Ultrabook

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Rabil bi nek mali prenosnik (max 13) za potrebe pregledovanja ter urejanja MS Office ter pdf. dokumentov... Ostalo se (razen kakega maila ter spleta) ne bo uporabljalo... Bistveno mi je, da je cimbolj “mobilen”...

Malo sem poguglal ter naletel na Chromebook-e... Ali Chromebook zadosti mojim potrebam? Ce ima kdo kaj izkusenj... Gledal sem Lenovo Idea Pad 3 Chromebook (11)... Ker bo to bolj ko ne “pomozni” racunalnik se mi zdi brezveze dajati ne vem koliko denarja zanj...

Sicer sem mislil, da bom vse lahko resil z Ipadom vendar nanj ne morem priklopiti zunanjega SSD diska...

Vsaka ideja in predlog zelo dobrodosla... Hvala
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.876
5.460
113
Mel nekoč Acer aspire One z 10.1"...

Absolutno premalo že za alter.si brat...

Tko da glej min 13"
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Poglej Bmax Y11 ali Y13... dobiš za 300 EUR če mal pobrskaš. Zadosti za zapisano... če rabiš pa takoj pa pod privat (imam Y11 na voljo)...
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Ce bo 13, bi vzel mac-a Aira... :) Samo glede na trenutne potrebe mi je brezveze dajati 1k...

Kaj pa sam Chrome OS...Uporablja kdo to? Je zadeva prebavljiva?

Sem pogledal se y11... Kar OK, edino baterija vidim da je “problematicna”...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
Samo za info... Mac air je za 13" laptop kar precej velik zaradi 16:10 razmerja ekrana. Je po velikosti bolj kot obicajni 16:9 v 14 colah
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
Komentiral sem le in samo velikost samega laptopa, ker je to očitno odločilen feature.

Imam sicer 13.3" in 14" laptopa s 16:9 ekranom in macbooka s 16:10 ekranom in je macbook po velikosti primerljiv s 14". V bistvu je zame to manjše razočaranje, ker sem z macom nadomeščal tistega 13", ki je bil namenjen prenašanju okoli.

Se pa strinjam, 16:10 je absolutno bolj uporabno.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Jaz v glavnem tipkam besedila, to so pa namenski ultrabooki vse. gpd ima dober proc, če rabiš to prenosljivo, boš samo kake nastavitve tune-al brez tipkanja, ima vent, ga slišiš ampak ni hudo bilo, ne vem kako je z novimi modeli, pol je ok. Baterija je bila ok, teža 600g tudi, za letalo recimo super za filme pa musko. Tanovi nimajo več kamere kar je fail. Za tipkat je pa bmax y11 že čisto sprejemljiv, recimo 3 tedne sem mirno delal remote z njim. Za letalo in prenašat še vedno pod kilo, kar je super, proci se pozna da je počasnejši ampak ni hudega, pa cena je tista ki prevlada, za manj kot 300 somov ni tragike v primeru tatvine ali uničenja... nerad 2k plus ultrabooka prenašam po enih sumljivih sobah s sumljivimi sefi ali celo brez v 3. svetu...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.318
9.690
113
kod Džej-Zija
Se strinjam. GPD je sicer cene svojim mikroartiklom kar dobro navil, max je skoraj 900 €, kar je za pogojno uporabno igračko odločno preveč.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Imam surface za delo. Je pomoje okoli 11”. Meni je top. Doma je sicer priklopljen na monitor na vseh potovanjih pa delam samo na njem.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Imel kitajski ultrabook za 250 EUR in je bil brezhiben cca. 2 leti (ob majhni uporabi), potem je baterija začela hecat in je praktično ekonomsko nesmiselno zadevo zamenjat.
Sam ne kupim več kitajcev točno iz tega vidika. S priznanimi podjetji sem imel težavo z baterijo po 4-ih ali petih letih uporabe, pa še potem sem za normalen znesek brez težav kupil drugo baterijo in se je še naprej uporabljal.

Ker omenjaš ravno MS office, bi morda pogledal za Surface Go s tipkovnico?
Ne vem pa kako office laufa na Ipadu, ampak morda bi šlo tudi z Ipadom s tipkovnico čez za to.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.216
5.776
113
Imel kitajski ultrabook za 250 EUR in je bil brezhiben cca. 2 leti (ob majhni uporabi), potem je baterija začela hecat in je praktično ekonomsko nesmiselno zadevo zamenjat.

