Citat:
Uporabnik stein pravi:
Imam dva browserja. V enem strani štekajo med skrolanjem, v drugem tekoče deluje.
A bo drugo leto ta hiter browser še na voljo?
Se zavedaš da je prej Windows deloval na 100 MHz procesorjih? (3 GHz / 100 MHz = 30 )
Pa ni rabil 30 minut za zagon. Pa potem še pol ure za Word odpret.
Daj na ta PC moderen softver, pa zraven obilo prostega časa.
(V enem letu ne bo take razlike. Če on menja PC vsake 2 leti, potem je res vseeno. Če pa ima, dokler deluje, pol pa je drugo.)
Verjemi da večina (osnovnih) pisarniških paketov ostaja pri hitrosti na enaki ravni in bo tako tudi naslednjih 5-10 let. Da odpreš nek wordov file traja 80% časa branje z diska (branje dokumenta + branje samih programskih knjižic), 20% pripomore procesor ampak ta itak večino časa čaka na podatke (iz diska). Če imaš SSD bi opazil razliko med počasnim in hitrim procem, če ga nimaš je ne boš opazil.
Pri browserjih oz. bolje rečeno spletnih straneh se pa pojavlja HTML5, ki bazira na HW pospešenih elementih ... Flash, Java in podobne zadeve, ki danes bremzajo izris spletnih strani (večino kurijo ravno procesor) se umikajo. Torej v prihodnosti bo splet še hitrejši oz. bolj optimiziran. Večina HW pospeševanja pa bo prevzela grafična kartica. Tudi danes povprečen izris websajta odpade 70% na latence in pa prenose podatko ter samo 30% na procesorsko obdelavo.
Če kdo misli da je rešitev problema procesor potem naj odpre graf procesorja (task maneger) in gleda kdaj (če kdaj) zabiva katero od jeder procesorja v 100%. Če procesor nikoli ne doseže 100% pomeni da ne dela na max, če ne dela na max pomeni da boljši procesor ne bo nič hitrejši. Je sicer nekaj specifik, ki 100% ne potrjujejo rezultatov tega testa, ampak v večini primerov in v grobem to drži.
Danes je zelo malo "osnovnih" aplikacij, ki bi obremenjevale procesor na max. zato za osnovno delo procesor ni ključna komponenta hitrosti. Ker so v igri še ostale komponente, potem je edina opcija za resno pohitritev računalnika menjava komplet škatle na X let. V 5 letih se recimo zamenjajo komplet arhitekture, pohitrijo se diski, RAM, dodajo novi vmesniki (like usb3) in to prinese k občutni pohitritvi uporabniške izkušnje, menjava procesorja pač ne.
Za igre, obdelavo grafike, bazna okolja, serverje, itd. je pač procesor še vedno pomembna komponenta hitrosti (še zdaleč pa ne edina) in tam se 2x hitrejši proc dejansko tudi res pozna (in stvari delajo res lahko 2x hitreje).
Torej vsak naj premisli kaj se mu splača in kaj potrebuje, pretiravat pa ni potrebno.