Predelava brajdovca /grozdja v vino..

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
lanos
Saj bom... Pa kaj se res ne smemo nič pogovarjati in kakšno stvar bolj podebatirati.

Kje pa je finta da ne začne samo vreti ? Pogledam skozi luknjo od vehe v cisterno vidim tam takšno goščo ,klobuk . (ali celo to poberem dol ali pustim do pretoka ) Nekaj se dogaja ,vreje pa ne ??

Ko bom dodal kvasovke , a zaprem takoj dol ? Gumica ,vrelna veha...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
lanos
Saj bom... Pa kaj se res ne smemo nič pogovarjati in kakšno stvar bolj podebatirati.

Kje pa je finta da ne začne samo vreti ? Pogledam skozi luknjo od vehe v cisterno vidim tam takšno goščo ,klobuk . (ali celo to poberem dol ali pustim do pretoka ) Nekaj se dogaja ,vreje pa ne ??

Ko bom dodal kvasovke , a zaprem takoj dol ? Gumica ,vrelna veha...
he he ... seveda lahko debatiramo. Sam se mi zdi, da ti kr nekaj ljudi pravi, kako naredi, ti bi pa še kr debateral. Vino je kot ženska, ko ne bo zavrela, jo lahhko na j... pa ne bo dala. Tak ti je z vinom. ;)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Pusti tisto “goščo” - no, odmakni jo toliko, da boš vlil kvasovke not.
Pokriješ, gumo okol, veho gor, pivo odpret - vse brez panike.
Goščo - peno ti bo vrenje “premešalo” in se bo potem kasneje vsedlo kot droži, ki jih boš ob prvem pretoku (po vrenju) zavrgel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Je morda kaka specifika glede kvasovk in kakšna finta ? Raztopim v litru vode 35 stopinj in vlijem v cisterno ? Ali bom spet kaj zaj..
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Glede na zapisano, teb to zihr vre. Če ti je nastala na vrhu gošča, gre za mikroorganizme ali tropine, torej če si precedil, tropine ne morejo biti.

Bo pa ta zadeva užitna zelo kratek čas, ker prej ali slej prešla v kis, ker se ti je okužila (nisi dovolj hitro dodal "kulturnega" kvasa in je prišlo do razrasta "divjih" mikroorganizmov.
Hanzi pri tebi pa ne vidim težav. To kar se ti je pojavilo na vrhu je biofilm, Mrežasta razrast mikroorganizmov, večinoma gre za bakterije ki kisajo produkt (lactobacilus, pediokokus...) se pravi ti kvasovke delajo iz sladkorja etanol, te bakterije ti pa istočasno zadevo kisajo....tako da vse ok.

Oba imata podobno zadevo, s tem da Hanzi je na dobri poti, ker želi kis, Mercedes pač ne, ker želi vino...oba bosta dobila kis, prej ali slej.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ne bos verjel, lani mi celo leto ni nastal kis. In tudi letos nima vec nobenega lepega vonja. Ne po vinu, ne po kisu. Zdaj razmisljam da imam to "bakterijo" v sodu in da bi moral sod dobro oprati s kemijo da bi unicil vse sledi bakterije. Sicer jo bom vsako leto prenesel na novo "vino".
 
  • Wow
Reactions: pocast

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Ne bos verjel, lani mi celo leto ni nastal kis. In tudi letos nima vec nobenega lepega vonja. Ne po vinu, ne po kisu. Zdaj razmisljam da imam to "bakterijo" v sodu in da bi moral sod dobro oprati s kemijo da bi unicil vse sledi bakterije. Sicer jo bom vsako leto prenesel na novo "vino".
Ja kaj je pa potem nastalo v končni fazi?
Na kateri temperaturi hraniš zadevo?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
to je v redu.
Ampak ja...kako si ugotovil da ni v redu? kaj te je motilo na okusu?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Ne moreš no “direkt” kisa delat - mora prevreti in se s tem tudi “razkuži” - nastali alkohol pobije večji del neželenih organizmov. Tudi pretočiti ni slabo, da umakneš vse skupaj iz tropin. Nato pa s “prepihavanjem” (na primerni temperaturi - ne pod 20 stopinj) spodbudiš kisanje.
Žveplanje seveda odpade - saj nočeš ubiti kvasovk, ki bodo kisale.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Seveda ne gre direkt, kvasovke imajo precej hitrejši metabolizem od acetobaktra, plus inhibirajo ga z izločanjem co2. Najprej nastaja etanol, nato ga pa bakterije začnejo predelovati v ocet. Ampak ja, zadeva poteka sočasno, se pa v določeni fazi v dominanci eni, nato pa drugi mikroorganizmi. Z poseganjem v "okolje": nižanje ph, kontrolirana t, prepihavanje, prelivanje...do neke mere vplivaš na proces.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Je morda kaka specifika glede kvasovk in kakšna finta ? Raztopim v litru vode 35 stopinj in vlijem v cisterno ? Ali bom spet kaj zaj..
Glede na zapisano, teb to zihr vre. Če ti je nastala na vrhu gošča, gre za mikroorganizme ali tropine, torej če si precedil, tropine ne morejo biti.

