Računalnik/laptop za video

Huggy_Bear

Nippon KogakuFOTOGRAF 08
26. jul 2007
848
0
16
www.renegomolj.com
Kupujem novi računalnik (najraje bi kupil laptop), predvsem pa mi je pomembna video obdelava. Koliko sem slišal so za video najbolši Mac-i in zato se nagibam k MacBook Pro.
Delam zelo veliko na terenu zato stacionarni skoraj ne pride v poštev. Cenovna omejitev je okoli 2000€ (kakšen € čez tudi ni problema).
Zdaj pa me zanima kaj najbolj priporočate.

Trenutno imam ponudbo za tega:

Apple MacBook Pro 15
(i7/2.0/4GB/750/RadeonHD6490M/HiRes)

Apple PartNumber : /, Tip procesorja : Intel Quad-Core i7, Hitrost procesorja : 2.0GHz, Delovni takt procesorja (FSB) : /, Procesorski L3
predpomnilnik : 6 MB, Operacijski sistem : Mac OS X v10.6 Snow Leopard, Velikost zaslona : Široki 15.4" LED osvetljen zaslon, Ločljivost
zaslona : 1680 x 1050 točk, Vrsta zaslona : Glossy, Velikost pomnilnika : 4GB (2 x 2GB), ni prostih slotov za dodatni pomnilnik, Hitrost
pomnilnika : 1333MHz, Tip pomnilnika : DDR3, Število pomnilniških rež : 2 x integrirano, Velikost trdega diska : 750 GB, Hitrost trdega
diska : 5400 obratov / minuto, Tip trdega diska : Serial ATA, Tip optične enote : 8x SuperDrive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW), Tip
grafične kartice : Intel HD Graphics 3000 in AMD Radeon HD 6490M (omogočata priklop dodatnega zunanjega zaslona z ločljivostjo do
2560 x 1600 točk), Pomnilnik grafične kartice AMD: 256MB GDDR5 SDRAM, Pomnilnik grafične kartice Intel: 384MB DDR3 SDRAM
dodeljenega pomnilnika, Zvočniki : Stereo, Mrežna kartica : 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet (RJ-45 priključek), Brezžične povezave :
AirPort Extreme Wi-Fi (based on IEEE 802.11n), IEEE 802.11a/b/g združljivost, Bluetooth 2.1 + EDR, Tip baterije : Lithium-polymer
baterija vgrajena (77.5W), Trajanje baterije : Do 7 ur, Tipkovnica : Slovenska, Miška : Drsna ploščica (Multi-Touch trackpad), Mere
(v/š/g) : 2.41 x 36.4 x 24.9 cm, Teža : 2.49 kg, Barva : Srebrna (aluminij), Napajalnik : 85W MagSafe Power Adapter, Priključki :
Thunderbolt, 2x USB 2.0, FireWire 800, RJ-45, SDXC card slot, izhod za slušalke in mikrofon, Varnost : Zatič za ključavnico (Kensington
lock slot), Programska oprema : iLife ’11, Ostalo : Vgrajeni zvočniki, FaceTime HD kamera in mikrofon, Garancija : 12 mesecev, Vsebina
škatle : MacBook Pro, krpica za čiščenje zaslona, napajalnik + napajalni kabel, namestitvena medija, navodila za uporabo.

To sem kar skopiral celi tekst, ki je na ponudbi
smile-1.gif
.

Edina stvar, ki bi jo "vzel" drugo je trdi disk, tukaj not je "navadni" jaz pa bi vzel SSD.

Torej, kakšni nasveti?
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
potem moreš še uporabljat program final cut
tongue-1.gif

več rama bi ti priporočal, 4GB je kr nekje spodnja meja.
če lahko izbiraš grafične kartice in če boš montiral v adobe premieru CS5, potem izberi tako, ki jo premier podpira, ker je potem render in export z določenimi efekti veliiiko hitrejši. Za final cut ne vem kako to gre.
Pa 15" ekran je bolj za prenašat, za montirat pa raje poglej za 17", razen, če boš monitral doma na externem monitorju.

za hec poglej kaj za tak denar dobiš od ne appla
wink-1.gif
Delam na mac-u vsak dan, pa si ga za doma ne bi kupil:) Nekak me ni prepričal.
 

