Iz leta 2003, pojasnjujejo zakaj je stvar prepovedana:
Prevladujejo ocene, da švedski snus uporablja skoraj odstotek slovenskega prebivalstva oziroma 3 do 4 odstotki moških med 22. in 40. letom, od katerih je tretjina bivših kadilcev.
Vprašanje je, kako se bodo le ti znašli po 30. juniju, ko bo Slovenija zaradi prilagajanja evropski zakonodaji postala edini trg v Evropski uniji, na katerem bodo birokratsko prepovedali prodajo artikla, ki se je prej desetletja nemoteno prodajal. Drugo vprašanje pa je, kako bo država zapolnila novo proračunsko luknjo, ki bo pri tem nastala. Lani je namreč bruto vrednost prodanega snusa v Sloveniji presegla sto milijonov tolarjev.
Evropska direktiva 2001/37/EC, ki je povzročila spremembo slovenske zakonodaje, prepoveduje prodajo tobaka za oralno uporabo, pri tem pa je najbolj absurdno to, da bomo Slovenci iz prodaje umaknili daleč najbolj "zdrav" tobačni izdelek, medtem ko se bo navaden tobak za žvečenje še naprej lahko prodajal. Če potegnemo primerjavo iz kadilskega sveta, bi bila razlika med snusom in žvečilnim tobakom približno taka, kot je razlika med cigaretami s filtrom in tistimi brez.
Slovenski kupec bo moral poslej zdravo alternativo kajenju naročati preko interneta ali pa jo uvažati s Hrvaške, pri čemer bo težko govoriti o nadzorovanih produktih, ki so pregledani po naši zakonodaji in ustrezajo našim standardom.
Vir