Toplotna črpalka - menjava ogrevanja

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
Jst nimam prelopnega ventila in prvič grejem bojler izven ogrevalne sezone s TČ preko kače v bojlerju. Moram pa imeti na polno odprt en mini radiator, da lahko voda kroži (kača v bojlerju vezana zaporedno preden gre voda v radiatorje, pozimi sluzi bojler kot neke vrste zalogovnik, pa še el. grelec v bojlerju lahko uporabim kot dodaten vir gretja za radiatorje pozimi). Ni optimalno poleti, so večje izgube, ampak ni sile, merilec je poleti pokazal porabo 50kwh za cel mesec.

Prava rešitev je seveda preklopni ventil, jst mam mal specifično situacijo, podimenzionirano TČ za pozimi in sem gledal kako bi poceni prišel do grelca in zalogovnika :)
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Ja, v prehodnih obdobjih gonis crpalko v visje temperature kot je potrebno.
Na koliko ogrevas bojler oziroma imas izhodno temperaturo iz tc. 40? 45?
Tudi ce imas radiatorje, temperatura 35.lahko precej dolgo ogreva hiso.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
Ja v prehodnih obdobjih itak ogrevam po urniku, npr. 2x po 4 ure na dan in takrat z nekoliko višjim DV okoli 40. Lahko bi z nižjim DV res prihranil kakšno pivo ali dve na mesec, kaj več težko, ker dokler ni defrostov je COP zelo soliden, potrebe po toploti pa manjše . Profitiram pa, ker za segrevanje SV ne rabim tako visokega DV in visoke modulacije (če gre za inverter TČ), če imaš preklopni ventil je logika, da se SV čimprej segreje, da se lahko preklopi nazaj na gretje hiše. Pri meni se SV greje ves čas dokler se hiša ogreva. Sej pravim, vem da ni optimalno, ni pa tako grozno napačno za moj primer, tudi poraba se mi zdi zelo solidna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
KSZ:

kdo zadovoljen z Kronotermom? jz čakam že od junija na njihovo ponudbo, konc avgusta se je celo pojavil monter, omenjal 12kW zrak-voda pa nekih 10keur
uradne ponudbe še nimam
Meni je prav zanimivo, kako nihče ne "povoha" Kronoterma!? Soseda sta kupovala in oba "obšla" Kronoterm, 1. kot da ne obstaja, 2. predrago. Kupiila sta Micki in večkrat slišim komentarje, da marsikaj ne štima.
Jaz imam Kronoterm cca. 7 let in sem zadovoljen. Težko primerjam s prejšnjim sistemom, saj sem kupil "rabljeno" hišo z odmontiranim oljnim gorilcem in cisterno. Celo poletje sem je "jeb.." s kurjenjem vsak večer za toplo vodo, tako da sem septembra montiral TČ.
Prvo leto sem bil še enuzijast pa stalno nekaj tipkal po sistemu in preizkušal razne variante in celo parkrat zakuril peč na drva (živim skoraj v Sibiriji), ker je bilo parkrat manj kot -25' in se mi je TČ smilila. TČ z montažo (nekaj natega) - 1500€ subvencije = 8500€.
 
Meni je prav zanimivo, kako nihče ne "povoha" Kronoterma!? Soseda sta kupovala in oba "obšla" Kronoterm, 1. kot da ne obstaja, 2. predrago. Kupiila sta Micki in večkrat slišim komentarje, da marsikaj ne štima.
Jaz imam Kronoterm cca. 7 let in sem zadovoljen. Težko primerjam s prejšnjim sistemom, saj sem kupil "rabljeno" hišo z odmontiranim oljnim gorilcem in cisterno. Celo poletje sem je "jeb.." s kurjenjem vsak večer za toplo vodo, tako da sem septembra montiral TČ.
Prvo leto sem bil še enuzijast pa stalno nekaj tipkal po sistemu in preizkušal razne variante in celo parkrat zakuril peč na drva (živim skoraj v Sibiriji), ker je bilo parkrat manj kot -25' in se mi je TČ smilila. TČ z montažo (nekaj natega) - 1500€ subvencije = 8500€.

pa ta TČ od kronovška dela tudi v sibiriskih pogojih? kako je kaj poraba el energije? derforsti?
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Se opravičujem, ker sem pozen.

