Pregrevanje CPU - Dell Inspiron 15 7548

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Od kolega sem dobil rabljen prenosnik Dell Inspiron 15 7548. Pri obremenitvi (video 1080) se temperatura cpu dvigne nad 100°c. Odprl sem računalnik, očistil ventilatorje ter zamenjal termalno pasto pa se prenosnik še vedno pregreva in posledično ugaša.
Kaj lahko še pogledam, da se prenosnik ne bi pregreval?
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Od kolega sem dobil rabljen prenosnik Dell Inspiron 15 7548. Pri obremenitvi (video 1080) se temperatura cpu dvigne nad 100°c. Odprl sem računalnik, očistil ventilatorje ter zamenjal termalno pasto pa se prenosnik še vedno pregreva in posledično ugaša.
Kaj lahko še pogledam, da se prenosnik ne bi pregreval?
A je procesor mogoče "navit"? Malce vprašaj kolega.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Še enkrat sem pregledal heatsink. Ali pomenijo te črte na njem, da je okvarjen?

IMG_20211108_182524.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Naredil sem tudi en test pri odprtem prenosniku. Cpu je imel temperaturo 75%c. Heat pipe je bi hladen še preden pride do ventilatorja. Pri temperaturi cpu 95%c pa brez težav držim prst (topel občutek) na heat pipe še preden pride do ventilatorja.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
Sicer mogoče trapasto vprašanje... ampak ali si očistil tudi reže ohišja ob strani, skozi katere se odvaja vroč zrak in ostale stvari v ohišju?
Malo čudno se mi zdi, da bi že pri gledanju filmov procesor bil tako obremenjen... ker konfiguracija tega laptopa ni tako švoh. Tiste črte na heatsinku so posledica pregrevanja materiala.
Jaz bi na tvojem mestu najprej pogledal nastavitve v biosu. Potem pa še nastavitve grafične kartice. Poleg Radeona ima najbrž tudi integrirano grafiko na matični plošči.
Uporabljaš ta laptop s prgrami, ki so bili že pri kolegu naloženi? Ker vprašanje, koliko "sranja" si je vede ali nevede naložil in tako se seveda z nepotrebnimi programčki, ki tečejo v ozadju, obremenjuje procesor. Poglej v Windowsih podrobnosti, kaj ti obremenjuje procesor. V skrajnem primeru format in ponovna naložitev sistema.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Kako je zgoraj napisano, onemogočiš nepotrebne programe, da se zaženejo ob zagonu Winzov. Levo spodaj vtipkaš "msconfig" in v zavihku zagon odstraniš kljukice odvečnih programov.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Ko sem dobil prenosnik sem na novo naložil sistem in na prenosnik nisem naložil nobenega programa. CPU pa preseže 100 °c že pri gledanju Youtube posnetkov.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Ja, samo winzi pri novi instalaciji privzeto startajo en kup brezveznih programov, ki tečejo v ozadju. Preveri, nič te ne stane.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Je menjava heatsinka kaj pomagala? Si naročil original Dellov kos?

Po mojem je povsem možno, da je heatsink fuč... Meni so takšne delali ceneni HPjevi laptopi, ko so bili stari kakšno leto dve... Tudi jaz sem optimistično menjal pasto in kupoval nove ventilatorje, pa ni nič pomagalo...

Kot zadnji ukrep lahko naložiš program tipa Notebook fan control (za Thinkpade se mu reče TP fan control), ki glede na tvoje nastavitve spreminja krivuljo hitrosti ventilatorja... Tako npr. dosežeš, da ima CPU 50-60 stopinj, ventilator pa se še vedno vrti na minimalni hitrosti (to bo teoretično skrajšalo življensko dobo plate, ampak bolje to, kot da laptop zaradi dretja vržeš skozi okno :D)... ampak najprej moraš rešiti tvoj prvotni problem, ker 100 stopinj na CPUju zagotovo ni normalno...
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Heat sink še čakam. Naj bi ga dobil ta teden. Naročil pa sem ga na aliexpress-u.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Boš videl, kaj boš dobil. Morda imaš srečo in bo še kar kvaliteten.

Običajno takšni kosi tudi orignal niso grozno dragi, HP probook ventilator je stal 30 eur...