiš pri vas en ali dva ali tri zlatnike, in jih v sloveniji prodaš in moogče boš profitiral.
Na www.moro.si si poglej cene zlata pri nas v sloveniji v eurih, lahko vidiš, kaj prodajajo in to tudi odkupujejo, malce preračunaj in mogoče kakšen euro tu ujameš na ta način.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Utah je že uvedla zlato kot sredstvo za plačevanje, ker se zavedajo da je dolar v k... Utah: Forget dollars. How about gold?
Dvanajst drugih zveznih držav razmišlja o enaki potezi.

"The law has limited applications. As currency, the gold and silver coins, which are usually purchased by individuals as investments, are still only worth their face value in the eyes of the state.

...

'If somebody is stupid enough that they want to buy a Snickers bar at 7-Eleven with a gold coin worth thousands of dollars, they will be able to do that,' the source said."
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.920
662
113

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.920
662
113
Podobno, kot je že Maurice svetoval se ti po moje najbolj splača kupiti zlate palce, ki imajo certifikat Good Delivery.
Pri nas npr. 20 gramska trenutno stane okoli 700€, velika je pa kot ena sim kartica.
Pa prodal jo boš lahko brez težav.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ni poti nazaj, dokler ne poplacajo vseh dolgov. Vse alternative (da recimo zavrzejo valuto) bi imele take posledice, da mocno dvomim, da bi kreditodajalci kar mirno pozrli. Hkrati so tudi tako mocni, da jih kreditodajalci ne morejo prisiliti v poplacilo, dokler se upajo, da bodo enkrat dobili celoten dolg vrnjen (torej vse papirnate dolarje zamenjane za nekaj oprijemljivega).

To s tem, da bi nekateri "navdusenci" radi nazaj zlati standard, nima prav veliko skupnega, saj je njihov interes cisto drugje - njim nic ne skoduje da je kitajska roba zanje cenejsa, kot bi sicer bila, pa tudi svojih zalog zlata jim ni treba izvoziti na tuje, da bi dolgove poravnali.