Baterije so žal rak rana generičnih kitajcev in definitivno razlog zakaj z njimi ne nadaljujem. Ostalo niti ni tako slabo za svoj denar. Sam sem kupil 3 leta nazaj enega izmed derivatov jumperja za 170€. Zdaj ga naprej fura deca za zoome pa to, pač brez baterije in je povsem zadovoljiv.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Glavni adut teh kitajskih ultrabookov je cena. Kak Surface je že v osnovi cena x3 ali x4, tako da tudi če kitajca na 2 leti stran mečeš si cenovno na ugodnejšem. Komfortnost je seveda slabša, ampak po 4. letih boš zagotovo na boljšem/hitrejšem z novim tretjim kitajcem kot pa s prvim surface-om. Drugače pa jaz čakam na kak resen in uporaben ARM zdaj... škoda ker je MS zaspal kar se tiče SW-ja. Ko bodo enkrat polkna in vse kar spada zraven proper laufala na ARMu se nadejam kakega dneva avtonomije ob solidni hitrosti.
 

girisan

Pripravnik
3. sep 2007
517
17
18
Imel kitajski ultrabook za 250 EUR in je bil brezhiben cca. 2 leti (ob majhni uporabi), potem je baterija začela hecat in je praktično ekonomsko nesmiselno zadevo zamenjat.
Sam ne kupim več kitajcev točno iz tega vidika. S priznanimi podjetji sem imel težavo z baterijo po 4-ih ali petih letih uporabe, pa še potem sem za normalen znesek brez težav kupil drugo baterijo in se je še naprej uporabljal.

Ker omenjaš ravno MS office, bi morda pogledal za Surface Go s tipkovnico?
Ne vem pa kako office laufa na Ipadu, ampak morda bi šlo tudi z Ipadom s tipkovnico čez za to.

Imam tudi tipkovnico na iPadu... Problem je ker ne morem gor priklopit SSD zunanjega diska...
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.182
271
83
Aja, če komu pomaga, jaz sem v zadnjih 15. letih sprobal skoraj vse dimenzije (od 7 do 17 palcev). Uporaba v glavnem pisarniško delo, večinoma office in internet, skratka nič procesorsko zahtevnega, pa vsakdanja nošnja v službo in domov - pač ista mašina. Imel sem oz. še imam pa vse v rangu od 300 do 3000 EUR. Za prenašat je več kot 15 absolutno preveč, 15 ultrabook je prva kolikortoliko prenosljiva zadeva, s cca 1,5kg. Druga je velikost ekrana: tehnično gledano sem imel 7" s fullhd, ampak uporabna velikost se začne z 11colami. Svojo srečo sem našel med velikostjo 11 in 13, nekako 12 oz. 12,5 je po mojem idealno razmerje med težo (dobra kilca), avtonomijo baterije (relativno mali zaslon ki ne žre, seveda touch) - cca 8 ur, in zmožnostjo normalnega tipkanja (razmak med tipkami...). Problem je ker se proizvajalci tega relativno dobro zavedajo (ozka tržna niša managerjev, ki hočejo performanse in avtonomijo v kompaktnem ohišju) in so cene takih mašinc blizu 2k€ običajno. Recimo 12colarja z Core-M procesorjem in fullhd zaslonom na dotik pa usb-c polnjenjem v rangu teže kilce, po možnosti s pasivnim hlajenjem (ti celeroni n4100 serij so mogoče malenkost prešvoh) za 500 somov praktično ne dobiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Komfortnost je seveda slabša, ampak po 4. letih boš zagotovo na boljšem/hitrejšem z novim tretjim kitajcem kot pa s prvim surface-om.
Se ne strinjam. Ker tele ultrabooke se kupuje za nezahtevne zadeve in to zmore tudi konkretno star prenosnik.
Samo v info: v občasni uporabi imam še vedno Surface 2, ki je že ohoho stara zadeva in dela isto kot prvi dan, tudi baterija je še vedno uporabna.

Kakorkoli vsakemu svoje: seveda so te zadeve x-krat dražje, amak v veliki večini z razlogom. Jaz se raje ne ubadam s selitvijo računalnika in ga uporabljam x let, kot pa da vsaki dve leti menjujem računalnik. Nekomu pa to ne pomeni nič. Je pa tukaj ena druga težava: recimo to baterija crkne ravno na potovanju. Primer je imel kolega, se ni napihnila, temveč enostavno se je filala le še do 35%. In to brez simptomov, gre na večmesečno potovanje in baterija rikne. Full fajn :). Si je pač naročil še enega kitajca in vse presedlal gor.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
448
83
Moj surface pro 6 ima že konkretno slabšo baterijo po 3 letih in pol (cca 50% kapacitete), tako da ni tu problem le v kitajcih. Tudi polnjenje se včasih kar ustavi na 68%, po pol dneva polnjenja pa počasi prileze na 100%.