Pogosti glavoboli med spanjem; postavitev spalnice?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem... ;)

Zadnjih par mesecev imam pogoste glavobole, ki jih najpogosteje začnem čutit med spanjem ali zjutraj/dopoldan... Pač že zjutraj dostikrat občutim, da me bo razbolela glava...

In ker nekak ne morem ugotoviti vzroka, se najbolj nagibam k temu, da se mi v bistvu glavobol začne v spalnici... Sicer moram tudi povedat, da imam ZELO rahel spanec in se dostikrat tudi po večkrat na noč zbudim in potem ne morem na hitro zaspat nazaj... Naj povem tudi, da sem računalničar (8h sedim za dvema monitorjema), kar je verjetno tudi lahko vzrok za glavobole; vidim še super (brez očal); dokaj dosti se gibam; bil prejšnji teden tudi pri zdravnici, ki me je dala na pregled krvi in MR slikanje glave (rezultate še čakam)...

No, in ker me ponavadi glava začne bolet med spanjem ali zjutraj, nekak najbolj sumim okolje, kjer spim...

Okolje, kjer spim, je takšno:
20210303_postavitev_postelj.png


Na sliki so razvidni naslednji podatki: smeri neba in postavitev postelje, pozicija vrat in oken, vtičnice (rdeči kvadratki) in z turkizno barvo kraj, kjer spim jaz. Sicer vem, da lahko marsikaj povzroča glavobole (vzglavnik, položaj spanja, psiha, itd, itd), vendar se sam sprašujem naslednje:

1) dosti ljudi mi pravi, kako imam postavljeno posteljo (pri vratih, smer neba, itd...) in me zanima, če je kao vredu takšna postavitev postelje (zahod - vzhod)?
2) glavo imam zelo blizu električne vtičnice (sicer je vmes iverka od postelje), pa vendar sem pomislil, da mogoče elektrika ni vredu tako blizu glave...
3) glavo imam ob zunanji steni (sicer fasada z 10cm stiropor), ampak mogoče tudi to ni vredu...
4) nekaj ljudi mi tudi pravi, če mi noge gledajo proti vratom in neke podobne cvetke, čeprav v to ne verjamem najbolj...

Sem pa se pogovarjal z kar nekaj ljudmi, ki so mi rekli, da jim je prestavitev postelje pomagala pri boljšem spancu...

Torej, kaj menite? Kaj bi tako od daleč bilo narobe na zgornji sliki? Bi kaj spremenili?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kao pravilno spanje je v smeri sever/glava - jug/noge, potem pa v smeri urinega kazalca. Po tej teoriji je glava na zahod najslabše.
Električna vtičnica brez vklopljenega kakega trafota ali podobnega nebi smela vplivat.
Zunanja stena - če nimaš občutka hladu je OK.

Glede na to, da se ti problem pojavlja v spalnico, poizkusi za par dni spat drugje če bo kaj drugače.
Si v kratkem menjal pohištvo, belil, lakiral tla, menjal posteljnino,...?

Zvečer pred spanjem spij čaj za pomirajanje, mlačno mleko z žlico medu,...
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Sem v istem fohu, občasno tudi podobne težave. Kaj pa vzglavnik?? To tudi ni zanemarljivo.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.497
991
113
Če ni preveč dela s premikanjem pohištva, bi probala glavo v smer severa. Ampak drugače so vse te stvari zelo odvisne od psihe in občutljivosti človeka, ki ima težave s spanjem. Če verjameš, da nekaj pomaga, potem bo pomagalo.

Kaj še lahko sprobaš (tole samo vržem ideje na kup, za brainstorming):
- dovolj vode pred spanjem (mogoče si dehidriran, to je pogost vzrok glavobolov)
- brez "modre" svetlobe 2h pred spanjem (nič zaslonov, edino e-ink bi mogoče bil ok)
- te mogoče ponoči zebe, ti je vroče?
- se kaj zbujaš ponoči, pa se ne naspiš dost? (sprobaj kakšno zapestnico za sleep tracking)
- odprto okno/prezračevanje (mogoče je slab zrak, če imaš prezračevalni sistem zamenjaj filtre)
- kot pravi McGiver, mlačno mleko z medom ali čaj za pomirjanje, lahko sprobaš še melatonin 1h pred spanjem ali magnezij čez dan
- drug vzglavnik, drug jogi?
- vsaj z boljšo polovico zamenjaj stran postelje za par dni, da vidiš če bo kaj drugače

