Citat:
Uporabnik softi pravi:
kje si dobil člansko izkaznico?
to kar si napisla, okoli regulacije in odzivnosti talnega..je tak drek, da še kozlat ne morem. v prvem postu..dalje sploh nisem bral, k bi se lahko verjetno usral.
bo karikiral
dizla je brezveze saltat..k tut v obratih zre manj k bencinar.
sex je nepotreben, ker se ne zgodi reprodukija vedno
pa še kako primerjavo 'na nivoju' lahko najdem
aja, da boš vedel o člem govorim
trenutno je v uporabi konezacija valliant,vrc630 regulacija, 7 sobnih termostatov, elektromagnetni ventili. zdej pa mal zmec skup kaj je to in kaj krmili.
Ko pa jaz kaj takšnega preberem, se pa grem registrirat na forum samo zato, ker me jezi, ko neki "asfaletr" misli, da je najpametnejši in kako se mu obrača in kozla o mnenju drugih, zraven pa misli, da sam ve vse, ker je malo pobrskal po netu.
1. Alpek je dokaj v red napisal glede talnega gretja, tako da mislim, da ni fer, da ga popljuvaš brez argumentov. Vsako talno gretje je zgodba zase in če je zadeva pravilno nastavljena, zadostuje že vremenska regulacija z zunanjim tipalom in zadeva deluje. To pomeni- če imaš v hiši talno gretje imaš običajno narejenih več vej- po PZIju naj bi bilo približno preračunano kakšen pretok, gostoto vej in spremembo med vhodno in izhodno temperaturo naj bi imela posamezna veja (le to je odvisno od toplotnih izgub posameznega prostora, ki se mimogrede tudi izračunajo, in željene temperature v tem prostoru). Če je ta zadeva narejena dokaj dobro, je dejanskih nastavitev potem zelo malo, vendar v praksi so vsekako običajno potrebne, ker PZI projekt ne upošteva dejanskega bivanja v hiši, kje bo kakšno pohištvo, tepih, odpiranje vrat in oken......, zato je na koncu potrebno fino nastaviti, kar je mogoče po določenem času uporabe objekta. V primeru, ko je objekt uravnovešeno nastavljen - pomeni, da so temperature v hiši v sorazmerju (kopalnica najvišja temp, predsoba najnižja,...) je potrebna le še dobra vremenska regulacija, ki regulira celoten sistem glede na vreme in ta ima že vračunane tudi zamike talnega gretja. V praksi takšni sistemi delujejo dobro in čisto brez problemov, ampak kot sem že rekel, potrebna je dobra nastavitev, potem pa je to čisto nekompliciran sistem!!!!
2. Kot sem že napisal, je vsako talno gretje zgodba zase. V večini primerov zadeva, ki sem jo zgoraj opisal, deluje. To pa še ne pomeni, da ni mogoče imeti tudi posebej vodene vsake veje posebej, vezane na termostate, ki odpirajo elektromagnetne ventile za posamezne veje. Takšna zedeva pa lahko v praksi ali deuje, ali pa tudi ne. Takšen sistem je priporočljiv zlasti za sisteme z manjšo akumulacijo toplote, kar pomeni, da ima odzivnost hitrejšo. To se bolj uporablja predvsem v tujini, kjer je gradnja v vedno večji meri usmerjena v montažne sisteme. Tako so razvili tudi veliko število sistemov talnega gretja, ki se nahaja tik pod površjem talne obloge oz. ima ultra tanko plast estriha, z nižjo akumulacijo. (takšni talni sistemi so običajno neke sistemske plošče za talno ogrevanje, ki so prevlečene z aluminijem za hitro razporeditev toplote po celotnem površju in so zato lahko tik pod talno oblogo). Hiše z nižjo akumulacijo (ne samo estrihov, ampak tudi sten) imajo hiter odziv in jih je zato mogoče in tudi smiselno regulirati s termostati. Ravno nasprotno pa to velja za hiše z ogromno akumulacije (da ne bo tukaj pomote- nizkoenergijska hiša ima lahko tudi veliko akumulacije, lahko npr. uporabiš porotherm 50 cm steno in na njo nabiješ še 20+ izolacije in dobiš skoraj pasivno hišo, ki ima ogromno akumulacije toplote v ceglih), važno pa je tudi kako debel in kakšen estrih ima - lahko je spet pod estrihom 15cm izolacije, pa potem še 8 cm navadnega betonskega estriha, ki ima spet ogromno akumulacije, hiša pa je nizkoenergijska. Takšnih primerov je pri nas več (klasična gradnja) in za takšne sisteme je sistem talnega gretja, ki je reguliran s posameznimi termostati v vsaki sobi, običajno nepremeren, ker je odzivni čas lahko predolg, kar pomeni, da nas lahko nekaj časa zebe, ali pa nam je prevroče, ker je vsa toplota/mraz akumuliran v sten in odziv sistema je dolg (v tem primeru je najbolj smiselna zunanja regulacija- ker sistem sam zaznava gibanje temperature in predvidi reakcijski čas za odziv- ko je notri premrzlo je prepozno- treba je prej misliti)
3. Obstaja tudi hibrid- vremensko vodenje skupaj z notranjimi termostati. Tukaj bi rad poudaril le to, da je potrebna tudi dobra nastavitev, da se sistem ne tepe med sabo.
4. Če se ne misliš sam ukvarjati s talnim gretjem in probavati nastavitve, predlagam, da to prepustiš dobremu strokovnjaku (ni važno za keri sistem se odločiš). Važno je, da je sistem prilagojen stavbi in načinu bivanja!!!!!!!!!! 100x povedal - vsak sistem talnega je zgodba zase
Upam, da je moje prispevek pomagal h kakšni dobri odločitvi & @softi - ni vsaka nova muha boljša in če nekaj deluje dobro že desetletja še ne pomeni, da je zastarela, ampak je mogoče tudi dobra ali pa vsaj ustrezno prilagojena razmeram!!!