Škoda Superb iV, kljuka

miha1234

Zelenc'
21. apr 2021
16
1
3
Zdravo

ob naročilu Superba iV sem pozabil dodati kljuko. Sedaj sem dal naknadno vgraditi skrito kljuko, vendar se je zataknilo pri vpisu v homologacijo, saj naj jo nebi smel imeti :)

Skratka, kaj bi bila lahko fora, da avto ne sme imeti kljuke? Jaz to rabim izključno za kolesa in ne za vleko prikolic, mi je pa kljuka must. So lahko kakršni koli problemi za avto?


Hvala
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
36
Tole pa tut mene zanima, kero si pa dal vgradit in kolk je pršl cenovno?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kdo pravi, da ne sme imeti kljuke naj ti tudi pojasni zakaj - predvidevam Škoda. Kaj pa ti piše v osnovni homologaciji? Če tam ni podatkov za vleko prikolice, pač nimaš te možnosti. Edina luknja bi lahko bil vpis na posamični homologaciji z omejitvo na lahki priklopnik do 750kg dovoljene skupne teže.

Razlogov je lahko več, prvi recimo prilagoditev motornega sklopa večjim obremenitvam pri vleki.

To da boš samo bicikle gor obesil je tvoja odločitev, možnost bi imel vleči polno prikolico.
 

miha1234

Zelenc'
21. apr 2021
16
1
3
Kdo pravi, da ne sme imeti kljuke naj ti tudi pojasni zakaj - predvidevam Škoda. Kaj pa ti piše v osnovni homologaciji? Če tam ni podatkov za vleko prikolice, pač nimaš te možnosti. Edina luknja bi lahko bil vpis na posamični homologaciji z omejitvo na lahki priklopnik do 750kg dovoljene skupne teže.

Razlogov je lahko več, prvi recimo prilagoditev motornega sklopa večjim obremenitvam pri vleki.

To da boš samo bicikle gor obesil je tvoja odločitev, možnost bi imel vleči polno prikolico.
Hvala za tale odgovor! jaz rabim izključno za kolesa, prikolic ne bom imel. Je pa tako, kljuka ki je bila kupljena namenjena prav za ta model, ker je za iV malo drugače. Bom se pa pozanimal, če je možnost vpis, pa da se zabeleži samo za kolesa. Bolj me je matralo to, da če je lahko kaj narobe za avto, če vozim kolesa zadaj.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Določena vozila nimajo predvidenih opcij za vlečno napravo, sploh za hibride in EV (pa tudi določena športna vozila in modele) to z veliko verjetnostjo velja. Če ni uradno ne moreš dobit homologacije, kar je jasno - pa tudi če boš samo prazno kljuko okoli vozil. Če bereš ostale teme na alterju je to poznano dejstvo pri toyotah, pa še dodatno se stvari zakomplicirajo ko ena od teh vozil nimajo niti opcije za montažo strešnih nosilcev.

Drugače ideja da samo za kolesa je vseeno ne drži, ker pomojem ni problem vlečna moč ampak nekaj drugega. Recimo varnost pri naletu od zadaj. Ve se da so deformacije zadka v primeru montirane vlečne kljuke drugačne kot če se izkorišča namenska zmečkljiva cona v odbijaču. Po domače, ko imašp gor kljuko se ne deformira tisto kar bi se moralo ampak se sila prenese na druge dele. Konkretno baterijski sklop v podvozju. Da nebi vozila "gorela" po nepotrebnem vlečne kljuke ni v opcijah.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Glede na to, da je na voljo v konfiguratorju, potem ne razumem zakaj jo ne bi mogel homologirati.

1618987304380.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in tony

miha1234

Zelenc'
21. apr 2021
16
1
3
Mja, to vem da je in tudi vem da sem to za j. :) Je pa dejstvo, da jo rabim, drugače enostavno ne gre, enkrat sem že nabil kolesa v garažno hišo, poleg tega pa mi je smotano dajati 4 kolesa na streho.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Mja, to vem da je in tudi vem da sem to za j. :) Je pa dejstvo, da jo rabim, drugače enostavno ne gre, enkrat sem že nabil kolesa v garažno hišo, poleg tega pa mi je smotano dajati 4 kolesa na streho.

A ni takšna praksa, da vse potrebne papirje pridobiš pri proizvajalcu kljuke oziroma tistemu, ki ti je namestil kljuko? Razen, če je bil DIY projekt.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Mogoče so proizvajalci nagruntali novo finto, kako omejiti trg naknadno vgrajenih dodatkov in več denarja preusmeriti k sebi. Homologirajo samo za modele, kjer je kljuka tovarniško vgrajena, za ostale možnosti vleke prikolice ne dajo v homologacijo. Zdi se mi, da bi to bilo z nekaj malega truda z njihove strani povsem možno.
 
  • Žalosti me
Reactions: tony

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Če je kljuka original Škoda potem lahko poskusiš na škodi. Če pa ni, potem se moraš obrniti na proizvajalca kljuke.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
NE MOREŠ DOBIT SAMO ZA KOLESA.

Daj original homologacijo sem gor - tisti del ko ti piše dovoljena masa vlečenega vozila, pa to. Oznaka O na homologaciji vozila.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
kaj to pomeni brez tipske homologacije oz te ne razumem najbolje :) tnx

Vsaka vlečna kljuka ima homologacijo za različne modele in tipe vozil. Skratka proizvajalec kljuke homologira določeno kljuko pri sebi in seznam teh modelov/tipov vozil se da potem avtomatično prenest v homologacijo vozila. Torej ni dovolj da je kljuka homologirana za Superb letnik ta-pa-ta, homologirana mora bit tudi za vsako od variacij superba. Pomojem iV tu manjka in zato to ne gre skozi.

Skratka jst bi preveril pri proizvajalcu kljuke če ima na voljo homologacijo oz. če jo nima da jo uredi in potem ko imaš te paprije mislim da nebi smelo biti težav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: miha1234

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Mja, to vem da je in tudi vem da sem to za j. :) Je pa dejstvo, da jo rabim, drugače enostavno ne gre, enkrat sem že nabil kolesa v garažno hišo, poleg tega pa mi je smotano dajati 4 kolesa na streho.
Ni kriv kupec, zaj... je slab prodajalec, ki ne zna delati biznisa.

Morda kdo ne bi želel originalne kljuke tudi zato, ker je ta lahko nekoliko dražja, če bi mu znali pojasniti, da original kljuka (lahko) pomeni tudi drugačno vzmetenje zadaj, drugačno nastavitev softvera ESPja ko je kljuka priklopljena in (za ICE avte) dodatni hladilnik olja za menjalnik, bi marsikdo, ki kljuko rabi, z veseljem odštel ekstra dinarčke.
 

miha1234

Zelenc'
21. apr 2021
16
1
3
Vsaka vlečna kljuka ima homologacijo za različne modele in tipe vozil. Skratka proizvajalec kljuke homologira določeno kljuko pri sebi in seznam teh modelov/tipov vozil se da potem avtomatično prenest v homologacijo vozila. Torej ni dovolj da je kljuka homologirana za Superb letnik ta-pa-ta, homologirana mora bit tudi za vsako od variacij superba. Pomojem iV tu manjka in zato to ne gre skozi.

Skratka jst bi preveril pri proizvajalcu kljuke če ima na voljo homologacijo oz. če jo nima da jo uredi in potem ko imaš te paprije mislim da nebi smelo biti težav.
Kljuka za iV je posebne, navadna za super ne gre gor, ta kljuka je prav ta za avto in definira proizvajalec kljuke.