Usposabljanje starejšega PC-ja

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Za eno revno družino pripravljam računalnik, da bodo otroci imeli doma računalnik za šolo. Učiteljica je podarila eno staro kišto:

Celeron 2.4GHz
512 MB DDR
Grafika SiS 651 32 MB
80 GB HDD

Gor sem dal Win XP, naložil Avasta, ki bi naj bil najmanj požrešen in Opero, ki bi prav tako naj najmanj obremenjevala sistem. Ampak to še vedno dela vse grozno počasi, odpreš kako zahtevnejšo stran, recimo 24ur in melje prvo 5 min, preden jo prikaže. Youtube prikaže na 240p 1 sliko na sekundo
rolleyes-1.gif


Se da kaj porihtat s trenutno konfiguracijo, da bi delalo bolje? Windowsi so skoraj obvezni, ker mi bodo iz šole prinesli še razne izobraževalne programe/igre (ki pa itak po moje ne bodo delale). Na netu so neke kao ''lite'' instalacije, dejansko delujejo kaj bolje?

Leži komu doma odveč kak DDR PC2700/PC2100/PC1600 RAM? En slot je še prost.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
911
412
63
ram obvezno, pa samostojno grafično, skoraj katerakoli bo boljša kot ta.

firefox + adblock plus

s to konfiguracijo se da komot preživet, youtube bo delal zadovoljivo ( ne full screen in ne HD ).

Novejše igre pa seveda ne.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Sej vem, da bi blo to vse obvezno, samo kaj naj grem to vse kupovat, če folk prodaja kot da je zlato
tongue-1.gif
1GB RAM 20€, grafična 10€... Ko cela kišta ni toliko vredna.
 

ceedevita

Majstr
24. jul 2009
6.874
107
63
štajerska
mogoče je ram crknil ali pa je slabo not dan ? načeloma je to zadosti kar imaš. bi moralo lepo mleti. drugače pa vse iz startup-a pobrisat. to mora delat ko šus
smile-1.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.261
9.443
113
EU
Najprej odklopi vse odvečne programe ki porabijo ram.
Torej, greš v start_run_msconfig_ startup in tam odkljukaš stran odvečno kramo, ki se naloži ob zagopnu sistema.
To govorim po spominu, ker nimam XP-je. Pa res vse disejblaj razen antivirusa in firevala.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Brez skrbi, da sem to že vse naredil. Naloži se samo Avast in nič drugega, med servisi sem tudi vse updaterje in podobno kramo izklopil. Načeloma s količino RAM-a ni problema, ko se Winsi naložijo porabi nekje 180 MB RAM, če odprem par programov (brskalnik, word) je poraba na 400 MB. Ampak CPU za vsako malenkost zabije na 100%
tongue-1.gif
 

ceedevita

Majstr
24. jul 2009
6.874
107
63
štajerska
zabije na 100% ker ga verjetno ram muči. ta kombinacija, ddr + sdram ga po moje matra. na ebayu se zna dobiti čist poceni
na ebayu se dobi 2 gb ddr že od 5 funtov s poštnino dalje. sdram pa od 11 funtov dalje
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.192
1.367
113
Od kje si. Se mi nekje valjajo agp grafične...Morale bi delat pa nisem 100% ti jo dam free.

ram še mi tudi nekje leži, moram poiskat.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Iz MB sem. Danes grem sicer nazaj na obalo, v nedeljo bom verjetno nazaj do večera. Če imaš grafično bi jo z veseljem vzel, tudi kak RAM. Čeprav sem našel za 12€ 2x512 MB na eBayu - drago ampak tak pač je s starimi RAM-i...

Glede RAM-ov: mi je bilo čudno kako sploh dela SDRAM in DDR skupaj, vzel ven module in so not 2x 256 MB SDRAM in 1x 256 DDR (ki očitno niti ni delal). Sem ga vzel ven, ampak nič kaj hitreje ali bolje ne dela.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.480
1.198
113
512 in windows xp s service packom 3 ne gre nikakor skupaj.


kaj pa linux? z kakim bodhi linuxom bi to letelo ko grom.
drugače pa bi jaz moral doma malo pogledat če mam kake uporabne rame za šenkat.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.192
1.367
113
V sredo si v MB ? našel sem 512 DDR moral bi delati vendar ga ne morem nikjer testirati
frown-1.gif
Bom še malo poiskal.


Kaj pa 4x 1GB DDR400 cl2 ?
 

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Jst mam 1,5GB rama in starega semprona navitega na 2.2 Ghz (verjetno hitrejše od tega tvojega celerona) pa mi vseeno nabija cpu na 100% že na youtube 480p. Popucan sistem, basic tema, je pa res, da mam win 7 gor.
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Nisi povedal, a je CPU preobremenjen (ok, to dejansko si), disk, ali... no za obremenitev RAM-a še nisem slišal, da bi kdo izmeril.
Grafa je kaka? Jaz sem pred časom imel še slabši CPU, a z 1 GB RAM-a in nVidia GeForce2MX in je igre špila BP, recimo Flat Out, pa NFS:Underground (tudi dvojka, čeprav že raje na nizkih detajlih). (ali pa je bil Radeon

Glede cen je sicer res, kot da bi zlato prodajali...

Kaj pa disk? A "ruži" (je obremenjen)? To se ful pozna, če daš boljšega (pa ne rabi biti SSD).

Mogoče je dobra ideja, da okoli (sorodniki, firme) povpraša, če ima kdo kaj starejšega odveč, pa ti dajo za par evrov.

Lahko je tudi softver kriv (driveri ali kaka "zmeda" v Windows). Probaj linux toliko, da vidiš, kako hitro tam deluje.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik mimika pravi:
Jst mam 1,5GB rama in starega semprona navitega na 2.2 Ghz (verjetno hitrejše od tega tvojega celerona) pa mi vseeno nabija cpu na 100% že na youtube 480p. Popucan sistem, basic tema, je pa res, da mam win 7 gor.

Hja, tebi potem vsaj 360p dela, meni ne dela nič, pa še to slabo
tongue-1.gif