Psihologija, ljudje ki vedno igrajo žrtve

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Pozdravljeni.

Veliko je ljudi, ki igrajo t.i. vlogo žrtve. Tukaj imamo zelo lep primer naštetih lastnosti, ki jih ti ljudje vede ali nevede s svojim vedenjem povzročajo drugim.

Zanima me, kako s takšnimi ljudmi sobivate ostali? Še posebej če gre za naše bližnje, recimo sorodnike ali celo partnerja?
Se je od takšnih ljudi bolje distancirati ali pač če že, delati z njimi strogo v "rokavicah"?

Hvala za razmišljanje in nasvete.

Lep pozdrav
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vsekakor se jim ne smeš pustiti, da te na ta način izkoriščajo. Problem pa je v tem, da svojega stanja večinoma ne priznajo. Če postane pretežko in ne želijo pomoči, se jim pač začneš izogibati. Da bi pa z nekom strogo delal v rokavicah v nedogled, kljub temu, da se ne želijo spremeniti, pa nima smisla. Pod pogojem, da imaš sam razčiščene stvari :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pisarna

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Imamo enega. Prijatelj že cca 30 let... Vedno slabše... Se ne zaveda.
Poskušamo, pogovor, pogovor in pogovor...
Če ne gre in vsake tolko ne gre, mu zapovemo, naj jemlje zdravila. Trenutno posluša. Kaj bo potem, ne vem...
Vse skupaj je mučenje vseh nas. Pa kaj naj, saj smo prijatli, a ne?...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
naj jemlje zdravila
Ampak to je druga težava, on ima dejanske psihološke težave, ki se lahko zdravijo z zdravili?
Vse skupaj je mučenje vseh nas. Pa kaj naj, saj smo prijatli, a ne?...
Tudi tukaj bi jaz vztrajal pri svojem - če mu po dolgem času pomaganja ne uspe in si sam noče pomagati, zakaj bi sam sebi grenil življenje, če mu itak ni pomoči oziroma si noče pomagati? V tem primeru si on skoraj želi vam greniti življenje... malo črnega pogleda?
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ampak to je druga težava, on ima dejanske psihološke težave, ki se lahko zdravijo z zdravili?

Tudi tukaj bi jaz vztrajal pri svojem - če mu po dolgem času pomaganja ne uspe in si sam noče pomagati, zakaj bi sam sebi grenil življenje, če mu itak ni pomoči oziroma si noče pomagati? V tem primeru si on skoraj želi vam greniti življenje... malo črnega pogleda?
Obstajajo institucije, ki se s tem ukvarjajo...
Tudi "naš" je že prijavljen, čakalna doba je...
Povedali so nam, kako:
Osnova: osebni zdravnik, tja s spremljevalcem (ženo, prijatlom...), potem napotnica za psihologa.
Tja peljat s spremstvom (rešilec) in potem upat na najboljše...
Psiholog da nalog za zadržanje v ustrezni ustanovi...

Vse skupa je sr**je...
Vsi ga imamo radi, ampak...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pisarna

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Karpmanov trikotnik. Reševalec slej ko prej postane preganjalec...and so on.

Jaz bi takšno osebo spodbudil k temu, da spozna, kaj bivakiranje v vlogi žrtve povzroča njej sami in tudi drugim okrog nje...
Dejstvo je, da potrebujejo podporo, da se premaknejo iz vloge žrtve. Nikakor ne potrebujejo "ujčkanja" pač pa si morajo zadati naloge, cilje,...skratka...terapija je dober prvi korak. Dobrih knjig tudi ne manjka. Bi pa knjige priporočal zgolj za razsvetlitev stanja...dejanskih sprememb branje knjig ne bo prineslo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pisarna in ales85