PS. A začneš ko se zbudiš takoj razmišljat o šihtu? To je ponavadi tudi pogost vzrok glavobolov ;)
 
Nazadnje urejeno:

j4nm4n

Pripravnik
22. jan 2021
49
14
8
Enkrat sem bral, da en ni imel v vagi postelje in je imel glavobole in slab spanec, ker je mel vzglavje cm ali dva nižje. Ena banalna rešitev za preverit...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Vsakič ko se zbudiš popij par požirkov vode, bo glavobol takoj prenehal. Če imaš blag spanec in posledično veliko "telovadiš" med spanjem je dehidracija proti jutru dokaj pogost pojav, ki se potem kaže z glavobolom. Sploh pozimi ko je suh zrak in poleti ko je vroče je ta fenomen bolj izrazit.

Postavitev postelje nima nobene veze s kvaliteto spanja oz. ima glede na postavitev okna oz. virov svetlobe pa tudi hrupa.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
1) dosti ljudi mi pravi, kako imam postavljeno posteljo (pri vratih, smer neba, itd...) in me zanima, če je kao vredu takšna postavitev postelje (zahod - vzhod)?
2) glavo imam zelo blizu električne vtičnice (sicer je vmes iverka od postelje), pa vendar sem pomislil, da mogoče elektrika ni vredu tako blizu glave...
3) glavo imam ob zunanji steni (sicer fasada z 10cm stiropor), ampak mogoče tudi to ni vredu...
4) nekaj ljudi mi tudi pravi, če mi noge gledajo proti vratom in neke podobne cvetke, čeprav v to ne verjamem najbolj...

Oprosti, ampak to so vse babje čenče, ki nimajo nobene znanstvene podlage.

Najprej poskrbi za dovolj hidracije, izmeri si tudi pritisk. Glede na napisano bi rekel da je tukaj tudi stres kar pomemben faktor in zanj je šport najboljše zdravilo.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Vsakič ko se zbudiš popij par požirkov vode, bo glavobol takoj prenehal. Če imaš blag spanec in posledično veliko "telovadiš" med spanjem je dehidracija proti jutru dokaj pogost pojav, ki se potem kaže z glavobolom. Sploh pozimi ko je suh zrak in poleti ko je vroče je ta fenomen bolj izrazit.

Postavitev postelje nima nobene veze s kvaliteto spanja oz. ima glede na postavitev okna oz. virov svetlobe pa tudi hrupa.

Še moj glas za hidracijo. Kolegico so 25 let prav tako vozili po CTjih zaradi glavobolov, na koncu pa po naključju pogruntali, da samo nič ne pije čez dan...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Kaj pa če greš kakšno noč spat na sedežno ali pa z otrokom zamenjata kakšno noč postelje....
Čeprav na samo lokacijo tudi jaz ne bi sumil.
Jaz sem zadnjič bil nekaj bolan (šen) sem spokal na raztegnjeno sedežno, kjer sem se sukal kot vrtavka. Ampak vsaj spal sem vmes po obrokih. V spalnici bi pa samo ženo prebujal s svojim premetavanjem.
Kot so že rekli: vzglavnik, jogi, položaj telesa, hidracija.
Tu bi prej iskal razloge kot pa v vticnicah in smereh neba
 
  • Všeč mi je
Reactions: smoukar

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Poskusi se vzeti pred spanjem magnezijev citrat. Meni pomaga pri boljsem spanju, tudi aspirin je zelo v redu.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
vidim še super (brez očal)
Si prepričan?
Sam sem imel vrtoglavice, dal skozi ni-da-ni pregledov, na koncu se je izkazalo da imam dioptrijo :zardelalter: čeprav sem po lastni presoji videl čisto ok.
Druga stvar.. gibanje ja, kaj pa raztezanje, oz vaje predvsem kar se tiče hrbtenice?
Tretje... spanec.. poskusi ugotoviti kje je problem okoli spanja.
In še: v katerem delu glave ti "štema"? Si pomislil na sinuse ali zobe?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hja, bom dopolnil to diskusijo z mojimi odgovori na vaša mnenja....

