Svetilnost prednjih luči na skuterju

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Včeraj sem bil na tehničnem pregledu, ki sem ga sicer uspešno opravil, vendar sta preglednika kar precej zmajevala z glavama pri kontroli svetilnosti prednjih luči.
Skuter je čistokrvni kitajc (beri: menda je slaba kopija suzukija 125), spredaj ima dve luči, ki očitno svetita premalo. V vsaki od luči je dvonitna žarnica 12V 18W.
Sicer se ponoči vozim zelo redko, pa še to le po mestu, pa me kljub vsemu zanima, če kdo pozna možnost ojačanja svetilnosti
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.863
5.626
113
Zdej ena od varjant je nov par zarnic....ni pa nujno!

Pri gileri sem imel slab stik...odpru uzadi luc...spucal kontakte z kontaktsprajem in je zopet svetlo mocneje...
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Hvala!
Ali morda veš, če obstajajo žarnice te vrste z večjo močjo?
Ali pa vsaj pod kakšen tip se jih lahko išče.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.863
5.626
113
Ne vem kaksne zarnice imas v svojem...


V svojem imam H8 35w...in so svetile za silo...seveda ne od zacetka...ker je moped 99letnik sem mislil da je to zaradi starosti nitke....
Preden sem jih mel namen zamenjat sem zaradi lazje dostopnosti avtomobilskih H11 55w ugradil te....vendar je imel scooter preslabotno napeljavo in sem imel se slabse brljivke od H8 (12V 4Ah accu...)

H8in H11 sta skoraj identicni (ok razen 35 vs 55 W)...in pa da pase H11 v H8 podnozje sem moral na H11 odbrusit en zobcek na podnozju ki preprecuje zamenjavo...

Mogoce bo pri tebi delovalo ker mas 125ccm scooter in stem mocnejsi alternator in accu...

NE VEM pa kako bo to vplivalo na plasticne parabole!!!

Ko sem obupal nad to predelavo sem vstavil nazaj svoje H8 in ugotovil da svetijo bolje kot prej
smile-1.gif

Ocitno so kontakti korodiral...in ko sem jih tolx priklopu in izklopu so dobile boljsi stik!
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
nahrung002.gif


Sicer žal ni nobena od linkanih žarnic, si mi pa dal nekaj idej, kako in kaj naprej!
Bo treba najprej eno od žarnic vzeti v roke in potem bom videl kako naprej.

Hvala!
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Kaže, da se bom moral kar sprijazniti z 'brlivkami' (Philips duplo 12718, 12V 25/25W), ki so videti takole:

duplo.jpg


Ko sem nekoliko bolj raziskoval, sem sicer našel nekaj informacij za možno zamenjavo, ki pa so v večini negativne.
Bom pač še naprej vozil podnevi
wink-1.gif


LP
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.863
5.626
113

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
To s podnožjem je v redu. Bolj me skrbi, ker sem našel dimenzije bučke, ki so pri 35/35 večje od mojih.
Če sklepam pravilno, bi potem lahko bile nitke na napačnih pozicijah in bi bil efekt še slabši.
Za sedaj še enkrat hvala, verjetno bom v vsakem primeru eno 35/35 naročil in videl kako in kaj.

LP
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.863
5.626
113
Preden se podaš na (pre)dolgo vožnjo opazuj parabole....oz luč kot tako da ne boš kaj stopil!
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.653
450
83
hjaa... na mojmu mopedu tudi slabo prednja luč sveti. Prednje steklo zgleda vredu. Žarnica je tud takšna, kot mora bit. Kaj bi lahko bilo???
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.863
5.626
113
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Zdej ena od varjant je nov par zarnic....ni pa nujno!

Pri gileri sem imel slab stik...odpru uzadi luc...spucal kontakte z kontaktsprajem in je zopet svetlo mocneje...

rolleyes-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Ne vem sicer kako je dejansko stanje..a takole po občutku 18 W žarnica ne more svetit bog ve kaj...več ali manj se tako moč uporablja za zadnje stop luči.

Tako da..že zaradi sebe bi lahko imel močnejše...po drugi strani pa reskiraš večje segrevanje in posledično kurjenje kontaktov...upoštevaj da imaš kitajca, torej bo povečanje temperature sila kočljivo.

(ali pa imej par močnejših za naslednjega tehničnega..torej čez dve leti).
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ko sem odprl luči, sem ugotovil, da sta žarnici 25/25W, v tehnični knjižici pa je napačen podatek 18/18W
Iskal sem močnejše žarnice, vendar je problem v dolžini bučke, ki je pri 35/35W večja. Ker se s tem posledično spremeni gorišče v paraboli, sklepam, da bi lahko bilo še slabše.
Ker se ponoči praktično ne vozim, možnost nadgradnje s katero od 'H' žarnic ne iščem prav zagnano, čeprav verjetno obstaja.

Hvala za odziv!

LP
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Preveri še v originalnih (neprevednih) navodilih kje na spletu. Morda je na ohišju žarometov navedena moč žarnic.

Če pa kljub temu žarnice svetijo zanič lahko poskusiš z menjavo z novimi žarnicami (malo $$$) s čiščenjem kontaktov (oz. z voltmetrom pomeri kolikšna je napetost na kontaktih v žarometu) ali z menjavo parabole žarometa, če je ta zažgana ali zbledela (bogvekoliko $$$).

Na avtu sem imel podoben problem, in je prejšnji lastnik to rešil z menjavo 55W žarnic s 110W. No, na koncu sem sam moral lampe zamenjati...
tongue-1.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Saj ta navodila, ki jih imam so originalna - in napačna
wink-1.gif
Morda so to Kitajci prevajali iz svojih 'hišic' kar z Googlom in je ven prišlo, kar pač je.

Se pa že nekaj časa pripravljam na obisk trgovine, kjer naj bi te vrste žarnic tudi imeli (ES-svetila), ker pa so v moji bližnji soseščini, obisk ves čas prelagam. Češ - saj bo že.
Potem pa še dejstvo, da se ponoči praktično nikoli ne vozim in situacija je še vedno nespremenjena.
Parabol verjetno ne bom mogel menjati, ker so integrirane (zalepljene?) v prednjo plastiko, po vsej verjetnosti bo kakšna manjša predelava nosilca (+ 3mm) edina možnost. Da bi se zaradi menjave iz 25/25 na 35/35 plastika topila pa skoraj ne verjamem - čeprav zelo prepričan v to nisem.

LP