Spadamo pod osrednjo Slovenijo, suha krajina in smo še živi. :cheer: Mislim, da je bilo predlani ali predpredlani (eh sem šel preveriti, 2017), ko smo imeli več noči -25'C. Na položnici je pisalo poraba VT 1208 in MT 2480, faktura je bila 280€. Ker nimam odštevalnega števca, si od tega zneska odštejem poletno porabo (ko ni gretja) cca. 60€, torej je bilo ogrevanja za cca. 220€. Seveda je TČ laufala s pomočjo grelcev, ampak je sfolgala.
Kaj je z defrosti? Defrosti so. :cool: Ne spoznam se v potankosti. Ko je TČ okovana v led, mislim, da se vroča voda prenese nazaj iz zalogovnika po TČ in tako odledeni. Zadeva je zame plug&prey. Na začetku sem diplomiral s preizkušanjem povratni vod gor/dol, sanitarna na 60'C, pa potem malo manj, ... največ živcev mi je pa požrla napaka pretoka. In tukaj se je pokazala vsa beda odprave napak. Dajte prezračiti radiatorje, spraviti nečistoče iz magnetnega ventila, pa reset, ... dokler nisem popenil, pa dal ženo na telefon, ki je povedala, da TČ ne deluje in da se ne spozna na odpravo napak, da naj koga pošljejo (prej so imeli mene za oddaljeno roko), nakar so končno ugotovili, da je pretočna črpalka zanič. Od takrat ni več težav.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Si imel pa preklemansko poceni elektriko, da si jo plačeval po dobrih 7c/kwh. Danes je v povrecju 2x drazja.
Jaz osebno bistveno pod 10C nisem prisel. Kako si ti prisel do 7c ne vem.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.887
2.360
113
Sicer ni direktno vezano na temo, ampak se omenjajo tudi kamini, peleti itd. Če, ko boste kaj rabili privat msg za Alter cene.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.178
8.958
113
nekaj let nazaj ko sem sam kupoval je bila izkušnja da so mi "mercedese" ponujali za višje moči v rangu 10 do 12 k€, češ da če stisne si gotov in rabič 8 -10kw in podobno. tako sem imel 2 ali 3 ponudbe renomiranih TČjev v prej omenjenem rangu.

Potem je prišel lokalec z Daikinom 5 k€ moči 6do8kw (trifazni priklop) s celotno kurilnico (zalogovniki, montaži itd)... je rekel da prek teče. Tako sem se odločil.... in realnost, povsem zadostuje..v 4 letih se dodatni grelci za samo ogrevanje še niso vklopili, samo za dvig temp..in poraba v dobrih 4 letih...TC 13609/ 3fazni pa 504kwh. to je s sanitarno vodo
Letni strošek ogrevanja v sami zimski sezoni s san. vodo se giblje tako med 350 in 450 E . case closed. hiša 145 m2, temp pa med 22 in 23.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.178
8.958
113
Majstr vidi zvezdo pred bajto, pa upali mercedes cene.
Dobra...ne, pač gledal smo za nemškimi , švedskimi proper TČ in podobne fore......ampka vidiš pol da nima smisla. Ker tole ceneno isto samo vklopiš in pozabiš. Tud od vseh mojstrov nisem dobil konkretnega podatka zakaj vzet enkrat dražjo, razen da je kao bolje skup narejena...verjamem a vseeno, razlika v ceni je bila takrat prevelika.
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
nekaj let nazaj ko sem sam kupoval je bila izkušnja da so mi "mercedese" ponujali za višje moči v rangu 10 do 12 k€, češ da če stisne si gotov in rabič 8 -10kw in podobno. tako sem imel 2 ali 3 ponudbe renomiranih TČjev v prej omenjenem rangu.

Potem je prišel lokalec z Daikinom 5 k€ moči 6do8kw (trifazni priklop) s celotno kurilnico (zalogovniki, montaži itd)... je rekel da prek teče. Tako sem se odločil.... in realnost, povsem zadostuje..v 4 letih se dodatni grelci za samo ogrevanje še niso vklopili, samo za dvig temp..in poraba v dobrih 4 letih...TC 13609/ 3fazni pa 504kwh. to je s sanitarno vodo
Letni strošek ogrevanja v sami zimski sezoni s san. vodo se giblje tako med 350 in 450 E . case closed. hiša 145 m2, temp pa med 22 in 23.
S katerega konca si? Kako mrzlo je pozimi?
Jaz razmišljam za vikend nekaj ugodnega (trenutno je krušna peč), pa me je malo strah, da bo nekaj tvojega premalo. Fotr je bil dol pred dnevi in je zvečer zakuril peč, ker ga je zeblo k ... Pa še potok je zraven, lokacija v luknji in mislim, da zna biti res mrzlo.
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Si imel pa preklemansko poceni elektriko, da si jo plačeval po dobrih 7c/kwh. Danes je v povrecju 2x drazja.
Jaz osebno bistveno pod 10C nisem prisel. Kako si ti prisel do 7c ne vem.
Do konca avgusta sem imel pri Petrolu
Energija
Energija VT0,05929
Energija MT0,04212

sedaj sem pa na Gen-I in bo (sem podal reklamacijo) :)
Energija
Energija VT0,06149
Energija MT0,03399
+ DDV seveda.
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Aha, vidim da ti pri tc slab cent popusta dajo.
Od kar je vizjak pri.petrolu, petrol ni vec konkurencen s ceno. Bo treba malo prevetriti zadevo ...
 
  • Haha
Reactions: tony

mr_

Guru
20. sep 2007
8.887
2.360
113
Prodajalec, monter, zagon, servis.
Klasična napaka je, da ljudje mislijo, da je to vse skoncentrirano v eni osebi.
In daš 12k pa se sploh ne vpraša če imaš podporo v servisu in znanju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.178
8.958
113
S katerega konca si? Kako mrzlo je pozimi?
Jaz razmišljam za vikend nekaj ugodnega (trenutno je krušna peč), pa me je malo strah, da bo nekaj tvojega premalo. Fotr je bil dol pred dnevi in je zvečer zakuril peč, ker ga je zeblo k ... Pa še potok je zraven, lokacija v luknji in mislim, da zna biti res mrzlo.
Štajerska, 400m nmv