- čez dan spijem ogromno tekočine, velika večina vode (poleg jutranje bele kave). Zadnje čase ne pijem niti alkohola (mogoče kak pir ali 2 na mesec)... Vodo imam ob sebi cel čas (tudi med spanjem). Zjutraj najprej spijem par požirkov vode, potem zajtrk z belo kavo in potem čez dan OGROMNO vode, res. Tudi pred spanjem pijem vodo, vendar samo toliko, da nimam suhih ust. Tudi ljudi okoli mene opazijo, da sem stalo žejen... ;)
- glede gibanja: vsak dan gremo na sprehod (dobre pol ure dokaj hitre hoje), tudi med malico ponavadi grem na sprehod (da se malo razgibam glede na to, da ves čas sedim), pa delo okoli hiše (vrt, sadovnjak, trava, itd)...
- vzmetnico sma menjala lani in je super (napram stari), ampak se mi zdi, da spim podobno slabo kot na stari vzmetnici..
- hčerka ima nov vzglavnik in sma menjala pred 2 dnevoma in je zaenkrat ok, bom pa videl na malo daljše obdobje..
- pregled vida (in ozadja očes) sem imel pred letami in je bilo vse ok, ampak če bodo vse slike (krvi in glave) ok, bo me dala zdravnica še na pregled oči (čeprav še vedno mislim, da vidim super - boljše kot moja z očali... :D)
- če se ponoči zbudim (največkrat zaradi tega, ker moram na WC, ker spijem dosti vode), mi misli kar nekak "ponorijo"... Takoj začnem študirat na neke stvari, ampak na kuj neke (ne na neke probleme ali kaj podobnega), misli mi kar "letijo", preden ponovno zaspim...
- od lani imamo lokalni prezračevalni sistem, vendar imam probleme z glavo že več let. Moram pa ga sčistit, ja, ker lučka gori že kar dolgo... ;) Tako da zrak imamo super... ;)
- pritisk imam bolj nizek (po parih merjenjih), ampak mi je zdravnica rekla, da je ok...

Pozabil sem še napisat, da če me glava razboli in se vležem, mi začne še bolj nabijat... No, saj to mi je že zdravnica pojasnila, da povečam pritisk v glavi, ko se vležem.. Ponavadi vzamem tableto Maridol Migrain, da me glava neha bolet...
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
548
313
63
Si prepričan?
Sam sem imel vrtoglavice, dal skozi ni-da-ni pregledov, na koncu se je izkazalo da imam dioptrijo :zardelalter: čeprav sem po lastni presoji videl čisto ok.
Druga stvar.. gibanje ja, kaj pa raztezanje, oz vaje predvsem kar se tiče hrbtenice?
Tretje... spanec.. poskusi ugotoviti kje je problem okoli spanja.
In še: v katerem delu glave ti "štema"? Si pomislil na sinuse ali zobe?

Jaz sem imel tudi zelo dober vid in, tako kot ti, zelo pogoste glavobole. Na koncu sem ugotovil, da imam minimalno (0,25) dioptrijo. Ko sem jo korigiral z očali, so glavoboli izzveneli.

Na smeri neba in jada-jada new age voodoo ne dam kaj dosti, ampak ko grem na morju v posteljo, kjer mi glava gleda na 100% zahod, se mi prvih nekaj minut vrti. Tudi doma sem imel kratek čas spalnico z glavo na zahod in tam se mi je prav tako vrtelo. Nisem še ugotovil vzroka, ampak nič te ne stane, če se za kakšno noč samo uležeš okoli.
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
čez dan spijem ogromno tekočine, velika večina vode (poleg jutranje bele kave). Zadnje čase ne pijem niti alkohola (mogoče kak pir ali 2 na mesec)... Vodo imam ob sebi cel čas (tudi med spanjem). Zjutraj najprej spijem par požirkov vode, potem zajtrk z belo kavo in potem čez dan OGROMNO vode, res. Tudi pred spanjem pijem vodo, vendar samo toliko, da nimam suhih ust. Tudi ljudi okoli mene opazijo, da sem stalo žejen... ;)

Krvni sladkor je ok?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi