Prepoved uporabe poti

sad

Guru
24. avg 2007
21.046
9.688
113
Na sodišču je oseba izgubila pri dokazovanju priposestvovanja služnostne poti. Žal jo še vedno uporablja, kljub temu, da ima obvoz in je jasno, da je ne sme več uporabljati. Z osebo se ne da pogovarjati, zato bo šlo očitno to na sodišče. Kako se reče kazni, ki jo določi sodišče, če nekdo konstantno krši prepoved in jo dotična oseba takoj dobi, brez nadaljnih sodnih postopkov?
 

sad

Guru
24. avg 2007
21.046
9.688
113
To že, ampak baje se da dobit na sodišču tudi kazen, če nekdo ponavlja z motenjem posesti in ni potrebno vsako motenje posebej na sodišču reševat. In ta institut me zanima, kako se imenuje.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.858
392
83
Ne vem če obstaja kaj takega, ampak če si zmagal na sodišču, verjetno zdaj komot nastaviš kako trajno oviro na pot, pozidaš, daš ograjo..
 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.718
113
large_9017f93f-cdf5-4568-95dd-15c20221e1ce.jpg
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik sad pravi:
To že, ampak baje se da dobit na sodišču tudi kazen, če nekdo ponavlja z motenjem posesti in ni potrebno vsako motenje posebej na sodišču reševat. In ta institut me zanima, kako se imenuje.

Tako je, sodišče izreče za vsako nadaljno kršitev denarno kazen in izda spet novo odredbo in to vse tako naprej do zneska... ne vem na pamet... do 50.000 EUR.... bi moral pogledat

Pa naj vozi butl
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ja, denarna kazen
evil.gif


Ko imaš sodno odločbo in jo zlikovec krši, lahko sodišče izreče denarno kazen, pravna podlaga zanjo je zakon o izvršbi oziroma spz.

Vidim, da je de 10.000 za fizičarja

Citat:

33. člen
(Denarna kazen)
Sodišče lahko izreče denarno kazen dolžniku:
- če v nasprotju z odločitvijo sodišča skriva, poškoduje ali uničuje svoje premoženje;
- če v nasprotju z odločitvijo sodišča opravlja dejanja, ki lahko upniku povzročijo nenadomestljivo ali težko nadomestljivo škodo;
- če izvršitelja ovira pri opravljanju posameznih dejanj izvršbe ali zavarovanja;
- če ravna v nasprotju s sklepom o zavarovanju;
- če ovira izvedenca pri njegovem delu ali organizacijo za plačilni promet, delodajalca oziroma drugega izvrševalca sklepa o izvršbi pri opravi izvršbe;
- če ne dovoli ali ovira ogled nepremičnine ali njeno cenitev.
V primerih iz prejšnjega odstavka lahko sodišče izreče denarno kazen fizični osebi do 10.000 evrov, pravni osebi in podjetniku pa do 100.000 evrov.
Če sodišče denarno kaznuje dolžnika, ki je pravna oseba, hkrati izreče denarno kazen v višini do 5.000 evrov tudi odgovorni osebi pravne osebe.
Sodišče izreče denarno kazen s sklepom. V sklepu določi rok, v katerem mora dolžnik kazen plačati. Rok za plačilo kazni ne sme biti krajši od 15 dni in ne daljši od treh mesecev.
Če dolžnik, ki je fizična oseba ali podjetnik ne plača izrečene kazni v roku, ki ga določi sodišče, se kazen izterja po uradni dolžnosti, če to ni možno, pa izvrši tako, da se za vsakih začetih 100 evrov denarne kazni določi en dan zapora, pri čemer zapor za fizično osebo ne sme biti daljši od 30 dni, za podjetnika pa ne daljši kot 100 dni. Kazen zapora se izvrši po določbah zakona, ki ureja izvrševanje zaporne kazni.
O spremembi denarne kazni po prejšnjem odstavku odloči sodišče s posebnim sklepom.
Če dolžnik, ki je pravna oseba, ne plača denarne kazni v roku, ki ga določi sodišče, izterja sodišče denarno kazen, povečano za 50%, po uradni dolžnosti. Sklep o tako določeni denarni kazni je izvršilni naslov.
Če ta zakon ne določa drugače, se določbe tega člena uporabljajo tudi v drugih primerih, ko sodišče dolžniku izreče denarno kazen.
Sodišče lahko izreče denarno kazen iz drugega odstavka tega člena upniku, ki je pridobil sklep o izvršbi na podlagi predloga za izvršbo, ki ga je vložil z namenom škodovati drugemu ali s ciljem, ki je v nasprotju z dobrimi običaji, vestnostjo in poštenjem. Sodišče pri odmeri denarne kazni upošteva vse okoliščine zadeve, zlasti pa višino zneska, na katerega se glasi sklep o izvršbi.
V postopku iz prejšnjega odstavka se smiselno uporabljajo četrti, peti, šesti in sedmi odstavek tega člena.
Če dolžnik po denarni kazni, izrečeni na podlagi osmega odstavka 31. člena tega zakona, poravna obveznost ali posreduje podatke, ki omogočajo opravo izvršbe, sodišče s sklepom odloči, da se dolžnik ne kaznuje ali da se kazen zniža. O tem sodišče pouči dolžnika v sklepu o denarni kazni.

Citat:


Obseg sodnega varstva
34. člen
Z odločbo o zahtevku za varstvo pred motenjem posesti odredi sodišče prepoved nadaljnjega motenja posesti oziroma odredi vrnitev odvzete posesti ter druge ukrepe, potrebne za varstvo pred nadaljnjim motenjem.

Skratka...