Priprava motorja na 18 mesečno spanje

laaaz

Pripravnik
24. nov 2008
51
0
6
MB
Pozdravljeni!
Žal moram mojega Versys-a pripravit na 18 mesečno spanje pa me zanima kaj priporočate glede priprave.
Konzervirati ali ne?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

frown-1.gif

Saj bo na toplem in suhem, če preventivno stisneš z ustreznim sprejem v valje, boš še bolj miren.
Ampak ne da bi nalil olje v cilindre, ampak samo malo pošpricaš in rešeno.

Kaj drugega pa itak ne moreš konzervirat. Mogoče da še olje ven spustiš oziroma zamenjaš z novim.

Daš ga na stojalo, spustiš tlak v gumah, zamaših izpuh pa malo posprejaš pa je to to?
 

laaaz

Pripravnik
24. nov 2008
51
0
6
MB
"Snecer" najvrjetneje kaj drugega tako ali tako ni moč soriti, prodaja ,ki jo predlaga Ted najvrjetneje odpade saj za 3500-4000 evrov kolikor je vreden motor letnik 2008,ki ima 18000 km in je servisiran pri uradnem serviserju, zelo težko dobiš dober motor z znano zgodovino.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Nesmisel prodajat iz razloga kot si ga napisal. Za tako ceno ga potem v takšnem stanju ne boš več dobil, malo verjetno.

Spodaj je še par "navodil", nič posebnega.

Motorrad konservieren

1. Waschen
Die Fachleute im Meisterbetrieb der Kfz-Innung raten, das Motorrad zunächst mit Wasser und Spülmittel zu reinigen und den Lack im Anschluss da*ran mit Konservierungsmitteln zu versiegeln.

2. Ölwechsel
* Motor warmfahren oder warmlaufen lassen.
* Warmes Öl ablassen.
* Ölfilter einschließlich Dichtring wechseln.
* Ölablaßschraube mit neuem Dichtring wieder eindrehen und festziehen.
* Neues Öl auffüllen (genaue Füllmenge siehe Betriebsanleitung bzw. Fahrerhandbuch).
* Motor kurz durchdrehen lassen, damit das neue Öl sich verteilen kann.

3. Antrieb
Kettenantrieb
* Kette spannen (Vorsicht: nicht zu stramm, sonst können Schäden am Antrieb und Getriebe auftreten, siehe auch Fahrerhandbuch bzw. Betriebsanleitung)
Kette mit Kettenfett ausgiebig behandeln.
Kardanantrieb
* Ist am Kardangehäuse ein Schmiernippel vorhanden, sollten mit der Fettpresse unbedingt 2-3 Hübe Fett hineingepresst werden. Ein Ölwechsel ist nur entsprechend dem Wartungsintervall notwendig.

4. Batterie
* Die Batterie ausbauen und an einem trockenen, nicht zu kühlen Platz lagern.
* Säurestand der Batterie kontrollieren und ggf. bis zur Maximum-Markierung mit destilliertem Wasser auffüllen.
* Ladezustand mit einem Säureheber kontrollieren.
* Normale Batterien etwa alle 4-6 Wochen nachladen.
* Wartungsfreie Batterien ein bis zweimal während der Winterpause an das Ladegerät hängen.

5. Reifen
Beide Räder entlasten
Die Maschine sollte auf einen Montageständer oder einen leeren Getränkekasten aufgebockt werden. Die Fachleute im Meisterbetrieb der Kfz-Innung empfehlen weiterhin, den Luftdruck um 0,3 bis 0,5 bar über die in der Bedienungsanleitung angegebenen Werte zu erhöhen.

6. Vergaser
* Schwimmerkammern völlig entleeren

7. Zündkerzen
* Zündkerzen herausdrehen, reinigen und prüfen, ggf. durch neue ersetzen.
* 1 Teelöffel Motoröl mit der Ölkanne in die Brennräume geben.
*vor dem Zündkerzenhereindrehen einen hohen Gang einlegen und die Kolben via Hinterrad 2-3mal auf / ab bewegen

8. Tank
* Sofern der Tank aus Stahl besteht, diesen randvoll mit Kraftstoff füllen
* Alu- und Kunststofftanks müssen entleert werden
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
A kake opcije, dabi ga kdo v tem času malo spravil k življejnju pa ni?

Ne vem..sam bi zamenjal olje, napolnil tank, gume v zrak, akumulator stran, ter pokril žvalco s kako rjuho.

Neke protokole s cilindri se m zdi brez veze izvajat ker je itak alu ohišje in bat, tako da korozije ni, olje pa...če daš novega mora v zaprtem prostoru zdržat to dobo brez kakšrnega problema.
 

laaaz

Pripravnik
24. nov 2008
51
0
6
MB
natanko to so mi danes svetovali na enem servisu motociklov.
-zamenjat olje in oljni filter
-napolnit rezevar za gorivo
-očisit zračni filter
-očistit motor kpl.
-izvzet akumulator in ga po potrebi dopolniti ter hranit na toplem
-namazat gibljive dele ( ročica sklopke ,zavore ipd. )
-postavit na stojalo spredaj in zadaj
-malo povečat pritisk v gumah
-celega našpricat za žaščito pred vlago in rjo ( konzervacisko olje ali maxibrill )
-pokrit

Ne priporočajo pa vžiganja motorja in ogrevanja na delovno temperaturao,( razen če se misliš peljati), zaradi kondenzacije olja, izpuha in ostalih delov.

