Sprememba OPN - pospešitev postopka

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
820
7
18
Pozdravljeni,

Že nekaj let nazaj smo v manjši občini vložili vlogo za spremembno kmetijskega zemljišča v zazidljivo. Glede na to, da se nič ne dogaja, me zanima, kakšen je postopek oz. ali se zadeve da kaj pospešiti? Razmišljam, da bi dal arhitektu pripraviti osnutek projekta in s tem na občini poizkušal pospešiti postopek, bi to šlo? Gre za enodružinsko hišo oz. mogoče za gradnjo dvojčka in za osebno rabo. Zemljišča potem ne bi prodajal ali kaj podobnega, niti ne bi gradil celotne soseske.

Zanimajo me vaše osebne izkušnje. Na občini so zelo neodzivni in niti ne usmerjajo, pravijo da so postopki dolgi in da je v ozadju 25 deležnikov (občina, Arso, elektro, komunala, razne agencije, Domplani in podobno). Torej, samo čakati in upati, da se kaj zgodi, ne gre, rad bi pospešil postopek. Dlje od vloge nismo prišli, torej se na občini o tem sploh še nič ne pogovarjajo.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.261
752
113
Pozdravljeni,

Že nekaj let nazaj smo v manjši občini vložili vlogo za spremembno kmetijskega zemljišča v zazidljivo. Glede na to, da se nič ne dogaja, me zanima, kakšen je postopek oz. ali se zadeve da kaj pospešiti? Razmišljam, da bi dal arhitektu pripraviti osnutek projekta in s tem na občini poizkušal pospešiti postopek, bi to šlo? Gre za enodružinsko hišo oz. mogoče za gradnjo dvojčka in za osebno rabo. Zemljišča potem ne bi prodajal ali kaj podobnega, niti ne bi gradil celotne soseske.

Zanimajo me vaše osebne izkušnje. Na občini so zelo neodzivni in niti ne usmerjajo, pravijo da so postopki dolgi in da je v ozadju 25 deležnikov (občina, Arso, elektro, komunala, razne agencije, Domplani in podobno). Torej, samo čakati in upati, da se kaj zgodi, ne gre, rad bi pospešil postopek. Dlje od vloge nismo prišli, torej se na občini o tem sploh še nič ne pogovarjajo.
Nisi mazal...Vsaj ne na pravem mestu...
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in brane_new
27. jan 2022
5.087
1.876
113
Za vas pride v poštev samo lokacijska preveritev, ker očitno OPNja ne boste tako kmalu dočakali. Pospešitev postopka OPN je možna s sofinanciranjem - odsvetujem če nisi res z viškom denarja.
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
820
7
18
Za vas pride v poštev samo lokacijska preveritev, ker očitno OPNja ne boste tako kmalu dočakali. Pospešitev postopka OPN je možna s sofinanciranjem - odsvetujem če nisi res z viškom denarja.
Lahko malo več poveš glede sofinanciranja? Sofinanciranja česa in komu? Kakšni stroški nastajajo pri tem? Običajno, ko dajo občine v javno obravnavo predloge, so vsi že podkrepljeni z nekimi idejnimi projekti. Ne predstavljam si, da bi občina kar splošno spreminjala namembnosti zemljiščem, brez da bi se vedelo, kaj bo tam stalo.

Kaj pa pove lokacijska preveritev?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.194
2.561
113
Torej smo končno dosegli takšno zbirokratiziranost , kjer moraš birokratom plačati, če želiš, da kaj naredijo hitreje.
 
27. jan 2022
5.087
1.876
113
Lahko malo več poveš glede sofinanciranja? Sofinanciranja česa in komu? Kakšni stroški nastajajo pri tem? Običajno, ko dajo občine v javno obravnavo predloge, so vsi že podkrepljeni z nekimi idejnimi projekti. Ne predstavljam si, da bi občina kar splošno spreminjala namembnosti zemljiščem, brez da bi se vedelo, kaj bo tam stalo.

Kaj pa pove lokacijska preveritev?
Glej očitno stvari ne poznaš dobro, eni pa se s takimi stvarmi ukvarjajo za preživetje.

Postopek OPN je treba plačat, če ga ne zainteresirani ga mora občina če je zainteresirana da se kaj spremeni.

Guglaj: lokacijska preveritev!
Lokacijska preveritev (v nadaljevanju: LP) je instrument, s katerim se preveri ustreznost individualnih namer za posege v prostor in omogoči manjši odstop od že sprejetih pravil urejanja prostora.
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
820
7
18
Glej očitno stvari ne poznaš dobro, eni pa se s takimi stvarmi ukvarjajo za preživetje.

Postopek OPN je treba plačat, če ga ne zainteresirani ga mora občina če je zainteresirana da se kaj spremeni.

