Sajenje bambusa - kako omejiti?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Hej vsem...

Znanec si je posadil bambus in se je kar fejst razrasel... Saj vem, da je to značilno za bambus...

No, ker smo od njega odpeljali nekaj bambusovih palic, mi je rekel, da si lahko posadim (imamo namreč kar veliko parcelo, večina breg).

No, in bambus mi je lepa rastlina (tak lepe živo zelene barve) in tudi uporaben je... Ampak največji pomislek imamo glede razraščanja.. Znancu se je razrasel kar precej...

Torej, ima kdo bambus doma? Kako ga omejiti, da bi rasel samo na določenem območju? Ali je dosti dela z njim?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.711
4.197
113
Jaz ga imam zasajenega v koritu in se ne more razrasti :)

Dela praktično ni, razen zalivanje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Predvsem je treba omejiti poganjke iz zemlje, ki šibajo naokoli. Ob sajenju je treba dobesedno narediti "plot" iz debelejše plastike pod zemlju do globine cca 50cm, s tem boš preprečil, da uide iz nadzora. Lahko pa ga preprosto režeš redno in ga držiš pod kontrolo.

Ali pa se zahebeš kot moja in kupiš sorto, ki se ne razrašča. :bonk:
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.884
2.355
113
Pri nas to gre tudi mimo metrske betonske škarpe. :)
Konstantno rezat pomladi. Za se ga znebit pa prekopat oz. preorat kjer raste.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Čisto odvisno kje si lociran oz. od mikrolokacije. Ker bambus je za naše podnebje mejna rastlina. Skratka nekje v predalpskem svetu bo dolgoročno propadel oz. se sploh ne bo prijel, v vmesnem podnebju se ga da dokaj enostavno omejit, kje na primorskem pa se bo širil in bo potreboval redno poseganje v njegovo rast.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pri nas na vrtu ne gre nikamor, 100m proč ob cesti pa divja. ;)

Je žena kupila menda v Kopru kao nizek grmičast, pa dejansko ne gre preko metra in pol, po zemlji pa sploh ne - nok, nok!
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
No, to se bojim, da bo potem "pobegno" daleč naokoli... Mislili smo ga vsadit pri gozdu, ampak nebi se rad potem jebal s temi poganjki in koreninami po celi parceli...

Garfildd , kako veliko korito pa imaš in kako velik zraste v tem koritu? Lahko mogoče kako slikico prilepiš?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.884
2.355
113
Nekje, nekoč sem zasledil, da ko zacveti, potem je konec z njim. Cveti pa enkrat na xy let. V glavi mi odzvanja 75 let... bo treba googlat ce je kaj res na tem.

da ne bo treba Utisevalcu :)