Torej nič posebnega, vse to je priprava motorja na zimovanje.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.233
313
83
Motor je za vozit in ne za ljubit se z njim. Torej ga "rentaj" prijatelju za dobro ceno, pa ne bo panike glede konzervacije. Daj nekomu ki bo znal skrbeti zanj, pa ki ti bo lahko povrnil stroške če bi šlo kaj narobe. imho...
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.234
1
38
Se popolnoma strinjam s tabo. Sam sem ga že večkrat komu posodil za kak teden, če sem bil odosten in v tem ne vidim nobenega problema.
Za žene pa pravte da se jih ne posoja, včasih bi jih pa najrajš kr šenkal, k so tolk tečne, pa jih glih takrat nben ne vzame.
evil.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jaz pa vidim v tem problem. Sem že posodil motor in so mi potem z njim skakali
smile-1.gif
Tako da zadeve ne dam več iz rok, tudi za probe fahren moram fejst razmisliti.

Pa kaj je to takšnega če eno sezono ne bo vožen? Zagotovo je bolje, da ostane pri hiši, ker nov je 2x dražji, tale pa je enako funkcionalen kot nov.

Jaz konzerviram edino izvenkrvni motor tomosaki
smile-1.gif
zamenjam olje v peti, umijem, porabim wd40, menjam svečke, poženem v sladki vodi in z mastjo namažem pomembne dele kakor je opisano. Je stal 4 leta in potem vžgal dobesedno s prve in vozil en teden brez težav do ponovnega konzerviranja.
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
Kak pa je kaj s tem glede gum..... Je res bojda treba skoz zimo met motor na stojalu/dvigalu ali bo tudi brez kakšnih posledic preživel zimo na štenderu???
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jaz ti iz mojh opažanj povem, da imam samo zadnjo gumo dvignjeno na stojalu, ker sprednjega stojala nimam.

Malo sem zrak edino čez zimo spustil na obeh (tak piše v knjigi) in potem so bile spomladi gume normalno uporabne celo sezono.

Tako da za teh par mesecev ne bo aboslutno nobenih posledic. Jaz tistim govoricam o jajčasti gumi ne verjamem.
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
Ja saj meni je tudi težko za verjet kaj takega, da bi se lahko material tako deformiral....... ampak je pa bilo dost slišat okol tega zadne cajte....... Samo to je zadna leta bol ko ne...... pred 15-imi letami je redko kdo mel to pa je glih tak šlo
wink-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Lej, mam pri hiši oldtimerja, res da je avto, pa so gume iz leta 88 gor in avto stoji nonstop v garaži, letno okoli 500km naredim, pa ni opaziti pri vožnji, da bi bile gume jajčaste, veš da bi se to čutilo.

Sem slišal tudi zgodbe, da dajejo gume na stiropor, če niso dvignjene.

Po moje so te scene nepotrebne, če se pa bojiš pa pojdi 1x na mesec malo prestavit po garaži, da bo guma drugam pritiskala
smile-1.gif


Je pa res, da so moto gume drugačne od avtomobilskih, pa vendar po moje, če nimaš neke hudo težke mašine nima kaj biti.

Običajna guma zdrži težo okoli 240kg (piše na gumi), obe skupaj torej 480kg.

Tako da najbrž nista niti na 50% obremenjeni, zadnja pa sploh ne, če imaš sredinsko stojalo, ki je itak boljše od zadnjega dodatnega, ker na sredinskem sprostiš tudi amortizer.

Tudi vžiganje mašine čez zimo, če se ne boš vozil, je bolj škodljivo kot pa če pustiš pri miru, da se material navadi pravih zunanjih temperatur. Vsak hladen vžig pač ni koristen, če dlje stoji mašina in je olje steklo.

Lahko pa spomladi pred vžigom daš v prestavo in na štenderju malo zadnje kolo zavrtiš, da olje malo potegne po valjih, potem pa šele na štarter vžigaš. Ampak to so danes čisto drugi materiali.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.861
5.626
113
Konzervancijska olja kot so ballistol al pa crown will suffice.....vse kar majo ponavad v lovcih za konzerviranje orožja!

Nebarvane dele lepo namažeš z mastjo (pr vilcah tist) itd....litijeva...silikonska...vazeljin
smile-1.gif


@Sneceru snnnnn ti že parx omeno da WD40 ni za konzerviranje....prej najeda stvari na dolgi rok!
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Škodi ne, natančne sestavine wd40 niso znane.
Ima not tudi petrolej/kerozin, da razmasti očisti, a obenem tudi snovi, ki mažejo. Tudi za gume ni "nevaren".

Če nimaš drugega, z njim ne moreš faliti.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
tako kot v vojski puše....olje na krpico pa premažeš. Brez komplikacij, preverjeno, poceni predvsem pa doseže svoj namen.