Bo pa ta zadeva užitna zelo kratek čas, ker prej ali slej prešla v kis, ker se ti je okužila (nisi dovolj hitro dodal "kulturnega" kvasa in je prišlo do razrasta "divjih" mikroorganizmov.

Oba imata podobno zadevo, s tem da Hanzi je na dobri poti, ker želi kis, Mercedes pač ne, ker želi vino...oba bosta dobila kis, prej ali slej.
mercedes ne. Raztopiš v tem istem vinu oziroma lahko to isto vino pomešaš z vodo, dodaš malo slatkorja in potem kvasovke. Počakaš 20-30 minut, da se naredi lep "klobuk" in počasi vliješ med ostalo vino. (navodila pišejo na paketu kvasovk) Mošt ne sme biti prevroč, ker boš kvasovke pomoril. Ko boš vlil, ne mešaj, ampak samo pusti. Gumo okol cisterne in veho. Guma ti mora držati, zato ne sme biti prevelika. Mora it kar težko okol cisterne. Če ne bo guma držala, se tud veha ne bo dvignila, ker bo zrak uhajal v cisterno.
Sicer pa še enkrat preveri, če tebi slučajno že res ne vre. To naredi tako, da na refraktometer še enkrat poglej, kolko je slatkorja v mostu. Če je veliko manj, kot pri trgatvi, ti pač vre. Če je isto, kot je bilo..... KVASOVKE not.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Ne bos verjel, lani mi celo leto ni nastal kis. In tudi letos nima vec nobenega lepega vonja. Ne po vinu, ne po kisu. Zdaj razmisljam da imam to "bakterijo" v sodu in da bi moral sod dobro oprati s kemijo da bi unicil vse sledi bakterije. Sicer jo bom vsako leto prenesel na novo "vino".

Kis ni nastal:
1. ker ni bilo alkoholnega vrenja ampak so pobudo prevzele bakterije (mlečnokislinske) in plesni (kan) in ti je pač nastalo neko sranje ki nima alkohola
2. ker ni bilo kisika da bi ocetnokislinske bakterije proizvedle iz alkohola kis

Skratka preverit moraš ali ima tvoja stvar alkohol, če jo nima potem ni rešitve ker so sladkor pojedle neke X bakterije.

Za kisanje je sicer pravilen postopek alkoholno vrenje in nato kisanje z ocetnokislinsko kulturo. Torej delaš na začetku vino, vino se dela tako da dodaš kvasovke in da karkoližeimaš dostopa do kisika nima in da je temperatura dokaj nizka (načeloma pod 20C). Ko konča vino vret pa moraš obrnit logiko, ker ocetnokislinske bakterije rabijo kisik in rabijo dokaj visoko temperaturo. Skratka za kis moraš ven iz soda vino prelit, ga fino aerirat (mešat, da čimveč kisika pride zraven) dodat kulturo ocetnokislinskih bakterij ("goba" iz starega kisa) dat na toplo (ocetnokislinske bakterije načeloma preferirajo nad 30C) in pretakanje po potrebi še nekajkrat ponovit v razmaku par tednov.

Alkoholno vrenje v dobrih pogojih traja max. 1 teden, če ne daš zadosti kvasa, hrane za kvasovke, imaš premraz, si zajebal kaj tretjega se lahko podaljša na par tednov. Ocetnokislinsko vrenje je dosti bolj počasno, traja par tednov do mesecev sploh če nimaš na toplem.

