Razparceliranje

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.474
1.847
113
na temni strani lune
Pozdravljeni.

Imam eno "strokovno" vprašanje, glede razparceliranja.

Situacija je takšna kot je na sliki. Rdeča črta je meja.



Del dovozne poti, do moje hiše gre preko sosedove parcele (označen z modro). Sosed bo sedaj to parcelo prodajal, pa mi je ponudil, da mi šenka tisti košček, preko katerega gre moj dovoz, toliko da se izognemo morebitnim sporom z naslednjim lastnikom,.
Mejaša sva samo midva, tako da ni tretjih strank.

Da bi jaz premikal dovoz skorajda ne pridev poštev, kajti tam kjer piše na sliki "jaz", je velika skalna gmota.

Na kakšen strošek lahko računam, pa če je še kje kdo, kateri je imel kakšno podobno izkušnjo.

LP
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.754
152
63
Pomojem tam nekih 500-1000 EUR. Ureditev meje + prestavitev oz. postavitev novih mejnikov + neka kupoprodajna pogodba, notarsko overjena.

lp
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.851
385
83
Dobrega soseda imaš, naredi to. Razen če blazno rad štemaš skale.
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Dobrega soseda imaš, naredi to.

467716-post_slo.gif


Izkoristi priliko in naredi kot je treba, naj ti ne bo škoda denarja.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
669
231
43
Ne delaj parcelacije. Do 10% površine se to reši s ureditvijo meje, bo ceneje. Pa še mejo boš imel dokončno.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
Super nasvet
zmaga.gif


Tudi sam se pridružujem: fejst soseda imaš, in po moje je prav, da nosiš stroške zadeve, če bodo pri tem nastali
zmaga.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Kakšen okviren strošek lahko pričakujem za ureditev mej.
2 vogala sta že označena z rumenimi mejniki, ostala dva pa sta tudi bolj ali manj znana oziroma ne pričakujem nekih težav s sosedom. Rad bi samo imel v evidencah "urejeno mejo".
Zna se zgoditi da bi to delali celo 3 sosedje hkrati. Je zaradi tega kaj ceneje? (med nami je še cesta v lasti ks)
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
669
231
43
Zgodi se tudi da so geodeti računali ureditev meje, elaborata pa niso oddali na GU, Tako ima kdo mejnike ki sploh ne veljajo. No, dejstvo je da je meja kot vera. Dokler vanjo verjamejo vsi sosednje je to to.
Ja seveda je ceneje če greste hkrati v to. itak so vsi sosedje stranke v postopku. Cene so pogojeni s elaboratom, številom strank, ter mejnikov.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
669
231
43
Aha, še to.
Če imate v bližini kakšne objekte ki niso vrisani v kataster stavb se kar pripravite še na ta strošek. Če na GU to vidijo (ko se odda elaborat) zahtevajo vris.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.474
1.847
113
na temni strani lune
Kot prvo, hvala vsem za odgovore.

Kot drugo, ja res imam super soseda.

Kot tretje, po natančnem pregledu PISO-ta in e-zemljiške knjige, smo ugotovili, da sta na "kritičnem" odseku dve različni parceli istega lastnika (dobrega soseda
grin1.gif
) kot na spodnji sliki (dodatna meja je zelena)


Po mojih "strokovnih" ugotovitvah, mi je najcenejša verzija, da mi sosed napiše stvarno služnost po principu, da dovoli prevoz vseh motornih vozil preko njegovih parcel št. xy/1 in xy/2, preko javne poti xyxyxy/10 v korist vsakršnega lastnika moje mejne parcele xyz/1.

Tukaj se gre za par m2 "nefunkcionalnega" zemljišča, na katerem imam jaz postavljen dovoz, s katerim v nobenem primeru ne škodim njegovi parceli ki je sicer velika 2000 m2.

Nadomestila noče, je pa pripravljen vpisati služnost BP, seveda tudi v ZK.

Kakšna mnenja alter pravnikov, geodet in razparceliranje ali služnost?

In koneckoncev, koliko lahko pričakujem strošek vpisa služnosti? Predvidevam da občutno manj kot za razparceliranje.

LP
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Nadomestila niti ne more zahtevati, ker si služnost priposestvoval verjetno, kolko let tam voziš? in ni drugega dostopa, po tvoji parceli pa bi to pomenili nesorazmerne stroške.

Jaz bi predlagal samo vpis služnosti, najceneje, hitro in simpl.

Brezveze parcelacija, če gre za obstoječo cesto.

Služnost uredita pri notarju, majhen strošek, z vpisom vred in overitvijo do 200 eur.

Je dovoz morda celo asfaltiran, tlakovan...?