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ta naš sorodnik (40 let) je bil ene mesec v Studencu (LJ). Pobegnil skoraj dnevno, so ga lovili okoli...
Tablet ni hotel jemat, ker so "mu nevarne za jaz"...
Terapij ni želel, ker "ni nor, da bi" se jih udeleževal...
Pobegnil je na Hrvaško (Hvar), delal tam bedarije, policija ga je zaprla, vrnila v SLO, pa je še nazaj in zdaj je tam...
A lahko še kaj naredimo, razen da ga pustimo na miru? Ne...
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Ta naš sorodnik (40 let) je bil ene mesec v Studencu (LJ). Pobegnil skoraj dnevno, so ga lovili okoli...
Tablet ni hotel jemat, ker so "mu nevarne za jaz"...
Terapij ni želel, ker "ni nor, da bi" se jih udeleževal...
Pobegnil je na Hrvaško (Hvar), delal tam bedarije, policija ga je zaprla, vrnila v SLO, pa je še nazaj in zdaj je tam...
A lahko še kaj naredimo, razen da ga pustimo na miru? Ne...
Jeba.
Odraslega človeka, ki si ne želi sprememb, ki težav sploh ne vidi, ne moreš spremeniti in ga tudi ne rabiš. Ergo, pustiš ga pri miru in predvsem postaviš mejo, kako daleč v svoje življenje ga boš spustil (v kolikor ti povzroča probleme). Sorodnik ali ne, ni pomembno. Podobno je z narkomani.
 

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Obstajajo institucije, ki se s tem ukvarjajo...
Tudi "naš" je že prijavljen, čakalna doba je...
Povedali so nam, kako:
Osnova: osebni zdravnik, tja s spremljevalcem (ženo, prijatlom...), potem napotnica za psihologa.
Tja peljat s spremstvom (rešilec) in potem upat na najboljše...
Psiholog da nalog za zadržanje v ustrezni ustanovi...

Vse skupa je sr**je...
Vsi ga imamo radi, ampak...
Točno to je problem tistih, ki sobivajo z temi ljudmi, ki igrajo vlogo žrtve.

Kakor ste omenili:

"Vse skupa je sr**je...
Vsi ga imamo radi, ampak..."

Včasih človek ne ve, ali se takšni ljudje teh svojih lastnosti resnično ne zavedajo ali pa to počnejo namenoma.
Izkoriščanje dobrote pri vseh vpletenih je po navadi na dnevnem redu, da ne začnem o moralnih vrednotah.
Opaziti je tudi, da imajo nekatere takšne osebe tudi povečan ego in ne odstopajo od svojega prepričanja.

Torej, menite da se ti ljudje svojega vedenja ne zavedajo ali pa to počnejo namenoma? Morda celo z posebnim razlogom?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Najbrž malo mešano. Precej verjetno pa dosti teh ni pretirano razočaranih, ko jih od***** in pač nadaljujejo z novimi žrtvami - ali pa sami.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pisarna in Kamele0N

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Točno to je problem tistih, ki sobivajo z temi ljudmi, ki igrajo vlogo žrtve.

Kakor ste omenili:

"Vse skupa je sr**je...
Vsi ga imamo radi, ampak..."

Včasih človek ne ve, ali se takšni ljudje teh svojih lastnosti resnično ne zavedajo ali pa to počnejo namenoma.
Izkoriščanje dobrote pri vseh vpletenih je po navadi na dnevnem redu, da ne začnem o moralnih vrednotah.
Opaziti je tudi, da imajo nekatere takšne osebe tudi povečan ego in ne odstopajo od svojega prepričanja.

Torej, menite da se ti ljudje svojega vedenja ne zavedajo ali pa to počnejo namenoma? Morda celo z posebnim razlogom?
Izhodišče za takšno pozicijo (žrtve) so dolgoletni vzgojni vzorci in druge zadeve in ta človek ne zna in ne zmore drugače.

Če se oseba ne zaveda situacije in posledic, pa je izziv, da to v prvi vrsti spozna ter sprejme in se potem tudi odloči za pot sprememb in tudi nekaj spremeni. Vsekakor tudi tej osebi nikakor ni enostavno. Če gre za težaven primer, je lahko sprememba na bolje precej utopična...in pogojena z zdravili itd...zadaj so lahko depresije in druge mentalne/čustvene deviacije ali bolezni....

Če gre za nameren način delovanja (zaradi pridobljenih koristi), je to lažji scenarij, ker v tem primeru ta oseba točno vé kaj počne, le vsi ostali ne vzpostavite pogojev, da (vam) tega ne bi počela. Skratka, ni potrebno "zdravljenje" pač pa le dosledne vzgojne sankcije :)

Veliko stvari je seveda lažje napisati/povedati, kot narediti...zato pogosto prav pride podpora strokovnjaka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pisarna

