slo - beograd - sarajevo - mostar - dubrovnik

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Z mojo načrtujeva en "balkan trip" med prvomajskimi. Šla bi za par dni, ustavila bi se v beogradu, sarajevu, mostarju in dubrovniku.

Se splača na tej poti še kaj videt, razen omenjenih krajev in tamkajšnjih znamenitosti?

Pa full bi mi koristil kak tip, kje ugodno prespati (predvsem v Beogradu, sarajevu in dubrovniku oz. okolici).
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.425
413
83
Sem pred leti uzvedl podoben trip - ad hoc, je bilo v naših koncih napovedan teden dežja in sem pičil na balkan. Hec- v knjigarni sem kupil Lonely Planetov Balkan travel guide
grin1.gif
Ker se mi niti googla ni dalo zalaufat.

To je to, jaz sem sicer prenočil še v Banja Luki in od tam odnesel samo čevape by Mujo in nightlife.

Jezik upam, da ti je domač, se pravi s prenočišči ne bo problem... povprašaš in se zmeniš, samo ne se izdajat za nebogljenega slovenskega turista
tongue-1.gif
Edino BG je malo velik, da bi priletel dol in se parkiral kar na en plac - je fino, da bi vedel kaj želiš odnesti od tam (ada, zemun, knez mihajlova, splavi, kalamegdan...), čeprav itak imaš taksi, pri čemer sploh upoštevaj zgoraj napisano.

Aja, verjetno boš omejen s časom, ampak zadnji dan Dubrovnik-Slovenija je priporočljivo skrajšat na polovico s prenočitvijo kje ob Jadranu, ker pot je precej dolga. Pa itak se boš ustavil na pavzi, plaži, morju, tko da bo trajalo še dlje.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Za Beograd priporočam Kalamegdan, živalski vrt, vožnja z barko po Savi in Donavi, pogledat Avalo in stolp na njej, prenočitev v hotelu SLAVIJA, kjer imajo brezplačno garažo, premikanje pa s tramvajem in trolo...pa hiša cvetja je zanimiva za malo nostalgije...
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
373
13
18
Bli na podobnem tripu lansko poletje. Priporočam da se Beograd izpusti in se namesto njega ogleda Črna Gora. Priporočam ogled narodnega parka Žabljak (podobno kot Rogla, samo večje in z kanjoni). Petrovaca, Kotorskega zaliva, Budve, Hercog Novi ter nato proti Dubrovniku in Mostarju. Pot si splanirajte tako, da boste spali izven Dubrovnika, kajti je nesramno drag.
V Sarajevu smo spali v hostlu (našel preko bookinga). Splača se pogledat baščarsijo, izvir reke Bosne, voden ogled tunela Sarajevo (mi smo imeli srečo. Nas je v centru pobral gospod srednjih let ter nas po celem Sarajeevu vozil in nam govoril kaj se je med vojno dogoajalo. Bil je tudi vojak, in nam z rosnimi očmi razlagal o grozotah vojne ter pokazal razcefrano nogo, ko ga je zadela granata. )

V črni Gori priporočam da ob obali spite v mestu Petrovac (10 km pred Budvo) - dosti ceneje ter odlična plaža Lučice. V Kotorskem zalivu se splača iti na Kotrsko trdnjavo oz. obzidje. Izredno lep pogled na Kotorski zaliv.

Dodajam še tole: ena izmed najlepših točk, ki smo jih na balkanu obdelal so slapovi Kravica, blizu Medugorja.
https://www.google.si/search?q...600&bih=775
 
Nazadnje urejeno:

shift

Guru
20. jul 2007
9.861
2.245
113
za šankom
bil na istem tripu leta 2004,in s tem tudi na otvoritvi obnovljenega mostu v mostarju.delta neretve je zanimiva ko bo šel od mostarja proti dubrovniku.ko se boš peljal ob neretvi bo kar nekaj placov kjer bodo pekli postrvi-priporočam.ko boš šel do dubrovnika se splača na pelješcu ustaviti in kupiti kako vino+školjke.beograd glej da bo imel hotel varovan parkplac,sarajevo pirporočam blizu baščaršije da imaš dogajanje takoj na prqagu.dubrovnik zna bit malo držaji,ampak imaš na bookingu tudi veliko privat namestitev za normalen denar
 

007James

Pripravnik
21. jul 2008
136
3
18

Bom tako malo na hitro napisal po spominu:

Mostar, mesto kjer so nekoč živeli Hrvati, Bošnjaki in Srbi:

ogled mosta (zgrajen za časa sultana sulejmana Veličastnega, 16. stoletje), je seveda obvezen, čeprav ni več to tisti ampak na novo zgrajen. Potem je tu še Muslibegoviæeva kuæa, nedaleč od mosta, zgrajena v otmanskem stilu. Zanimiva je še džamije Koski Mehmed-paše, ki je odprta za obiskovalce, zraven je še galerija in prodajalna orientalskih preprog.