__X__

Pripravnik
9. sep 2009
160
0
16
Maribor
zakaj ne bi v osnovi vzel model z SSD, ter 8 GB rama. npr model i7 / Quad-Core / 2.0GHz / 15.4" HiRes Mat / 128GB SSD / 4GB / AMD Radeon HD 6490M / Snow Leopard, + RAM za cca 130€
 

Huggy_Bear

Nippon KogakuFOTOGRAF 08
26. jul 2007
848
0
16
www.renegomolj.com
@Fusion, doma bi ga priklopil na 24½ monitor, delam pa zelo dosti na terenu in mi je 17½ preveč (na terenu največ rabim za fotografije).

@__X__, sej bi že v osnovi vzel s SSD diskom. Ta, ki sem v prejšnjem postu dal je od ponudbe kjer so mi jo dali z napačnim diskom, zdaj čakam na ponudbo s SSD diskom
 

Raven

Voodoo
25. jul 2007
749
0
16
41
A to bi video obdeloval službeno, ali za domačo rabo? Namreč, če se gre za domačo rabo, niti ni tako pomembno, ali se ti video renderira 4ure, ali 6ur...
 

Huggy_Bear

Nippon KogakuFOTOGRAF 08
26. jul 2007
848
0
16
www.renegomolj.com
Video bi obdeloval službeno. Za domačo uporabo mi je čisto dovolj to kar mam zdaj. Sicer gre bolj za kakšne reklamne videe, dolge največ 10 minut recimo in pa za montažo kakega TV prispevka ampak zdaj mi 3 minute Full HD videa exporta tam cca. 1 uro 20 minut kar pa je kar precej
smile-1.gif
. Vem, da so te stvari vseeno dolgotrajne ampak že pri samem renderiranju v premiere če se čas zmanjša plus pri exportanju je to že lahko precej časa.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
1. Nujno vzemi antiglare zaslon
2. SSDja v tvojih cenovnih omejitvah ne boš dobil . 128 GB je namreč, če misliš dealt z videom, premalo ... 256 je pa predrag.
 

Huggy_Bear

Nippon KogakuFOTOGRAF 08
26. jul 2007
848
0
16
www.renegomolj.com
Z SSD diskom je okoli 2150€. Za video bo tudi 256GB premalo in zato bi jaz mel priklopljene zunanje diske kjer bi videe imel naložene. Nisem sicer strokovnjak za to ampak SSD disk bi vzel zato, da bi sam sistem boljše in hitreje deloval, plus tega laptop imam vsak dan na terenu in SSD diski so kolikor vem bolj vzdržljivi.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kaj pa da vzameš kak laptop, ki ima opcijo da vržeč optično enoto ven in namesto nje daš še en trdi disk?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Samo disk rabiš večino časa, optično enoto pa dokaj redko. Tako da je boljše da imaš dva diska (SSD + HDD) in po potrebi priklapljaš zunanjo optično enoto, kot pa da imaš SSD + optično enoto in imaš cel čas priklopljen še zunanji disk.
 

Huggy_Bear

Nippon KogakuFOTOGRAF 08
26. jul 2007
848
0
16
www.renegomolj.com
To je po eni strani res. S tem, da ko sem na terenu in uporablam računalnik za fotografije mi bolj prav pride optična enota ker pogosto vzamem zraven res najmanj opreme kar se da. Za fotografije oz. tudi za kaki čisto kratki video mi je 128GB dovolj, plus tega pa je zunanji disk precej manjši kot zunanja optična enota
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
v tem času bi že lahko o usb 3.0 ali esata razmišljal;) sploh za video. Adobe premier je zlo vesel, če uporabljaš 3 fizično ločene diske, tko dela potem najhitreje.