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Ne verjamem, da se taki ljudje svojih lastnosti zavedajo. Saj se noben od nas resno ne zaveda svojih najslabših lastnosti in se z njimi ukvarja. Sicer bi jih kar kmalu odpravil.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Vprašanje je, če jih res želijo odpraviti in če se zavedajo, koliko to vpliva na druge. Včasih se kdo "hvali", kako ima neko slabo lastnost. Denimo je zaspanec in partner vsako jutro doživlja živčni zlom, da gresta skupaj na pot. Jaz ne verjamem, da ima najmanjši namen, da se tega nekako loti, temveč se mu v notranjosti zdi v resnici dobro, da se drugi morajo zaradi tega z njim ukvarjati. Dobi pozornost.
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.375
213
63
Eni zvrsti sociopatov je tak način obnašanja modus operandi. In takega ne bo nihče obrnil v normalo, saj že privzeto nima(jo) vesti.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Obstajajo institucije, ki se s tem ukvarjajo...
Tudi "naš" je že prijavljen, čakalna doba je...
Povedali so nam, kako:
Osnova: osebni zdravnik, tja s spremljevalcem (ženo, prijatlom...), potem napotnica za psihologa.
Tja peljat s spremstvom (rešilec) in potem upat na najboljše...
Psiholog da nalog za zadržanje v ustrezni ustanovi...

Vse skupa je sr**je...
Vsi ga imamo radi, ampak...
Mal si zamesal. Osebni zdravnik te lahko napoti na pregled k desurnemu psihiatru (ne psihologu). Ce pacient to zavrne, se lahko odloci za prisilni pregled. Takrat pride resilec in ce se pacient upira, zdravnik zaprosi za asistenco policije. Nato sledi pregled v sprejemni ambulanti na psihiatricni kliniki kjer dezurni psihiater oceni ali sploh gre za psihicne tezave ter ali je potrebna prisilna hospitalizacija. Ce se odloci za slednje, pacientu se vedno ponudi da podpise dokumente o prostovoljnem zdravljenju. Ce jih ne, se pacienta sprejme proti volji kar pomeni, da v roku 48 ur (vsaj mislim da, lahko da je kak dan dlje) pride v bolnico odvetnik, preiskovalni sodnik ter izvedenec psihiatricne stroke ki preverijo ali je prisilna hospitalizacija zakonita in upravicena.

v takih primerih je (vsaj v LJ - studenec) pacient namescen na sprejemni oddelek od koder je zelo tezko pobegniti. Odvisno od poteka v nadaljnjih dneh pa gre lahko na t.i. intenzivno nego (ja obstaja) ali pa na kater drug zaprt oddelek.

psihologi pa niso zdravniki in vsega nastetega ne morejo storiti
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd in shift

shift

Guru
20. jul 2007
9.716
2.009
113
za šankom
Mal si zamesal. Osebni zdravnik te lahko napoti na pregled k desurnemu psihiatru (ne psihologu). Ce pacient to zavrne, se lahko odloci za prisilni pregled. Takrat pride resilec in ce se pacient upira, zdravnik zaprosi za asistenco policije. Nato sledi pregled v sprejemni ambulanti na psihiatricni kliniki kjer dezurni psihiater oceni ali sploh gre za psihicne tezave ter ali je potrebna prisilna hospitalizacija. Ce se odloci za slednje, pacientu se vedno ponudi da podpise dokumente o prostovoljnem zdravljenju. Ce jih ne, se pacienta sprejme proti volji kar pomeni, da v roku 48 ur (vsaj mislim da, lahko da je kak dan dlje) pride v bolnico odvetnik, preiskovalni sodnik ter izvedenec psihiatricne stroke ki preverijo ali je prisilna hospitalizacija zakonita in upravicena.

v takih primerih je (vsaj v LJ - studenec) pacient namescen na sprejemni oddelek od koder je zelo tezko pobegniti. Odvisno od poteka v nadaljnjih dneh pa gre lahko na t.i. intenzivno nego (ja obstaja) ali pa na kater drug zaprt oddelek.

psihologi pa niso zdravniki in vsega nastetega ne morejo storiti
Tako je, in zagovornik pacienta vsak dan preverja ali je še vedno indikacija za prisilno hospitalizacijo
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
375
83
imam enga v familiji, ki misli, da ima vedno prav. Če se ne strinjaš, se skregaš v 1sek in se počuti napadenega...
Ker ne živim z njim vsak dan in sem se navadil, nekak gre. Se velikokrat skregava za par sekund. Vsak malo popusti, potem pa kot, da se nič ni zgodilo...
Pa jaz že vem v naprej kdaj in za kaj se bova spičla:) Mislim, pa da se on tega ne zaveda. Pač misli, da vse ve...