Mučna leta Telekoma Slovenije
Telekom Slovenije je lani ustvaril 814 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke manj kot leta 2010
Telekom [TLSG 67,00 +1,36%] bo letos z več tržnimi aktivnostmi poskušal ustaviti upadanje tržnih deležev, kar pa verjetno ne bo ustavilo upadanja prihodkov. Po lanskem zmanjšanju dolgov bo letos več vlagal, za večji dobiček pa tudi več odpuščal.
Telekom Slovenije je lani ustvaril 814 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke manj kot leta 2010. Čisti dobiček skupine je lani dosegel 34 milijonov evrov, medtem ko je imel zaradi odpisov leto pred tem 210 milijonov evrov izgube. Telekom je 3,7 milijona evrov izgube ustvaril tudi v zadnjem lanskem četrtletju, ko so se na medletni ravni nekoliko zvišali stroški poslovanja, prihodki od prodaje pa so doživeli skoraj štiriodstotni medletni upad.
Telekom je lani izvajal predvsem racionalizacijo poslovanja. Stroški dela so lani znašali 150 milijonov evrov, kar je osem odstotkov manj kot predlanskim. Skupina lani sicer ni pomembneje zmanjševala števila zaposlenih, vendar pa so se poznali učinki odpuščanja v letu 2010. Ukrepe za zmanjševanje števila zaposlenih bodo znova ponovili letos.
Telekom Slovenije bo aprila kupcem ponudil nove pakete, s katerimi bo poskušal ustaviti prehod k drugim ponudnikom, napovedujeta člana uprave Marko Boštjančič (levo) in Zoran Janko.
V boj za naročnike z nižjimi cenami
Letos bodo tudi povečali trženje storitev in s tem poskušali zadržati tržne deleže v Sloveniji. Lani so jim namreč na vseh štirih segmentih poslovanja tržni deleži opazno upadli. Za Telekom je najbolj boleč upad deleža pri fiksni in mobilni telefoniji za 2,4 oziroma 2,9 odstotne točke, kjer je družba tudi izgubila naročnike. Telekomu se je lani število mobilnih uporabnikov zmanjšalo za tri odstotke, število fiksnih priključkov pa za devet odstotkov. Pri VoIP in internetni televiziji pa je upad tržnega deleža posledica hitrejše rasti drugih ponudnikov. Ob tem v Telekomu ocenjujejo, da se bodo prihodki od prodaje še zmanjševali zaradi nižanja cen storitev in spremenjenih navad uporabnikov, tudi če družba zadrži tržne deleže.
Na Kosovu gradnja omrežja
Telekom Slovenije je lani odplačal 97,5 milijona evrov dolgov in je po izjavah uprave družbe med manj zadolženimi telekomunikacijskimi operaterji v regiji. Letos jim zapade okoli 35 milijonov evrov dolgov, kar pa naj bi jim znova omogočilo večja investicijska vlaganja. Ta bodo letos znašala do 135 milijonov evrov, kar je 43 milijonov evrov več kot lani. Med drugim bodo letos na Kosovu gradili lastno hrbtenično omrežje. Ob tem Telekom, kljub težavam na nekaterih trgih (Makedonija in Albanija), ne načrtuje odprodaje naložb. Ne izključujejo pa možnosti novih naložb.
One do dobička v 2013
Poslovno imajo največ težav v Makedoniji, kjer so konec prejšnjega leta združili vse hčerinske družbe. Družbi One , ki ima v Makedoniji okoli 25-odstotni tržni delež v mobilni telefoniji, so lani prihodki od prodaje upadli za pet odstotkov. Izguba družbe pa je lani zaradi odpisov znašala 90 milijonov evrov (na ravni skupine je Telekom lanske odpise Ona večinoma opravil že leta 2010). Letos naj bi se poslovanje Ona že izboljšalo, vendar pa Telekom prvi dobiček pričakuje šele prihodnje leto.
Vrednost tožb proti Telekomu se je v zadnjem obdobju povečala na okoli pol milijarde evrov. Glavnino tožbenih zahtevkov pomenita tožbi Simobila in Tušmobila zaradi kršitve pravil konkurence. Telekom zaradi novih tožb ni povišala rezervacij, ker je prepričan, da jih bo dobil. Najeli so namreč štiri tuje inštitute, ki jim bodo pripravili utemeljitev, da so se v Telekomu držali pravil.