Spletna trgovina

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
115
-2
18
Zaposlen sem v drzavni upravi.
Rad bi zacel svoj posel, kot dodatni zasluzek.
Dejavnost bi bila predvsem spletna prodaja v Sloveniji in Evropi (Evropi ne samo Evropski uniji)

Kako poteka postopek:

-odprem s.p. (Rabim kaksno dovoljenje delodajalca?)
-spletno trgovino in domeno ze imam.
-paypal racun imam (verjetno ga moram spremenit v poslovni racun)

Nisem bil se nikoli v s.p. Tako, da bi prosil koga, ki se spozna, da mi opise kaksni so stroski (drzava, racunovodja,. itd.)

sedez podjetja bi bil na mojem domacem naslovu. Zivim v bloku, potrebujem kaksna soglasja, glede na to, da se bom ukvarjal samo z spletno trgovino.

Kot sem napisal, delam v drzavni upravi, tako da verjetno potrebujem popoldanski s.p.?

Rad bi vsaj na zacetku poizkusil z čim nižjimi stroški, ker ni nobenega zagotovila, da bo stvar sploh uspela.

hvala
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.533
1.021
113
Malo preberi pogodbo o zaposlitvi, ampak razen če hodiš v zelnik delodajalcu tj. opravljaš isto stvar ali pa imaš iste stranke, načeloma ne rabiš dovoljenja.

Ja, ti boš potem ti. "popoldanski" sp. To pomeni, da plačuješ neki pavšal za prispevke (cca 80 evrov mesečno je bilo lani), ker "taprave" prispevke zate že plačuje tvoj delodajalec. S tem si opravil dolžnosti do ZPIZa in ZZZSja. Poleg tega boš plačal še "davek" tj. mesečno ali tromesečno akontacijo dohodnine ter v začetku naslednjega leta poračun dohodnine, če si čez leto plačal premalo ali preveč.

Odločiti se moraš ali boš imel poslovanje z dejanskimi ali normiranimi stroški. Takole poenostavljeno: dejanske stroške (npr. nabava materiala, stroške gostovanja, računovodstva itd) lahko odbiješ od prihodkov in si tako zmanjšaš dobiček, na katerega boš plačal davek. (Pazi: ne moreš kar vse metati v stroške, tukaj ti lahko ogromno pomaga dober računovodja.) Lestvica za obdavčitev je ista kot za dohodnino. Več info npr. tukaj.

Normirani stroški se splačajo, če imaš dejavnost brez veliko stroškov (npr. programiranje, svetovanje, prevajanje...) Če prijaviš normirani s.p., potem država šteje 80% tvojih prihodkov kot stroške in rabiš plačati davek samo na 20% svojih prihodkov. (Seveda je tukaj nekaj več detajlov, recimo popoldanski normiranci plačujejo višji davek, pa če imaš več kot 40 jurjev prihodkov se ti prizna manj stroškov, v glavnem če ti normiranc pride v poštev, začni raziskovati npr tukaj.) Lahko preideš iz enega sistema v drugega, ampak so neki pogoji za vstop v sistem normiranih stroškov. Obratno na dejanske stroške lahko kadarkoli.

Ker boš prodajal v Sloveniji in EU, se boš moral ubadati z DDVjem. Načeloma naj ne bi bil nek bav bav, ampak se splača vsaj na začetku imeti zraven računovodjo, da pomaga s tem.

O strošku računovodstva ti lahko kdo drug več pove, jaz sem normiranc in nisem DDV zavezanec, zato imam dovolj enostavno, da ne rabim zunanje pomoči.

Ok, praviš, da bi imel spletno trgovino. Za začetek poglej na SPOT pogoje za opravljanje dejavnosti.

Za prijavit sedež podjetja na svojem naslovu ne rabiš soglasja (če si lastnik stanovanja). Bi pa teoretično rabil soglasja za opravljanje dejavnosti (kar ni isto), ampak v praksi ga nihče ne preverja, razen če se kak inšpektor ogreje zate in zahteva, da priložiš še to soglasje. Takrat ti lahko prepove opravljanje dejavnosti dokler soglasja ne urediš.

Mogoče najprej z enim računovodstvom razčisti vprašanja, potem pa naprej.

Srečno!
 

bla11111

Pripravnik
18. apr 2012
115
-2
18
Zdravo,

najlepsa hvala za izcrpen odgovor.
sem pregledal povezave, ki si mi jih poslal.
ne najdem pa med pogoji za odprtje spletne trgovine pogojev, ki se ticejo izobrazbe.
Imam sicer prvo bolonjsko stopnjo izobrazbe, ampak cisto druge smeri.
Za spletno trgovino bi nekako pricakoval kot pogoj ekonomsko, poslovodsko ali morda trgovsko solo kot pogoj.
Je ta dejavnost brez pogoja izobrazbe ali sem jaz kaj spregledal?

 

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
Zdravo,

najlepsa hvala za izcrpen odgovor.
sem pregledal povezave, ki si mi jih poslal.
ne najdem pa med pogoji za odprtje spletne trgovine pogojev, ki se ticejo izobrazbe.
Imam sicer prvo bolonjsko stopnjo izobrazbe, ampak cisto druge smeri.
Za spletno trgovino bi nekako pricakoval kot pogoj ekonomsko, poslovodsko ali morda trgovsko solo kot pogoj.
Je ta dejavnost brez pogoja izobrazbe ali sem jaz kaj spregledal?

Iz Data.si :
Izobrazba ni pogoj za registracijo podjetja, je pa dostikrat pogoj za opravljanje raznih dejavnosti iz Standardne klasifikacije dejavnosti 2008 (SKD 2008). Spletna trgovina (šifra dejavnosti 47.910-Trgovina na drobno po pošti ali po internetu) je dejavnost, za opravljanje katere niso navedeni posebni pogoji. Spada torej med neregulirane dejavnosti. Z registracijo dejavnosti prodaje prek spleta lahko podjetnik prodaja izdelke fizičnim osebam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new