Citat:
KONKURENČNA PREPOVED - V ČASU DELOVNEGA RAZMERJA
Konkurenčno prepoved postavlja že zakon, ki delavcu prepoveduje, da v času trajanja delovnega razmerja v svojem ali tujem imenu (kot zastopnik) opravlja dela ali sklepa posle, ki sodijo v dejansko dejavnost delodajalca in ki pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.
Treba je opozoriti, da zakon namenoma omenja dejansko dejavnost delodajalca, ne pa morda registriranih dejavnosti. Pri registraciji dejavnosti so podjetja namreč bolj ali manj prosta in mnoga registrirajo dejavnosti "na zalogo", dejansko ukvarjajo pa se le z eno ali nekaterimi od njih. Vezava konkurenčne prepovedi na registrirane dejavnosti bi bila za delavce preveč omejevalna.
Delavec lahko opravlja dela ali sklepa posle, ki bi sicer pomenili kršitev konkurenčne prepovedi, če ima za to pisno soglasje delodajalca.
POSLEDICE KRŠITVE KONKURENČNE PREPOVEDI
Če delavec krši konkurenčno prepoved, delodajalcu odgovarja za škodo, ki mu jo je s svojim ravnanjem povzročil. Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, vendar najkasneje v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.
Kršitev konkurenčne prepovedi je poleg tega lahko tudi razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca. Po sodni praksi gre za tako hudo kršitev, da opravičuje izredno odpoved.