Pa še nekaj samo za steina: c/p iz Financ:
Kako kakovostni so gradbinci, ki jim davkoplačevalci jamčimo za posojila? Rezultati naše analize jim ne kažejo nič dobrega
Med gradbenimi podjetji, ki so v drugi polovici minulega leta prejela posojila z jamstvom države, je več takih, ki so danes na robu stečaja. Mar je bil to namen sheme?
Finance smo, kot smo pisali že včeraj, po več mesecih od finančnega ministrstva le dočakale prve podatke o tem, kdo je do 31. decembra lani prejel posojila iz jamstvene sheme. Torej iz ukrepa, s katerim je država od sredine 2009 poskušala odpraviti posojilni krč in prek delnega jamstva države za posojila pospešiti posojanje denarja gospodarstvu.
Na seznamu je skupno 266 podjetij, ki so prek sheme s poslovnimi bankami podpisala skupno 345 posojilnih pogodb. Pri vsakem podjetju so razkrili delež jamstva, ki ga je za posojilo prevzela država (od 19 do 50 odstotkov), in datum sklenitve posojilne pogodbe. In čeprav za jamstva jamči država z davkoplačevalskim denarjem, nam iz državne SID banke niso želeli razkriti ključnega:
* kolikšno posojilo z delnim jamstvom države je prejelo posamezno podjetje (od 100 tisoč evrov do 70 milijonov),
* kakšna je ročnost posojil konkretnim podjetjem (od 1 do 10 let)
* in za kakšen namen so konkretna podjetja dobila posojila: ali je šlo za reprogram posojil, za financiranje obratnih sredstev ali za investicije.
Te podatke bomo poskušali pridobiti pozneje s pritožbo. Skupaj je sicer do 31. decembra lani prek sheme celo gospodarstvo dobilo 534,6 milijona evrov posojil, od tega četrtino gradbinci.
Mariborski gradbinci se majejo
Smo pa analizo nekaterih gradbenih podjetij naredili sami. Glede na razmerje zadolženosti konec leta 2008 in lastna sredstva je v največjih težavah mariborski gradbinec MTB , strah in trepet štajerskih bankirjev, ki je pred nedavnim ustavil enega večjih projektov, poslovni objekt na Svetozarevski ulici v Mariboru. Ne veliko bolje je pri mariborskih Stavbarju Gradnjah in CPM . Prvi ima že skoraj mesec dni blokiranih vseh pet računov, zadnji je ravno dobro zagnal gradnjo predora Markovec, ki ga lahko reši, lahko pa ga tudi potopi. Njegovi konkurenti namreč ocenjujejo, da s 65 milijoni evrov ne bo pokril niti svojih stroškov.
Vegrad najbolj zabredel, Gradis Celje najdlje
Tudi četrti na lestvici problematičnih gradbincev prihaja iz Maribora: skupina Konstruktor ima 120 milijonov posojil, pri čemer je, kot je razumeti bankirje, največja težava visoko vrednotenje zavarovanj. Sledi velenjski Vegrad , ki je sicer ena najbolj žgočih ran gradbeništva - zaradi svoje velikosti. Njegova posojila po neuradnih podatkih sežejo do pol milijarde evrov, ki jih bo težko odplačal, tudi če proda vso zalogo neprodanih stanovanj. Celjski Gradis v prisilni poravnavi pa naj bi bil tik pred stečajem, saj mu ni uspelo pridobiti novih poslov.
Kaj pa gospodarska rast?
Na sploh lahko ocenimo, da jamstvena shema v primeru gradbincev ne ustvarja dodane vrednosti in gospodarske rasti, ampak je namenjena preživetju prezadolženih podjetij in (začasni) rešitvi njihovih nasedlih nepremičninskih projektov. V nekoliko boljši kondiciji kot gradbinci v ožjem pomenu besede sta verjetno Salonit Anhovo in postojnski Epic , ki gradbincem dobavljata zlasti cement oziroma opaže. Salonitova proizvodnja je stala od božiča do začetka meseca in bo kmalu spet ustavljena. Epic, ki ima več svojih sredstev, pa muči plačilna nedisciplina v gradbeništvu.
-----
Skratka, če povzamemo. Največjim luzerjem bo država krila hrbet z našim denarjem
.
LP,
PIC