Guglaj: lokacijska preveritev!
Lokacijska preveritev (v nadaljevanju: LP) je instrument, s katerim se preveri ustreznost individualnih namer za posege v prostor in omogoči manjši odstop od že sprejetih pravil urejanja prostora.
Res je, stvari ne poznam dobro, zato pa sprašujem, kako lahko zadevo pospešim. Verjamem, da se na Alterju najde kdo, ki je že šel skozi podobno zadevo ali pa s kakšno projektivo celo poklicno ukvarja, in bo pripravljen deliti izkušnje.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.968
4.473
113
preveri na upravni enoti ali jev kratkem kakšna sprememba OPNja v teku, te stvari se delajo več let
in včasih traja tudi več let da se zaključijo, na primer sedaj se je marsikje zavleklo zaradi poplav,
saj bo potrebno nekatere stvari na novo opredeliti/spremeniti...

Jaz čakam že od 2022 ko bi že moral biti jeseni potrjen, pa še ni bilo ker so urejale še neke dodatne stvari (Eko resort),
potem naj bi bil poleti 2023 in so prišle poplave...

To je najceneje, ampak se čaka... vem pa da lahko tudi sam greš v to, ampak se nisem zanimal, to pa stane, vprašaj projektanta, mora vedeti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
820
7
18
Sem kontaktiral z občino in dejansko so sedaj v 5 letih pripravili spremembe OPN, ki bodo v javni razgrnitvi v nekaj tednih. Ampak, naše pobude še ni v teh spremembah. Bo v naslednjih. Čez 100 let.

Verjetno je najbolje, da res kontaktiram kakšnega projektanta, če se to lahko kako pospeši.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.388
1.790
113
Enkrat sem govoril z eno gospo na občini, ki mi je pojasnila, zakaj se občine tako otepajo teh sprememb kmetijskih zemljišč v zazidljiva.

Stvar je v tem, da takoj ko zemljišče postane zazidljivo, je naenkrat občina tista ki je odgovorna zato da ti pripelje tja, cesto, vodo, kanalizacijo, ....

Tega za neke individualne padalce seveda otepajo kolikor se le da.

OP je nekje v procesu kot kaže dobil občutek da je sprememba namembnosti njegova pravica in da se bo slej ali prej zgodilo.
To ne drži. Če si na kaki čudni lokaciji, kjer občina nima interesov, spremembe enostavno ne bo.

Po pizdariji ki je poleti nastala zaradi poplav so pa vsi še 10x bolj previdni.

Vedno seveda obstaja možnost koga podmazat, ampak spet, glej zgoraj.
 
27. jan 2022
5.087
1.876
113
Sem kontaktiral z občino in dejansko so sedaj v 5 letih pripravili spremembe OPN, ki bodo v javni razgrnitvi v nekaj tednih. Ampak, naše pobude še ni v teh spremembah. Bo v naslednjih. Čez 100 let.

Verjetno je najbolje, da res kontaktiram kakšnega projektanta, če se to lahko kako pospeši.
Če OPN še ni sprejet so dolžni vašo pobudo "vzet v razmislek" in jo ali zavrniti, ali upoštevati.

Projektant ne bo nič rešil! Izdelovalec OPN lahko edini kaj "strokovno" predlaga in vključi, ali pa politika = občinski svet/župan.

Glede spremembe iz kmetijskih v zazidljiva pa že nekaj časa obstaja v SLO pravilo, da vsak m2 kmetijskega v zazidljivo mora nadomestit m2 zazidljivega v kmetijsko!.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.968
4.473
113
Če boš spreminjal iz kmetijskega v zazidljivo zraven že obstoječe zazidljive parcele (nadaljevanje naselja),
je velika verjetnost da ti bodo to odobrili, če pa je to nekje med kmetijskimi zemljišči in če ni drugega
interesa to spreminjati boš pa težje prišel do spremembe samo za tvoj del.

Če ima občina določen del v planih da se spremeni in sovpadaš z lokacijo je pa to najbolj optimalno.

Kot je napisal en višja, nujno ponovno vloži pobudo in jih opomni kdaj si že to poslal (dobro da imaš kakšno dokazilo)
pojdi osebno na upravno enoto in začni težiti...
 
27. jan 2022
5.087
1.876
113
Če boš spreminjal iz kmetijskega v zazidljivo zraven že obstoječe zazidljive parcele (nadaljevanje naselja),
je velika verjetnost da ti bodo to odobrili, če pa je to nekje med kmetijskimi zemljišči in če ni drugega
interesa to spreminjati boš pa težje prišel do spremembe samo za tvoj del.

Če ima občina določen del v planih da se spremeni in sovpadaš z lokacijo je pa to najbolj optimalno.

Kot je napisal en višja, nujno ponovno vloži pobudo in jih opomni kdaj si že to poslal (dobro da imaš kakšno dokazilo)
pojdi osebno na upravno enoto OBČINO - oddelek za urbanizem, oz. kar pač imate in začni težiti...
Fixed.