Segrevanje vode (olje/elektrika)

Ernest

Zelenc'
2. dec 2010
11
0
1
Pozdravljeni!

Imam kombinirani bojler (kurjava/elektrika) in poleti vodo segrevam na elektriko, v kurilni sezoni pa sem preklopil na kurjavo, vendar je problem, da mi kurjava vodo segreje na približno 55°C, kar pa je za moje potrebe premalo.

Peč imam na olje.

Imam tri možnosti in sicer:
- ogrevanje vode na kurjavo + elektrika, s tem da z dodatnim termostatom na 55°C izklopim črpalko,
- ogrevanje vode samo preko kurjave do 55°C, nato preostanek do željene temperature ogreva samo elektrika (to bi rešil z relejem),
- ogrevanje vode samo z elektriko

Prosim za predloge za nabolj ekonomično rešitev.

lp
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Tudi jaz mam vodo na 55° še to se mi zdi veliko.

Jaz bi pustil gret prek olja tko kot segreje, pol pa samo ročno na grelcu nastaviš da pogreje na 60 ali več kolkr češ. Olje bo dalo vse od sebe (če praviš da ne gre več) električni grelec ti bo pa razliko vedno dopolnil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.913
3.939
113
Ali ima bojler ločen krog do kotla / ločena črpalka?

Kakšen je bojler? Ti sam krmili "peč"?

Peč na olje se segreje do?

Stvar je taka, peč na olje je ponavadi nastavljena na visoko temperaturo (notanji termostat) ponavadi je to 80-90, vodo v bojlerju lahko tako segreješ do te temperature. Če peč ne dosega 55C, potem logično tudi bojler ne bo šel na več! Druga stvar ki mi pade na misel je da imaš ločen termostat pri bojlerju za ogrevanje na olje, ki je očitno nastavljen na 55C.

Sicer pa 55C je vroča voda, kaj rabiš več!
grin1.gif


Edit: ekonomično je pa tako, če pozimi greješ hišo z oljem je ceneje gret še vodo v bojlerju. Poleti pa pazi na nastavitev delte, če ti peč za nafto vklaplja vsake 4h zato ker temperatura pade v bojlerju za 2C ni ekonomike ... če pa imaš velik bojler (300l) in veliko delto T (recimo 15C) pa se peč vključi enkrat na dan ali še to ne, greje tistih 10-15 min in je to precej ekonomično.
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Čudno, da ti peč na olje ne bi segrela sanitarne vode na več kot 55.

Imaš morda več grelnih spiral v bojlerju in je peč priklopljena na najvišjo (in posledično slabše segreva vodo, oziroma jo segreva samo nekje do te temperature)?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.219
1.841
113
bog ne daj dogrevat vode z elektriko (razen če imaš preveč denarja).

Sigurno se da peč regulirat s kakim termostatom da pogreje na (ne vem) željenih 90 do 110 stopinj ...še vsaka se je dala, bi se mogla tudi tvoja. Tak da malo pobrskaj okoli peči (Če imaš še kak navodila pri roki jih poišči).


Se pa pridružuje ostalim z vprašanjem čemu bi rabil več kot 55 stopinj pri sanitarni vodi? (osebno: nad 50 stopinj nimaš kaj početi - zgolj potrata energije).
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Kurilno olje tudi ni kaj posebno poceni...če imaš kako slabo staro peč je izkoristek nizek in lahko pride prav na isto ceno.

Jaz sem poleti mel 2 mesca enkrat v bojler za celo hišo (ko je bla odrezana komplet centralna napeljava) meril porabo za toplo vodo pa je merilec kazal letno porabo nekaj čez 100€ .

Se pravi kake 10 let da sploh eno TČ dobim notri, kolektorjev pa NIKOLI.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
903
53
28
Exactly. Zato sem tudi jaz po hitrem preračunu naredil križ nad investicijo v kolektorje in ogrevam sanitarno vodo celo leto z elektriko.