Sabertooth P67 in raid 0

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.563
36
48
41
Ljubljana
Rad bi zvezal 4 enake diske po 2 v Raid 0. Ob tem imam še sistemski disk ter še enega za druge zadeve. Ostane še dvd-rw.

Ker tega še nisem počel, me kakopak zadeva zafrkava.

Na matično sem te 4 diske priklopil na 4 sata 6gb/s porte, ostale 3 zadeve (2 diska ter dvd-rw) pa na 3 od preostalih 4 sata 3gb/s porte.

Ko skočim v Bios, vidim le 2 od 4 diskov na sata 6gb/s priključkih ter ostale 3 naprave. Ko se windowsi zaženejo, sploh ne vidim teh 2 diskov, ki sta na sata 6gb/s.

Kolikor sem pregledal navodila matične, 2 6gb/s priključka pripadata Marvell kontrolerju, 2 pa Intel.

Načeloma mi je vseeno na katere priključke (3 ali 6gb/s) je kaj priklopljeno (vsaj kolikor sem brskal po internetu, ne-SSD diski tako ali tako ne dosegajo teh hitrosti), rad bi samo, da zadeva dela.

Obenem v navodilih piše, da naj držim CTRL+I ob zagonu za neke nastavitve (setup) raid-a vendar se ne zgodi nič

Kje ga lomim?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
V BIOS je nastvitev načina kontroleja (verjetno ločeno za Intel in Marvell kontroller).
Tam mora biti "RAID".

Če prej ni bil, to 99 Windows ne bo več delal. (torej če če spremeniš način na kontrolerju, kjer je sistemski disk).

Povej dejansko stanje (ako, ki deluje, torej da se Windows zažene), pa ti bomo dalje svetovali.
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.563
36
48
41
Ljubljana
Preden se začnemo še bolj poglabljati v zadeve, specifikacije matične so tukaj:

http://uk.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/SABERTOOTH_P67/#specifications

Kjer piše:

Intel® P67(B3) chipset :
2 x SATA 6Gb/s port(s), brown
1 x eSATA 3Gb/s port(s), black
Support Raid 0, 1, 5, 10
Marvell® PCIe SATA 6Gb/s controller : *1
2 x SATA 6Gb/s port(s), gray
JMicron® JMB362 controller :
1 x Power eSATA 3Gb/s port(s), green
1 x eSATA 3Gb/s port(s), red

Je možno, da potem lahko samo 3 diske uporabim za raid in moja želja s to ploščo sploh ni izvedljiva?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Citat:
Uporabnik sergio pravi:
Support Raid 0, 1, 5, 10

Če podpira RAID 10 (1+0) potem mora delovat v načinu 4h diskov. Če ti niti v windowsih ne prikaže vseh diskov potem je nekje nekaj "onemogočeno". Poglej v BIOS najprej koliko kanalov naj bi bilo omogočenih oz. vključi vse porte.

Edit: preveri kako delujejo eSATA ker to so vhodi namenjeni zunanjim napravam, sicer načeloma bi moralo dleovat ni pa nujno.

Edit2: z internim kontrolerjem verjetno lahko povežeš samo 3 diske (načeloma 1+0 lahko furaš tudi s 3 diski) ker ima samo 3 porte. Načeloma če ti uspe vse diske prikazat v windoesih lahko rešuješ s software RAIDOm (isto sranje oz. mogoče celo bolje kot tile poceni kotntrolerji).
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
To imajo čudno napisano. Malo nižje namreč piše:
4 x SATA 6Gb/s connector(s)
4 x SATA 3Gb/s connector(s)

Torej, fakeRAID (tako pravijo RAID funkciji osnovne plošče) deluje (razen redkih izjem) le v okvirju istega kontrolerja.

Torej:
RAID diske daj v črne porte (4 so, če pravo sliko gledam).
Sistemskega daj v rjavega.
DVD daj v rjavega (v sivem baje ne dela).
Preostali disk v sivega.

Se Windows zažene? Če ne, je brezveze dalje it, ampak prvo treba to rešiti.
Če Windows dela, treba v BIOS-u način za 4 črne porte spremeniti v "RAID".
Kje točno je to v BIOS nastavitvah ne vem, pač preglej vse menije. Naenkrat spremeni samo eno stvar!

Za pivo pa ti preberem navodila, pa povem kje se nastavi.
wink-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Kot je rekel Utiševalec, lahko tudi Windows RAID finkcijo uporabiš, ki ima prednosti:
- deluje na vseh kontrolerjih in diskih
- lahko diske na drug PC preneseš in bo delalo (zaradi prve točke) - to je pomenbno, če ti matična crkne ali kaj podobnega, pa nimaš backupa podatkov nikjer drugje, le na RAID diskih

Slabosti:
- vse verzije Windows ne podpirajo vse možnosti
- mislim da ne podpira RAID 1+0 (ponekod znano kot RAID 10)