Svetlobna hitrost

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Mene pa zanima kako vi astronomi izračunate svetlobno hitrost oziroma oddaljenost ene zvezde ki jo komaj vidite skozi teleskop oziroma je sploh ne vidite? No za tole drugo varianto me bolj zanima:: ne vidiš točke -vendar veš koliko svetlobnih let je oddaljena od zemlje
sprasujem se.gif

Hvala za odgovor.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Izbereš enega od fotonov, ki je priletel v teleskop in ga vprašaš, kdaj se je odpravil na pot
hysterical-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Dobro jutro, si se prebudil iz daljšega spanca? 2 meseca nič, sedaj pa v 12 min 9 sporočil
evil.gif
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Mi je zelo zanimiv time dilation. Pa noro je, ker si kar ne moreš mislit, da je možno da je svetloba tista, ki je "absolutna" in se čas njej "podreja".
Se pravi tudi potovanja med zvezdami bi v principu lahko preživeli, ker se čas "ustavi", ko letimo s svetlobno(če bi bilo seveda možno to).
Ne vem pa, a je možno, da se čas dejansko ustavi, ali pač do neke mere upočasni? Ali bi se ustavil, če bi presegli svetlobno?

So pa tudi merili z atomskimi urami, da se čas upočasnuje, z večanjem hitrosti. Na avionu so namerili neke miljoninke sekunde ipd. Zanimivo za popiz....
smile-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik upiwaly pravi:
Mi je zelo zanimiv time dilation. Pa noro je, ker si kar ne moreš mislit, da je možno da je svetloba tista, ki je "absolutna" in se čas njej "podreja".
Se pravi tudi potovanja med zvezdami bi v principu lahko preživeli, ker se čas "ustavi", ko letimo s svetlobno(če bi bilo seveda možno to).
Ne vem pa, a je možno, da se čas dejansko ustavi, ali pač do neke mere upočasni? Ali bi se ustavil, če bi presegli svetlobno?

So pa tudi merili z atomskimi urami, da se čas upočasnuje, z večanjem hitrosti. Na avionu so namerili neke miljoninke sekunde ipd. Zanimivo za popiz....
smile-1.gif

So že GPS sateliti dovolj dober primer, da je potrebno upoštevati relativnost.
Tam sta problematična kar dva faktorja:
- zaradi nižje gravitacije teče čas hitreje kot na Zemlji
- zaradi hitrosti gibanja (kroženja) pa teče čas počasneje kot na Zemlji

Brez upoštevanja omenjenega bi navigacije falile po več kilometrov.

Pa glede ustavitve časa... matematično gledano bi v limiti se to res zgodilo, v praksi pa ne bi nikoli prišli niti blizu tja. Presečti pa svetlobne hitrosti pa žal ne moreš.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
No saj v teoriji sem mislil. Če bi presegel, se dejansko čas ustavi. Drugače pa hitreje kot se premikaš, počasneje gre čas.
Za GPS sem pa že veliko prej vedel za korekcije, samo vzroke za korekcije sem šele zdaj zasledil, ko sem malo brskal za temi temami
smile-1.gif
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.219
9.456
113
kod Džej-Zija
Če že o tem razmišljaš, ne škodi dodati še dejstva, da bi tvoja masa pri tem limitirala v neskončno zaradi istega razloga. Pa še dolžine bi se skrajšale. Skratka nekaj v stilu dvodimezionalnega bajsa z neskončno maso. Težko bi to kdo preživel, četudi v limiti.
evil.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Razlike v atomskih urah ti ne bi zaznal v par tisoč če ne v miljonih let.

Vsak GPS satelit pošilja svoj atomski čas ves čas, z razliko teh časov in predprogramiranega položaja posameznega satelita ti lahko na vsaki napravi določiš s triangulacijo natančen položaj.

GPS ure so bile zadnjič syncane preden so poslali prvi satelit v vesolje, od takrat štejejo svoj čas ki je ENAKOVREDEN zemljinemu času s to razliko da na zemlji dodamo vsake toliko časa "prestopne sekunde". Zaradi tega in samo zaradi tega GPS čas prehiteva.

Če bi že kaj vplivalo na drugačno štetje časa je recimo vpliv določenih delcev ki povzročajo razpad reaktivnega elementa, ki se uporablja za merjenje časa. Pa še ta vpliv je tako majhen da ga zanemarimo.

Glede relativnosti in drugačnega relativnega časa pa kdaj drugič!
grims-1.gif
Recimo čisto BP smo včeraj za 3h imeli 50% počasnejši čas, pa tega ni nihče opazil ker se je komponenta časa spremenila v relativnem sistemu ki ga gledaš kot absolutnega. Če torej nimaš nič za primerjavo je čas za opazovalca ves čas enak.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Atomske ure na GPSih lastno izmerjen čas ustrezno korigirajo zaradi vpliva relativnosti.

Citat:
The combination of these two relativitic effects means that the clocks on-board each satellite should tick faster than identical clocks on the ground by about 38 microseconds per day (45-7=38)! This sounds small, but the high-precision required of the GPS system requires nanosecond accuracy, and 38 microseconds is 38,000 nanoseconds. If these effects were not properly taken into account, a navigational fix based on the GPS constellation would be false after only 2 minutes, and errors in global positions would continue to accumulate at a rate of about 10 kilometers each day! The whole system would be utterly worthless for navigation in a very short time. This kind of accumulated error is akin to measuring my location while standing on my front porch in Columbus, Ohio one day, and then making the same measurement a week later and having my GPS receiver tell me that my porch and I are currently about 5000 meters in the air somewhere over Detroit.

Vir: http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast162/Unit5/gps.html
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Glede na to da so vsi sateliti na "nebu" mi razloži zakaj se rebi korekcijo? Tudi če bi bila napaka je pri vseh enaka in posledično bi dobil enako triangulacijo.

Smislena bi bila edina uporaba korekcije pri geo postajah ki pa so tiak syncane na podlagi satelitov.

Pa glede na zemljo se sateliti gibljejo zelo različno, torej bi rabili različne korekcije če že.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Glej, če ne bi potrebovali korekcij, potem ne bi v vsaki literaturi o teoriji relativnosti bili GPS sateliti napisani kot praktični primer kjer brez tega zadeva ne bi delovala. Verjetno tudi zaradi želje po sinhronizaciji z UTC (če odštejemo prestopne sekunde).