Osnovna vprašanja glede osebnega budgeta

FlowMaster

Zelenc'
18. avg 2024
22
23
3
Iščem odgovore na osnovna vprašanja osebnega budgeta.
Vzamite si čas in napišite kvaliteten odgovor z argumenti. Generalno gledano ne pričakujem enoznačnega odgovora. Kar pričakujem je argumentirano diskusijo v kakšnih primerih je bolje eno ali drugo. Na primer za samsko osebo najbrž ne bo veljal enak optimalni scenarij kot za šestčlansko družino. Ali pa nekdo, ki ima svoje mikro podjetje, veliko podjetje ali pa fizična oseba. You get my point...

1. Kaj in za koga je bolje:
Lastniško stanovanje ali življenje v najemu?
Zakaj? V kakšnih primerih/ob kakšnih pogojih?

2. Kaj in za koga je bolje:
Nakup vozila z enkratnim odplačilom in je v celoti odplačan ali leasing?
Zakaj? V kakšnih primerih/ob kakšnih pogojih?
 

hdx

Guru
1. jun 2011
1.539
2.257
113
Pri najemu daješ denar pa ni nikoli tvoje. Če ne živiš v kleti, te pride najem 600+ EUR + stroški. Nepremičnina je lahko tudi investicija, ki jo čez X let prodaš po višji ceni.

Vedno leasing, ker lahko denar obračam na trgu.
 

FlowMaster

Zelenc'
18. avg 2024
22
23
3
Pri najemu daješ denar pa ni nikoli tvoje. Če ne živiš v kleti, te pride najem 600+ EUR + stroški. Nepremičnina je lahko tudi investicija, ki jo čez X let prodaš po višji ceni.

Vedno leasing, ker lahko denar obračam na trgu.
A si ti eden tistih, ki dosegajo 10% in več donose? Sicer glede na strošek leasinga delaš gladek minus.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Generik

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.219
1.040
113
A si ti eden tistih, ki dosegajo 10% in več donose? Sicer glede na strošek leasinga delaš gladek minus.
Če bi jih dosegal, ne bi potreboval lisinga.
Obresti na lising + izguba vrednosti napram 1% obresti na depozit, ja kr nanese. In to za luksuz.
Avto je precenjen in predrag napram stanovanju. Pol se pa čudijo, da prodaja pada. Mladina je, kolk jo vidim, bolj pametna glede avta, je.e se jim za pleh.
Mulc z 4.000 neto dohodka vozi stara jajca, da je še men nerodno, ampak pravi da ta avto gre od njega samo še na odpad.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in Generik

Primzi

Majstr
1. sep 2007
1.053
106
63
1. Kaj in za koga je bolje:
Lastniško stanovanje ali življenje v najemu?
Zakaj? V kakšnih primerih/ob kakšnih pogojih?
Verjetno misliš v Sloveniji? Ker že če gledaš čez mejo ali drugje po Evropi je situacija lahko diametralno drugačna.

Za koga: v katerem obdobju življenja si? Mlad, računaš da se boš še nekajkraj selil, penzionist,… kakšno vrsto dela opravljaš
Kakšna je tvoja finančna situacija: ali se lahko skeširaš in kupiš stanovanje in se odločaš samo ali bi denar raje kje drugje naložil? Ali si v situaciji, da se odločaš zakreditirati do konca življenja ali plačevati najemnino?
Koliko lahko (in znaš) v stanovanju ali hiši sam postoriti?

Če sem spreten in sam svoj mojster bi raje imel svoje stanovanje, ali še raje hišo. Pri 25-30letih bi tudi šel v svojo lastno garsonjero. Verjetno tudi na starost.
Slabost najemništva je negotovost. Ne več če boš čez 15 let še imel to stanovanje, ne moreš izračunati koliko te bo stalo. Prednost je, da (v urejenem svetu in urejenih odnosih) ne nosiš nobene odgovornosti in se ne zajeb… s popravili.

Nemci imajo naslednjo računico: če je cena stanovanja manj kot 20 letnih najemnin se splača nakup, če je cena več kot 25 najemnin se pa že bolj splača najem
 

Primzi

Majstr
1. sep 2007
1.053
106
63
2. Kaj in za koga je bolje:
Nakup vozila z enkratnim odplačilom in je v celoti odplačan ali leasing?
Zakaj? V kakšnih primerih/ob kakšnih pogojih?
Lepo analizo so naredili pri AMZS - https://www.amzs.si/motorevija/v-za...mobila-stevilne-nakupne-moznosti-a-tudi-pasti

Sicer pa po mojem velja: there aint such thing as a free lunch.

Se bojim, da v Sloveniji ni pravega avtomobilskega “leasinga”, kjer bi plačal mesečno premijo in zavarovanje in bi moral skrbeti samo še za bencin in avtopralnicoin če gre kaj narobe samo obvestim lastnika ter mi mora popraviti oz priskrbeti nadomestno vozilo.
 

hdx

Guru
1. jun 2011
1.539
2.257
113
Če bi jih dosegal, ne bi potreboval lisinga.
Obresti na lising + izguba vrednosti napram 1% obresti na depozit, ja kr nanese. In to za luksuz.
Avto je precenjen in predrag napram stanovanju. Pol se pa čudijo, da prodaja pada. Mladina je, kolk jo vidim, bolj pametna glede avta, je.e se jim za pleh.
Mulc z 4.000 neto dohodka vozi stara jajca, da je še men nerodno, ampak pravi da ta avto gre od njega samo še na odpad.
Kako je fino, ko ima nekdo več pojma o mojih financah kot jaz.

Pa čestitke za sinkota
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.909
10.312
113
vse je stvar, koliko imas money money.. ce ga imas neskoncno je lajf hack penthaus v hoetli, lastniski in potem samo placujes storitve, hrana ciscenje.. sploh na stara leta.
to je bolj tujina.

ce si revez pa tak ves da samo najem in upas da prezivis.

vse ostalo je vmes.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.909
10.312
113
Lepo analizo so naredili pri AMZS - https://www.amzs.si/motorevija/v-za...mobila-stevilne-nakupne-moznosti-a-tudi-pasti

Sicer pa po mojem velja: there aint such thing as a free lunch.

Se bojim, da v Sloveniji ni pravega avtomobilskega “leasinga”, kjer bi plačal mesečno premijo in zavarovanje in bi moral skrbeti samo še za bencin in avtopralnicoin če gre kaj narobe samo obvestim lastnika ter mi mora popraviti oz priskrbeti nadomestno vozilo.
maš. operativni lizing.. v rangu 1000 eur+ na mesec
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.379
1.380
113
Operativnega leasinga se pri nas nihče ne zna iti oz se ga vsi grejo tako, da bi imeli 20 % polog kot pri navadnem leasingu, plus v 4 ali 5 letih dejansko odplačaš celo vrednost avta + še x%, potem pa jim le-tega vrneš. Operativni leasing je point, da najameš, voziš 2 ali 3 leta in plačuješ mesečno najemnino ter gorivo in to je to. Ko se odločiš vrneš ali zamenjaš za drugo vozilo.