Popravek zavrnjenega računa

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.182
3.643
113
Marlbor
Imam vprašanje glede popravka zavrnjenega računa, ki ga s.p. izda podjetju.
Račun je bil zavrnjen zaradi napake v opisu opravljene storitve. Zanima me, če smem le popraviti izdani račun (in moj izvod), tako da številka računa in vse ostalo ostane isto, ali je potrebno izstaviti popolnoma novi račun? Program za izdajo računov mi namreč omogoča, da račun popravim in ga ponovno natisnem.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.399
4
38
Če je isto DDV obdobje in se s kupcem to dogovorita lahko zamenjata račun za novega.
 

Fly

Guru
21. jul 2007
2.659
513
113

ksz...,
Naj te opozorim, da je s 1.1.2013 prišlo do spremembe zakona in ne smeš več uporabljati takšen program ki omogoča te spremembe. Kazni so visoke, zato posodobi program oziroma izberi takšnega ki ima te stvari urejene.

Elektronsko obdelovanje podatkov (38. člen ZDavP-2)



DURS v postopkih davčnega inšpekcijskega nadzora ugotavlja, da nekateri davčni zavezanci pri blagajniškem poslovanju uporabljajo računalniške programe ali strojno opremo, ki omogočajo poznejše spreminjanje evidentiranih podatkov o opravljenem gotovinskem prometu. Neprijavljena gotovina se nato uporabi predvsem za plačilo zaposlenih in osebno porabo. S takim ravnanjem se spodbujata siva ekonomija in delo na črno. Takšen način pomeni dejanje nelojalne konkurence. Taki programi ali strojna oprema omogočajo brisanje celotnih izdanih računov, brisanje posameznih postavk na računih, napačno seštevanje celotnega prometa itd.



Zaradi navedenega je z novim osmim odstavkom 38. člena Zakona o davčnem postopku določeno, da zavezanec za davek ne sme uporabljati takega programa ali naprave, ki omogoča brisanje, popravljanje ali kakršno koli spreminjanje izvornega zapisa podatkov, ne da bi bil izvorni zapis in vse poznejše spremembe podatkov shranjeni v napravi ali na drugem mediju, ki ga uporablja za elektronsko obdelovanje podatkov. Zavezanec za davek mora zagotoviti izpis izvornih podatkov in vseh sprememb izvornih podatkov, če je do takih sprememb prišlo.



Nadalje je z novim devetim odstavkom 38. člena Zakona o davčnem postopku določeno, da proizvajalec oziroma dobavitelj računalniškega programa ali elektronske naprave ne sme zavezancem za davek zagotavljati ali omogočiti uporabe računalniškega programa ali elektronske naprave, ki v trenutku prodaje ali predaje na uporabo, s privzetimi nastavitvami omogoča brisanje, popravljanje ali kakršnokoli spreminjanje izvornega zapisa, shranjenega v napravi ali na drugem mediju, brez hrambe prvotnih podatkov in vseh poznejših sprememb.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.378
1.241
113
www.adriamedia.si
To nima novene zveze z vprašanjem ... To velja za gotovinsko poslovanje (torej blaganje v štacunah, kafičih ipd), ne pa za račun ki si ga izstvljajo poslovni subjekti med sabo. In ja, mirno lahko popravi račun.
 

Fly

Guru
21. jul 2007
2.659
513
113
Ni res. Velja da je bil zakon v prvi meri namenjen gotovinskem poslovanju ampak napisali so ga na splošno za vse davčne zavezance.
Malo si preberi na netu, je veliko debat okoli tega. Sploh ker so nekateri pisali račune v wordu, excelu... naj to ne bi bilo več dovoljeno.

V glavnem preberi si ta 38 člen pa povej, če je kje omenjeno da je zakon namenjen samo podjetjem, ki si jih omenil.
 

Fly

Guru
21. jul 2007
2.659
513
113
evo, da ti prihranim iskanje...


38. člen

(elektronsko obdelovanje podatkov)

(1) Zavezanci za davek, ki elektronsko obdelujejo podatke, morajo na zahtevo davčnega organa zagotoviti:

1. izpis podatkov iz svojih elektronsko vodenih poslovnih knjig in evidenc v urejenih strukturiranih računalniških datotekah v standardni obliki, ki omogoča preprosto nadaljnje elektronsko obdelovanje podatkov;

2. dostop in vpogled v podatke v svojih elektronsko vodenih poslovnih knjigah in evidencah;

3. dostop in vpogled v programsko in strojno opremo ter baze podatkov, ki se uporabljajo v okviru sistema za elektronsko vodenje poslovnih knjig in evidenc, ter omogočiti preizkušanje ustreznosti elektronskih programov in elektronske obdelave podatkov.

(2) Zagotavljanje podatkov in dostopi po prvem odstavku tega člena morajo biti zagotovljeni na enega izmed naslednjih načinov:

1. na elektronskih medijih,

2. z uporabo sodobnih telekomunikacijskih storitev,

3. z neposrednim priklopom davčnega organa v sistem zavezanca za davek (lokalni priklop) ali

4. s posrednim priklopom davčnega organa v sistem zavezanca za davek prek telekomunikacijskih poti (oddaljeni priklop).

