Ko misliš, da si že vse "videl". Pri nas imamo neumne ptiče, ki bi se zaletavali v veternice...
Sedaj pa berem, da bi solarni paneli motili človeško ribico...
Res posebna dežela, podnebje, živali, rastline, hepani.
Ne vem, če je kje še tako pestro.
Sedaj pa berem, da bi solarni paneli motili človeško ribico...
Kakšen je vpliv sončne elektrarne na okolje?
Kot očitno glede mnogih stvareh v občini Divača, si tudi tukaj mnenja niso enotna. "Prehajamo na zeleno energijo, ampak ne smemo se prepričevati, da ni fosilnih goriv. Solarni paneli so iz fosilnih goriv, po večini iz plastike, noter pa najdemo še težke kovine, kot so kadijev telurid, silicij, kadmij, iridij ... V mejnih količinah so nevarne za človeka in okolico," pojasnjuje Ilišinova. Dodaja, da gre tudi za to, da bi bila sončna elektrarna na kraških prepustnih tleh, kajti v slednjih najdemo človeško ribico, ki je naravni akumulator oziroma nabiralec težkih kovin. Ilišinova je opozorila investitorja, naj postavi konstrukcijo predvsem zaradi sunkov vetra. Ti lahko namreč znatno poškodujejo solarne panele, kar lahko privede do iztekanja težkih kovin v kraška tla. Te težke kovine bi človeška ribica vlekla nase in to bi pomenilo konec njenega razmnoževanja. "Ne trdim, da se to zagotovo lahko zgodi, vendar možnost obstaja." Okoljski vpliv torej je. Poleg naštetega Ilišinova opozarja še na dejstvo, da pod solarnimi paneli nič ne raste, če pa že raste trava, ni zelene barve. Prav tako se nad solarnimi paneli ustvarja območje segretega ozračja, ki lahko v večjih količinah spremeni mikroklimo določenega področja.
V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji | 24ur.com
Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na...
www.24ur.com
Res posebna dežela, podnebje, živali, rastline, hepani.
Ne vem, če je kje še tako pestro.
Poleg naštetega Ilišinova opozarja še na dejstvo, da pod solarnimi paneli nič ne raste, če pa že raste trava, ni zelene barve. Prav tako se nad solarnimi paneli ustvarja območje segretega ozračja, ki lahko v večjih količinah spremeni mikroklimo določenega področja.