Osebni računalnik, predlogi

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.652
218
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
glede na to, da moj stari domači desktop leži že dva meseca na tleh, nedelujoč, je verjetno res prišel čas, da se od njega poslovim in sestavim novega.

tega sem sestavil pri Anniju, 5 let nazaj, kar je kar dolga doba in vem, da so se stvari kar spremenile. in na računala se pač ne spoznam prav dosti ...
tongue-1.gif




torej, prosil bi vas za par usmeritev - matična plošča, proc, RAM ... kje vzet, kaj vzet, da bo končno računalo delalo res kar najbolje in kar mi je skoraj tudi zelo zelo pomembno - dolgo.
smile-1.gif


glede na to, da sem fotograf, bi rabil nekje srednje dobro mašino, iger pa ne bi veliko igral, sploh, ker bi bil računalnik kar vi pisarni stacioniran.

torej, moje želje, vi pa magar pripišite svoje predloge:

- matična plošča (stara je bila AsRockova in sem bil zelo zadovoljen, mogoče bi kar ostal na tem proizvajalcu)
- Proc - vsaj 2,5 GHz moči, zaželjeno Intel
- vsaj 3 GB RAM-a (ne vem še, a bo gor laufala Vista ali XP, ampak mislim, da bo 3GB dovolj, glede na to, da mam na prenosniku 2 GB dovolj)
- disk - čim manjši, imam zunanje diske za arhiviranje (bo star 160GB disk še uporaben?)
- grafična - tudi ni potrebno, da trga gate, samo da laufa in da se ne zatika, pa da ima kolikor toliko spodoben prikaz barv (sedaj sem imel ATI Radeon 9550 SE, bil zelo zadovoljen, me pa mika NVidia)
- glede na to, da sem fotograf, bi imel tudi te kartične čitalce, ki so po novem kar vgrajeni - se to dokupi ali so kar v ohišja vgrajeni - ker staro ohišje bi se verjetno tudi še dalo ponucati, če se da to samo dovgraditi not
- napajalnik

sem še kaj pozabil?

aja, okvir cene, če se le da, ne več kot 350€.

pekač je star še dober (razen če je prestar zaradi kompatibilnosti)
grin1.gif


skratka, vsakega predloga in vsake pomoči bom vesel, ker res ne bi rad nabavil kakšne serijsko štancane mašine.
redface-1.gif


hvala za enkrat (aja, pa ni treba vsega naenkrat, lahko po komponentah).
redface-1.gif


zvezde bodo pa tudi letele.
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
grafična, napajalnik, ohišje, pekač so pomojem še čist ok, in jih lahko obdržiš.
disk skoraj nujno potrebno zamenjat. tvoj je že pač star in nobena stvar ni večna.

torej dokupiš matično, čitalec, procesor in ram. Par mescov nazaj sem za 3GB rama (mushkin) in disk (mislim, da 500GB) dal 100€.
Po mojem bo cenej usb čitalec, pa še na kako bolj prijazno mesto si ga lahko namontiraš.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.652
218
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
pozabil povedat - napajalnik v starem je fuč. koliko W mora imeti danes, da poganja vse te novodobne komponente?

me pa veseli, da bom lahko kar nekaj stvari obdržal. aja - grafična ne bo šla skozi, ker je še AGP vodilo - zdaj so neka PCI-e vodila, če prav vem ...
redface-1.gif


čitalec kartic res ni nujen, je samo zaželjen.
grin1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
bentiš pa res nimajo več agp. Sem čisto pozabil na tole
redface-1.gif

jah pol ti pa praktično skoraj nič več ne ostane, razen pekač in ohišje, pa pogojno disk.
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
čitalec kartic res ni nujen, je samo zaželjen.
grin1.gif

Samo tu ti bom svetoval. Dobijo se USB čitalci (kot ključek) in vanj vtakneš kartico. Izjemno priročno, pa za večino kartic obstajajo (SD, MS in podobno). Jaz uporabljam moje SD in Micro SD namesto USB ključka.
Poglej na ceneje.si: SD + čitalec.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.753
-8.632
113
Grafično imaš lahko mirne duše integrirano na plati.
Par predlogov:
X4 9650 (pokliči, če bo še dobavljiv, ker za to ceno je best buy)
X3 710 , če 9650 ne bo več možno dobiti.
plata nekaj takega ali kako podobno
ram pa pač 2x2GB nekega DDR2 rama
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.652
218
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
predvsem zaradi slednjega - ponavadi v te sestavljene trgovinske škatle po večini namečejo robo, ki se slabše prodaja. no, za dražje modele to verjetno ne velja, za cenejše pa gotovo.

skratka, nekdo sprašuje za kaj se bo po večini uporabljalo računalo - na njem bosta kraljevala, za začetek Adobe Lightroom 2.3 in pa Adobe Photoshop CS3. čez čas pa bo slednjega nadomestil mlajši bratec PS CS4. no, pa ostale pisarniške zadevščine, a hujšega mislim, da to računalo ne bo doživelo. no, pa kdaj pa kdaj kak film in špil.
grin1.gif


ker vem, kako se včasih obdelava fotk vleče predvsem zaradi raznega renderiranja in podobnih stvari, ne bi rad nekaj najosnovnejšega, ker sem to mislil nabavit, pa sem hvalabogu v pisarni naletel na eno tako osnovno mašino in se je kar vleklo ...
redface-1.gif


hvala zaenkrat, zdajle sicer nimam časa preletet linkov, ker šibam delat naprej, ampak jutri dopoldne si gotovo vzamem čas in vse malo poštudiram.

kako je s quad procesorji? se pozna njihova moč, ali bolje ostati pri Core 2 Duo.