(3) V primerih iz drugega odstavka tega člena je treba zagotoviti ustrezno stopnjo zaščite, varovanja zaupnosti in celovitosti podatkov.

(4) Zavezanec za davek, ki želi elektronsko obdelovati podatke za davčne namene, mora:

1. podatke, ki jih izdela ali prejme v elektronskem formatu, hraniti v elektronskem formatu in omogočiti dostop do njih v elektronskem formatu;

2. zagotoviti berljivost originalnih podatkov;

3. zagotoviti urejeno hranjenje podatkov za predpisano obdobje;

4. zagotoviti dostop do elektronsko vodenih poslovnih knjig in evidenc tudi, če so shranjene v elektronski obliki pri drugih osebah ali v drugi državi;

5. hraniti podatke v primerni obliki, ki omogoča inšpiciranje v razumnem času.

(5) Če zavezanec za davek pri svojem delu uporablja elektronsko poslovanje, mora zagotoviti avtentičnost izdanih dokumentov in izdajatelja ter celovitost vsebine izdanih dokumentov.

(6) Zavezanec za davek mora davčnemu organu na njegovo zahtevo dati na razpolago dokumentacijo, iz katere je razviden popolni opis elektronskega sistema za vodenje poslovnih knjig in evidenc. Dokumentacija mora vsebovati predvsem opise:

1. elektronske rešitve (zasnova, zgradba in delovanje);

2. podsistemov in datotek (vsebina, struktura, relacije);

3. funkcionalnih postopkov v okviru elektronskih rešitev;

4. kontrol, ki zagotavljajo pravilno in zanesljivo delovanje elektronskih rešitev;

5. kontrol, ki preprečujejo nepooblaščeno dodajanje, spreminjanje ali brisanje hranjenih elektronskih zapisov.

(7) Vsaka sprememba elektronske rešitve (elektronskih programov, postopkov in datotek) mora biti dokumentirana v časovnem zaporedju nastanka spremembe, skupaj z vzrokom, vrsto, posledico in datumom spremembe.

(8) Minister, pristojen za finance, predpiše podrobnejšo vsebino, obliko, način in roke za predložitev izpisa podatkov iz elektronsko vodenih poslovnih knjig in evidenc zavezanca za davek ter obvezne vmesnike za dostop in vpogled v podatke v elektronsko vodenih poslovnih knjigah in evidencah zavezanca za davek.
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.922
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Fly, tole pa ni veljaven 38.člen ZDavP-2
wink-1.gif
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.134
5.077
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Fly pravi:
Zavezanec za davek mora zagotoviti izpis izvornih podatkov in vseh sprememb izvornih podatkov, če je do takih sprememb prišlo.

A ni ravno tole odgovor? Če hrani tudi original pred spremembo, bi moralo biti v redu?
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Spet ena neumnost, kaj če pa jih še na roke pišeš, pa dostavljaš računovodstvu, nekateri nimajo doma nič?
 

Fly

Guru
21. jul 2007
2.659
513
113
zakon se nanaša na podjetja, ki vodijo te stvari na elektronski način
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.922
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Citat:
Uporabnik Fly pravi:
Od kje ti to?
Člen je napisan v uradnem listu

Seveda je objavljen v UL. Je pa v nekem kasnejšem UL objavljen tudi popravek tega člena.
Če se ne zavedaš niti tega se mi pod vprašaj postavlja tudi tvoja kompetentnost za interpretacijo (katerega koli) zakona.

Le to sem želel poudariti.
 

Fly

Guru
21. jul 2007
2.659
513
113
Sem na hitro preletel in vidim, da so Na tem linku še vedno vključene vse zgoraj omenjene spremembe.
 

jello

Guru
22. sep 2008
10.271
3.906
113
Če so zneski enaki je davčno obdobje en qrc pomembno. Če si se zmenil s kupcem popraviš in mu pošlješ novega, starega pa vrže v smeti.

Programa, ki bi onemogočal popravljanje računov (ne mislim paragonskih blokov) si pa ne predstavljam oziroma je skregano z vsako zdravo pametjo. Oziroma je to pisal nekdo ki se je a) močno udaril v glavo in hkrati b) nikoli ni videl nobenega računa kaj šele da bi ga pisal. Da morajo beležit spremembe in jih tudi beležijo pa je (že bolj) logično.
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
Ta člen velja za elektronsko hrambo. Če račune printaš iz Excela in jih dostavljaš računovodstvu, potem to ni elektronska hramba saj so v fizični obliki. Problem bi bil, če bi račune hranil samo v Wordu, potem bi moral davkariji dokazati, da se tista datoteka po izdaji ni spreminjala (kar je nemogoče). AFAIK elektronska hramba še ni obvezna...
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Citat:
Uporabnik Fly pravi:
Sem na hitro preletel in vidim, da so Na tem linku še vedno vključene vse zgoraj omenjene spremembe.

Če smo natačni ti je samo rekel, da nisi pejstal veljaven člen zakona, ne da tisto, kar si ti pisal ne drži več.