spremstvo pri vožnji skozi azijske države

ngc2392

Guru
4. okt 2007
2.167
509
113
kranj
kolega razmišlja o potovanju iz slovenije do indije z avtom. seveda bi šel preko "zgornje" poti (rusija) in ga zanima, kje bi dalo dobiti informacije o najemu spremstva za vožnjo prek afganistana, pakistana ali podobnih držav.

če seveda kdo ve kaj v tej smeri, bi bil vesel...ali pa če so kaki linki

(najprej tukaj vprašam, potem pa pač strica gugla...)

hvala
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Spodnja je precej bolj varna in preprostejša - in gotovo tudi bolj zanimiva, čez rusko-kazahstanske ravnice je gotovo hud dolgčas. Poleg tega ne podcenjevati postopke na mejah bivše Sovjetske zveze, ni kaj dosti drugače kot 40 let nazaj. Torej imeti moraš urejene vse vize, v te države tudi začasno uvoziš svoj avto, kar je dodatna papirologija. Vse to se da priti, ampak lahko zelo traja, sploh pridobivanje viz. Glede tega naj bi bila Turčija in Iran mala malica, pa ceste so neprimerno boljše.
Med Indijo in Pakistanom je samo en mejni prehod za tujce:
http://wikitravel.org/en/Wagah
 

ngc2392

Guru
4. okt 2007
2.167
509
113
kranj
že, ampak vsak raje vzame dolgčas in varnost kot pa negotovost (afganistan...) ali nevarnost. Do drugega leta bo verjetno varnostno vprašanje že kje drugje kot pa (samo) v afganistanu. Mah, saj je skoraj povsod na tej poti nekaj...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
No ja, če hočeš dolgčas, ga boš imel na tvoji poti kolikor hočeš, saj večji del poteka po bivši Sovjetski zvezi. Na neskončnih ruskih in kazahstanskih ravnicah ni ravno veliko za videti.

Itak pa je prva stvar, ki jo moraš preveriti, kako in če sploh lahko greš skozi vse te meje s svojim avtom (malo brskaš po internetu) in seveda koliko se ti da kampirati na veleposlaništvih na Dunaju ali Budimpešti za vize.
Recimo naš letošnji primer: da smo dobili rusko vizo za vstop z avtomobilom (pa je veleposlaništvo v Ljubljani), smo rabili skupno skoraj en mesec - samo zato, ker pač traja. Lani smo malo preveč mečkali in smo belorusko dobili samo tako, da je bilo treba iti v enem tednu dvakrat na veleposlaništvo na Dunaj, sicer ne bi dobili.
Kakršnakoli spremstva tujih vozil gotovo zahtevajo kar nekaj birokracije. Se pa baje ne rabi, evo ga Madžara v Afganistanu:
http://www.joaoleitao.com/driving/survival-guide-afghanistan/
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ko imaš povabilno pismo, oz. potrdilo o nastanitvi za Rusijo, dobiš vizo v enem tednu, samo kače je treba spustit iz žepa (25€ po osebi za storitev pridobitve vize pri VHS v Ljubljani).
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
No, saj ravno za to pismo rabiš lep čas, poleg tega ga dobiš samo tako, da prek agencije, ki ti ga zrihta, rezerviraš za vse dni bivanja vse hotele na poti (ki imajo, glej ga zlomka, precej višje cene kot na Bookingu). Kako je v ostalih -stanih, ne vem, vem pa da je birokracija tam lahko še hujša. In ven moraš lepo na datum, ki ti piše na vizi, sicer bo hitro "to jest probljem". En čas ti je mogoče celo zabavno, ti pa hitro začne presedati.
Turčija in Iran se s takimi malenkostmi ne ukvarjata.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Moja izkušnja je drugačna, tudi preko Bookinga rezervirani hoteli se dobi prijava, celo brezplačno. Poglej na St. Petersbursko turistično organizacijo. Sam sicer nisem vzel tam, ampak zelo korektni, res pa da traja kakih 10 dni in plačilo 1000 RUB za uslugo.

Ja če ti viza velja recimo do 31.8. moraš do polnoči tega dne ven. To je povsod tako, ali mogoče ni?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Pri nam ni šlo z Bookingom, vse kar ni prek agencije, je bilo "njet vazmožna". e vem, mogoče zato, ker smo se šli roadtrip in smo šli po različnih mestih, v viznem centru so celo "določali našo optimalno pot", v glavnem prodajali so kup klobas, pač Rusi kot Rusi
smile-1.gif

Sploh je pa moral biti hotel, apartma češ da ni možen.
Glede vize je pa tako: običajne vize so take, da jih dobiš za X dni od vstopa v državo ali pa začetka veljavnosti vize, ne glede kako boš potoval ali bival v državi. V ruskem ali beloruskem primeru pa točno na dan, ki ga sam določiš, da greš ven iz države. Imeti moraš točen plan, za ostale države, kjer sem imel vizo, nisem rabil tako točnega plana. Na srečo se vsaj na policiji nismo rabili prijavljat.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Na policiji ne se pa moraš na pošti.
wink-1.gif
Po navadi to naredi enkrat zate tisti, ki ti da pismo - tako je bilo pri nas. In ja meni so dali 30 dnevno vizo z dvema vstopoma od 18.7. do 14.8. ker sem 18. vpisal kot prvi dan vstopa in 14. kot zadnji dan, čeprav sem navedel da naj mi dajo od 15.7. do 14.8.. Dejansko sem potem šel ven 11. se mi zdi. Nisem pa imel prav nobenih problemov znotraj teh datumov; in ja tudi jaz sem potoval po Rusiji, vsak (skoraj) dan drugje, spal v avtodomu na parkiriščih,... le dvakrat tam kjer so mi dali pismo. So me pa oni prijavili v sistem in mi dali potrdilo. Če nisi nikjer prijavljen v sistem je možno da malo težijo na izhodu, te pa potem reši kak račun od prenočevanja.
In to vse letos.

PO Turčiji izpred recimo 8 let mi je to ena najboljših destinacij - danes tudi Turčija ni več taka.