Vrelo Bune: izvir reke Bune je slikovit kraški izvir, cca 15 km od Mostarja.

Nočitev: hotel Bevanda, 10 minut od centra, 4* ali Motel Kriva Æuprija, se pa najdejo tudi privatne sobe.



Sarajevo:

Gazi Husrev-begova džamija, ob določenih urah možen voden ogled, priporočljivo je imeti dolge rokave in ženske ne prekratka krila, ženske dobijo pred vstopom ruto, da pokrijejo lase.


Sebilj na Čaršiji, gradska Viječnica, Inat kuæa, tržnica, Moriæa han, Saborna crkva (pravoslavna).... Ilidža, vrelo Bosne, lep park in izvir reke Bosne, s fijakerjem se lahko peljš po drevoredu do izvira, lahko dostopno tudi s tramvajem (zadnja postaja)

V okolici: Jahorina in Bjelašnica (20 minut z avtom), podzemni predor pri letališču, ki je služil za oskrbo med vojno.

Baščaršija: zanimiva za popoldanski/večerni sprehod. Cene navite za turiste, če bosta kupovala fildžane in džezve, kupujta v manjših krajih (npr. Travnik). Sicer pa je zanimivo zvečer sedeti pred kakšnim lokalom piti bosansko (!!!) kavo posreženo s kockami sladkorja in ratlukom.

Hrana: včasih so bili dobri čevapi pri Željotu, ne pozabita na baklave in/ali tufahije. Ah ja, v vseh lokalih ne strežejo alkohola ....

Prenočitev: hotelov je veliko, v centru, na Ilidži, blizu aerodroma, manjši privatni.... jaz sem bil nazadnje tukaj: http://www.hoteliilidza.ba/hoteli/ (lepa lega slikovitem austroogrskem parku) dober je še Hotel Hollywood.

Ker bosta nekaj časa prebila na poti je potrebno še ustrezna glasbena spremljava:

https://www.youtube.com/watch?v=fUFWt2csQ5g
ali
https://www.youtube.com/watch?v=LdJofuRXreA&list=RDLdJofuRXreA


Se pa strinjam, da bi bilo dobro izpustiti Beograd in nadomestiti z ogledom slapov Kravice. Beograd pustita za drugič in ga kombinirajta z ogledom Vojvodine (Novi Sad s Petrovaradinska trdnjavo, Subotica, Paličko je jezero...) ali pa kot je bilo predlagano do Črne gore in potem čez južno Srbijo (pravoslavni samostani) do Beograda (1x spanje npr. Zlatibor).
 

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Super, hvala za tele informacije
smile-1.gif
Verjetno bo res bolje izpustiti Beograd in ga prišparat za kdaj drugič. Za dober teden dni bo že tako dovolj vožnje in pohajanja.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Plitvic ni noben omenu...kar je po mojem mnenju MUST SEE na balkanu. Gre pa cel dan za ogled.

LP
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.734
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Plitvice je mogoce boljse obiskati med vikendom. Gres v petek po sluzbi, prespis v kampu Korana in v soboto lepo na jezera.
Po mojem je boljse izkoristit cas nizje na balkanu, ker tja ne mores glih za vikend.
Se pa strinjam...Plitvicka jezera so res fajna
 

kareden

Pripravnik
23. nov 2007
73
0
6
Ljubljana
Kot je bilo že zgoraj omenjeno :

Vrelo Bune pri Mostarju - kraj Blagaj , imaš nekaj kampov (samo verjetno še hladno za spat) in nekaj apartmajev (recimo Mali Wimbledon).
Jajce : lepo mesto, znani slap, muzej AVNOJ , pa katakombe so tut fino za pogledat, za spat pa hostel Jajce