Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Izvoz ki so ga prizadele ttenutne sankcije obsega 30mio EUR. Zaradi tega kot ekonomija ne bomo ravno propadli. Tezava lahko nastane ob kakih dodatnih omejitvah ampak bodo hkrati take kontra sankcije, da niti kupne moci ne bodo imeli. Lahko od kitajcev kupujejo. Konec koncev lahko sami probajo vse proizvest ampak to jih bo vrnilo 20 let nazaj kot je napisal OP
Rusija za slovenske živilske izvoznike majhen trg
Ljubljana, 8. avgusta (STA) - Za slovenske proizvajalce živilskih izdelkov ruski trg večinoma predstavlja majhen delež v njihovem izvozu, čeprav je Rusija sicer za Slovenijo šesti največji tuji kupec slovenskega blaga. Od živil na seznamu ruskega embarga na uvoz, tam največ prodamo mesa in mesnih izdelkov, danes piše časnik Delo.
Od živil, ki so na seznamu, za katera bo veljala prepoved ali omejitev uvoza, v Rusijo prodamo največ mesa in mesnih izdelkov. V prvih štirih mesecih smo jih na ruski trg izvozili za 632.000 evrov, od tega za 304.000 evrov rib ter za 189.000 evrov kokoši, piščancev in izdelkov iz njihovega mesa, navaja Delo.
Mleka in mlečnih izdelkov smo izvozili za 141.000 evrov, od tega največ sira - za 94.000 evrov. Precej manj smo v Rusijo izvozili sadja in zelenjave - za 20.000 evrov. Od tega je bilo izdelkov iz paradižnika za 13.000 evrov, vloženih paprik za 11.000 evrov, sadnih pripravkov za 9000 evrov, drugih živil iz te skupine pa še manj.
Žit in izdelkov iz njih smo v prvih štirih mesecih v Rusijo izvozili za 24.000 evrov, od tega je bila vrednostno tretjina ovsenih kosmičev.
Slovenija je v Rusijo sicer lani izvozila za 1,47 milijarde evrov blaga, v prvih štirih mesecih letos pa za 493 milijonov.
Kot so v četrtek opozorili v Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), kmetijska in živilska podjetja, ki so včlanjena v zbornico, zaenkrat sicer ne poročajo, da bi že imela težave pri poslovanju z Rusijo. Jih pa prepoved uvoza kmetijskih in živilskih izdelkov iz Slovenije v Rusijo precej skrbi, opozarjajo, da jim bo embargo povzročil poslovno škodo, bojijo pa se tudi viškov izdelkov na evropskem trgu.
Predstavniki nekaterih podjetij so za medije podrobneje spregovorili o embargu in posledicah. Družba Pivka perutninarstvo v Rusijo izvaža le Delamarisove konzerve, letos jih bo skupaj 400.000 oz. 144 odstotkov več kot lani, s tem pa bodo ustvarili 3,3 odstotka celotnih prihodkov, je za Delo pojasnil direktor trženja v Pivki Damjan Oblak.
Delamaris je na ruski trg znova vstopil v letu 2011, v trg so veliko vložili. "V primeru blokade ne bomo imeli samo škode zaradi izpada prihodkov, vlaganja pa bi se nam morala povrniti v prihodnjih letih. Izpad iz polic ruskih trgovin bi za nas verjetno pomenil dokončno izgubo trga, tudi zato, ker Rusija sama veliko vlaga v to industrijo," je še dejal Oblak.
V Tovarni olja Gea, ki v Rusijo izvaža samo specialna olja, še ne vedo, ali se prepoved uvoza nanaša tudi na te vrste olja. Rusija je za njih zelo pomemben trg, čeprav ima le eno- do dvoodstotni delež v njihovi prodaji - vrednostno je to 200.000 do 300.000 evrov, piše Delo.
Rusija je za kamniško Eto eden izmed strateško pomembnih izvoznih trgov, je za Finance povedala izvršna direktorica družbe Ksenija Jankovič Banovšek in dodala, da za zdaj njihovi izdelki niso na seznamu tistih, ki jim je uvoz prepovedan. "Če uvedejo blokado, se bo izredno težko vrniti na trg in na prodajne položaje, zato upamo, da se to ne bo zgodilo," je poudarila.
Perutnina Ptuj tja izvaža le manjše količine mesa, a kot je za Delo dejal direktor prodaje David Visenjak, bo sprejeti embargo bolj kot na obstoječe sodelovanje z Rusijo vplival na njihove nadaljnje načrte poslovanja s to državo, kjer so v zaključnih pogovorih za nekatere večje izvozne posle.
Direktor Perutnine Roman Glaser je sicer za časnik Dnevnik opozoril, da nekatere njihove proizvodnje v prepoved niso zajete. "To pomeni, da je potencial realizacije poslov na primer iz Bosne in Hercegovine ali iz Srbije, ki ji je Rusija tradicionalno naklonjena, še vedno aktualen," je dejal.
Rusija je kot protiukrep uvedla prepoved uvoz prehrambenih in kmetijskih proizvodov iz držav, ki so zaradi krize v Ukrajini uvedle sankcije proti Rusiji. Rusija je tako uvedla "popoln embargo" na uvoz večine hrane iz EU, ZDA, Avstralije, Kanade in Norveške. Iz teh držav so za leto dni ustavili uvoz govedine, svinjine in perutnine, sadja in zelenjave, rib, sira, mleka in mlečnih izdelkov.
kk/jb
08.08.2014 12:00