Po mojih izkušnjah je izdelava poslovnega načrta relativno nesmiselna, sploh če bi ga naredila le zato, da bo nekje počival in ga nikoli več ne boš pogledala. Poslovnih načrtov je več vrst in vsak ima svoj namen. Če boš za svojo idejo/podjetje iskala kapital ali kredit, ga boš potrebovala, sicer pa ne.
Velikokrat se zgodi, da podjetje v prvih letih precej zamenja smer. Predvsem je tu bistvena razlika med tem kar v osnovi razmišljaš da bi počel in da bi šlo, kasneje pa se v realnosti izkaže, da so stvari drugačne. Vse te spremembe so povsem logične in jih je potrebno pričakovat, problem je, če se ne znaš prilagodit.
Začeti iz nič je precej tvegano. Dobro je imeti nekaj let izkušenj na določenem področju, kjer spoznaš kako stvari potekajo in veš kaj bi se dalo izboljšati ali narediti/ponuditi v drugačni obliki. Bistveno je, da si širiš krog poznanstev. Zadnje čase je vedno več različnih networking dogodkov, kjer se srečujejo mladi podjetniki, investitorji, študenti ...
Seveda je precej odvisno od tega v kakšen posel se podajaš. Če je to predvsem fizična dejavnost, obrtništvo, proizvodnja ... bo potrebnih več sredstev, kot če se ukvarjaš s storitvami, posebej kakšna informatika je kar se tega tiče precej ugodna.
Debat o odločitvah med s.p. in d.o.o. je veliko ... po mojem mnenju je na začetku s.p. povsem zadovoljiva rešitev. Ko se ti promet konkretno zviša (postaneš davčni zavezanec) pa se začne razmišljati o d.o.o. Predvidevam, da se ne misliš ukvarjati s sumljivimi posli, kjer bi te bilo strah, da boš izgubila vse premoženje.
Ena izmed bistvenih odločitev je tudi ta ... želiš imeti podjetje, ki bo živelo dolgo časa in tebi in mogoče kasneje tvoji družini zagotavljalo preživetje ali misliš iti v malo bolj rizične vode, razvit izdelek z idejo, da bo tako zanimiv, da te kupi kakšna večja firma in se takrat drago prodaš. V visokotehnoloških vodah je to zadnje čase zelo aktualno, drugje malo manj.
Kar se tiče subvencij ... mislim da so jih z zadnjih letih precej zmanjšali, tako da bo treba malo več truda in poizvedovanja. Za pridobitev subvencije je ponavadi potreben poslovni načrt. Nekaj časa nazaj je država dajala subvencije brezposelnim, ki so odprli s.p. in se samozaposlili. Ta subvencija je pokrila enoletno plačevanje socialnih prispevkov. Preglej spletne strani Japti-ja, Vem ...
Toliko zaenkrat, kaj več pa še sledi, če se debata razvije.