Za kis je načeloma vseeno če v prvi fazi poteka tudi malo divjega vrenja, torej da pride alkohol iz divjega kvasa. Bistveno je da vrenje mora potekat. Brez alkohola ne bo kisa. In še 1x, za kisanje alkoohola se rabi kisik torej ne moreš v istem sodu kjer je potekalo alkoholno vrenje pričakovat kar kisanje (ker alkoholno vrenje proizvaja co2 ki izpodrine kisik in torej tudi ena molekula kisa ne bo nastala ker nima od kje).
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
No, no - danes se dela vse v “isti” posodi (cisterni). Prvo alkoholno vrenje (dekl, guma, veha), “hladnejše” okolje, da ne vre predivje.
Nato pretok in “čiščenje” - tropine beg, umiritev, da se še vse ostalo vsede - pretok.
Nato “dekl” dol (v bistvu gumo beg) in cevko not, zračna pumpa (recimo akvarijska), da dela “mehurčke”, na “topleje” (25+ ali vsaj 20+) in čakat, ker kot si sam povedal, traja “kisanje” precej dlje.
Ko pokurijo ves alkohol lahko spet pretok in “zaprtje”. Če bo zrak zraven se bo naredila “goba”.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Kot napisano, zmeckane tropine sem slab teden 1* dnevno mesal ker so prihajale na povrsje.
Po slabem tednu jih ni bilo vec na površju. Pokrito sem imel samo z zunanjim rf pokrovom. Nato sem tropine locil od tekocine. Po enem tednu sem pretocil, oa vidim to belo mreno na sodu(kotl lani).
Glede nan to da na podoben nacin ze generacije kuhajo(mo) zganje iz sadja(nekaj izkusenj imam iz tega področja) in da je tudi v preteklih letih nastal kis, predvidevam da se je v tem slabem tednu sladkor pretvoril v alkohol.
Ker akvarijske crpalke nimam, bom veckrat zadevo pretocil cez pipo pa da vidim. Sem pa noter ze zlil sedaj liter kisa, tako da kvasovke po mojem nima smisla dajat. Lanski klobuk sem pa ves zavrgel (skupaj s kison ki ni bil kis) ker se bojim da je kontaminirar s to belo bakterijo. Razmisljam da bi se preostanek grozdja (ce ga niso ze ptici obral) namocil ločeno v vedru, da bi vsaj nekaj litrov domacega kisa imel.
Lanskega sem 80l stran vrgel
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Šele zdaj sem opazu, da se pogovarjate o mojem področju, pa me nihče nič ne vpraša.
Nisem vsega bral, zato avtor teme, če te kaj zanima mene vprašaj.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
mercedes ne. Raztopiš v tem istem vinu oziroma lahko to isto vino pomešaš z vodo, dodaš malo slatkorja in potem kvasovke. Počakaš 20-30 minut, da se naredi lep "klobuk" in počasi vliješ med ostalo vino. (navodila pišejo na paketu kvasovk) Mošt ne sme biti prevroč, ker boš kvasovke pomoril. Ko boš vlil, ne mešaj, ampak samo pusti. Gumo okol cisterne in veho. Guma ti mora držati, zato ne sme biti prevelika. Mora it kar težko okol cisterne. Če ne bo guma držala, se tud veha ne bo dvignila, ker bo zrak uhajal v cisterno.
Sicer pa še enkrat preveri, če tebi slučajno že res ne vre. To naredi tako, da na refraktometer še enkrat poglej, kolko je slatkorja v mostu. Če je veliko manj, kot pri trgatvi, ti pač vre. Če je isto, kot je bilo..... KVASOVKE not.
Se pravi ko vlijem v cisterno malo umaknem tisti klobuk v cisterni,brozgo in počasi vlijem. Na navodilih (jurana) piše premešati vse skupaj ? Ti praviš da naj nič ne mešam ? Drži ? Hvala.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Če prav vidim, ti tole tenstaš že od ponedelka. To ti je najbrž že precej oksidiralo. Ampak kar je je. Upaj, da ne boš imel preveč hlapnih kislin na koncu oziroma cika. Ne vem o kakšnem klobuku ti to govoriš. A je to klobuk al je pena? Če je pena, pol pomen da ti tole že vre.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Se pravi ko vlijem v cisterno malo umaknem tisti klobuk v cisterni,brozgo in počasi vlijem. Na navodilih (jurana) piše premešati vse skupaj ? Ti praviš da naj nič ne mešam ? Drži ? Hvala.
Glej.... ne vem kakšen klobuk imaš ti notri. Dej slikaj. Če je klobuk, ti vre. Preveri z refraktometrom! In napiši, kaj si videl notri. Pa zapomnisi, katero skalo si gledal. Če vre in se veha ni dvignila, ti tista guma spušča in gre plin mimo vehe ven.