Vaje za krepitev hrbtnih mišic?!

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.416
4.404
113
49
Na sončni strani ALP
Oj...

Že nekaj časa imam težave z bolečinami v križu. V službi imam sedeče delo (za računalikom) in to pravijo dohtarji, da je vzrok za moje težave. Zdravnik me odpravi s tabletami proti bolečinam in izgovorom, da moram delati vaje za krepitev hrbtnih mišic. Bil sem že tudi pri kiropraktiku, ki mi je povedal, da imam zamaknjena vretenca in posledica tega je stiskanje živcev in bolečine.

Prejšnji teden sem zgleda napačno polagal našega 9 mesečnega fantiča in me je spet zabolelo v spodnjem delu križa kot da bi me stresla elektrika. Ta bolečina se me sedaj drži že dober teden sicer v manjši intenzivnosti, vendar se pri nepravilnih gibih spet pojavi.

Zanima me, kakšne vaje priporočate za lajšanje bolečin in ojačitev križnih mišic?

TNX
crazy1.gif
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Imam podobne težave kot ti in meni najbolj pomaga t.i. superman. Ležiš na trebuhu in sočasno dvoguješ roke in noge od tal, visoko kot le gre. V zgornjem položaju nekoliko zadržiš (zategneš) in potem počasi dol, vendar ne do tal.
Če opisano vajo delam minuto na dan težav ni, ker pa sem po naravi bolj lene sorte, takšno telovadbo zanemarim, pa je treba spet od začetka.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
ponavadi je tako da zaradi sedečega dela začne zategovati mišico ilopsoas http://ocw.um.es/gat/contenidos/palopez/contenidos/PSOAS_ILIACO.jpg
mišica kot je na sliki narisano se prirašča zadaj na rob medenice in spredaj na stegnjenico. Tako potem ko dolgo sediš in vstaneš ti medenico rotira nazaj in v ledvenem predelu (križu) ustvarja tako vedno večjo luknjo lordozo. Ojačati bi bilo potrebno tiste mišice, ki so na drugi strani medenice torej, ki vplivajo na to da se medenica obrača naprej. To pa niso mišice erector spinea http://www.crossfitsantacruzcentral.com/wp-content/uploads/2009/11/erector-spinae-anatomy.gif , ki v glavnem delujejo pri vaji 'superman'.
Ojačati je potrebno cel mišični steznik. Težko je sedaj opisovati vaje ampak bistveno bolje bo če poskusiš naprimer s to vajo. http://www.bodyrock.tv/wp-content/uploads/2010/09/OneArmOneLegPlank.jpg torej samo držiš v tem položaju vsaj kakšne 15 sekund.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Ponavadi je tako, da tistim, ki je jasno zakaj mu gume liže, če optika ne štima ali pa zakaj je treba kladivo bolj na konc primt, da bo sila večja si zna tele stvari boljš predstavljat kot pa kakšna pridna fizioterapevtka, ko se je vse naučila na pamet. Tko da kr logiko v roke, pa ti je vse jasno takoj.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.186
982
113
Emona / Carnium
KSZ
Namesto stola se poskusi navaditi na sedenje na žogi (cenejše) ali "spinalisu" (dražje). Sicer pa neka redna rekreacija in po potrebi vaje za problematični del, gotovo pomagajo. Če ne gre za kakšno poškodbo oz. obrabo materiala...
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
Ja malo pobrskaj po netu (probaj v tujem jeziku), boš našel dosti različnih vaj.......lahko malo experimentiraš pa probaš več različnih in boš potem ugotovil katera ti najbol sede....meni fuk pomagajo, ker pa sem tudi sam bol lene sorte (kot je že nehče pred mano napisal), jih delam tudi samo takrat ko me boli
smile-1.gif
 

Sheriff

Fizikalc
26. jan 2009
1.953
0
36
Oprosti kolega ampak če misliš da si boš z nekaj vajami odpravu bolečine se motiš
smirk-1.gif


Vzemi si čas zase in začni z hojo vsaj 1/2 h /dan potem pa stopnjuj... (lahko tudi rahli tek)
potem ko si dobro ogret pa kaj takega probaj KLIK
Vrjemi mi, imam podobn šiht in dnevno 2h telovadim min. poleti pa dnevno min 4h pa otroci in služba "niso izgovor"

LP.S
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.416
4.404
113
49
Na sončni strani ALP
OK. Nazaj iz smučarije. Celo preživel brez večjih težav (beri - bolečin v križu). Hvala za vse nasvete in linke.
Nekaj smo že začeli delati, bo pa treba tole bolj intenzivno začeti. Imam pa v planu še 1x obiskat kiropraktika...
 

Thesmos

Pripravnik
15. dec 2010
391
0
16
Tudi dober stretching celotnega hrbta ti ne bo skodil. Poskusi vsako jutro dobro raztegniti misice spodnjega dela. Kadar lezis glej da so noge rahlo dvignjene, s tem razbremenis misice v ledvenem delu.