še to - kje bi lahko našel cene procesorjev za prenosnike? oz. ponudbo le-teh?
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.161
1.351
113
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
predvsem zaradi slednjega - ponavadi v te sestavljene trgovinske škatle po večini namečejo robo, ki se slabše prodaja. no, za dražje modele to verjetno ne velja, za cenejše pa gotovo.

skratka, nekdo sprašuje za kaj se bo po večini uporabljalo računalo - na njem bosta kraljevala, za začetek Adobe Lightroom 2.3 in pa Adobe Photoshop CS3. čez čas pa bo slednjega nadomestil mlajši bratec PS CS4. no, pa ostale pisarniške zadevščine, a hujšega mislim, da to računalo ne bo doživelo. no, pa kdaj pa kdaj kak film in špil.
grin1.gif


ker vem, kako se včasih obdelava fotk vleče predvsem zaradi raznega renderiranja in podobnih stvari, ne bi rad nekaj najosnovnejšega, ker sem to mislil nabavit, pa sem hvalabogu v pisarni naletel na eno tako osnovno mašino in se je kar vleklo ...
redface-1.gif


hvala zaenkrat, zdajle sicer nimam časa preletet linkov, ker šibam delat naprej, ampak jutri dopoldne si gotovo vzamem čas in vse malo poštudiram.

kako je s quad procesorji? se pozna njihova moč, ali bolje ostati pri Core 2 Duo.

še to - kje bi lahko našel cene procesorjev za prenosnike? oz. ponudbo le-teh?

za prihodnost je vsekakor dobrodošel kak quad ali pa x3

Cene procesorjev za prenosnike so ponavadi, kar velike in se ne splača menjati
smile-1.gif

Če ne drugje jih boš našel na geizhalsu...
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.080
425
83
45
dolenska
S frendom nabavljava tukaj . So pripravljeni tut svetovat, lahko si sam sestaviš,.... Meni se zdijo ugodni. Če si v LJ, mal počekiraj.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
AMD je vedno bil cenejši za isti performance. Problem so meli s prejšnjo serijo phenom procesorjev, ampak zdaj so menda vse porihtali in vse špila kot je treba
smile-1.gif


Kaj pa kaj takega:
Napajalnik Power LC5550 550W 120mm 34,04 €
Trdi disk Seagate 320GB, 7200rpm, 16MB, SATAII 48,02 €
Grafična kartica Gigabyte ATI HD 4650, 1GB, PCI-E 67,34 €
Pomnilnik (RAM) Mushkin XP2-6400 DDR2 2x2GB 800MHz (996580) 50,00 €
Matična plošča Gigabyte GA-MA78GM-US2H, AM2+ 83,42 €
Procesor AMD Phenom X3 Triple-Core 8650, AM2+ 86,66 €
= 369,48 €

S tem da, če ne rebiš za špile, ne rabiš grafične kartice, ker tista ki je na mamaplati ni slaba. Tole bi bila solidna mašina. Če pa misliš v pihodnje nadgrajevat, bi se pa morda splačalo razmislit o novi generaciji, ki bo na AM3 podnožju, ampak zaenrkat je izbira omejena na:
Procesor AMD Phenom II 720 X3 Black Edition 144,43 €
Matična plošča Asus M4A78 PRO, AM2/AM2+/AM3 93,71 €
(ostao velja isto kot prej)

Če bi kupoval sam, bi verjetno izbral drugo ploščo, ker podpira tako starejše AM2 procesorje, kot nove AM3, ki šele dobro ven prihajajo (in so kot berem teste, super). Procesor, kateregakoli vzameš, bo dovolj, tudi za AMD Athlon 64 7750+ X2 sem slišal kar pohvale, in mislim da je glede na ceno trenutno best buy (ampak je "samo" dvojedernik - saj več ne rabiš, samo če bi rad imel super mašino, potem vzameš pač 3 ali 4 jedernika). Vzameš pač 4Gb rama in daš gor 64bitni OS. Če ne drugega, adobe obljublja podporo za 64bitne sisteme v CS4. Imaš dve palčki po 2gb, daš v dual chanel in ciao
grin1.gif


p.s.: cene so pobrane z mimovrste =) in nimam pojma, ali so ugodne ali ne, samo najbolj se znajdem v tej spletni štacuni
tongue-1.gif



Lp
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Eh, pomoje bo tudi telih 420W, kolikor ima tole ohišje notri, dovolj... samo jaz bi poklical in vprašal, ker verjetno je notri navaden, pa če že kupuješ, se mi zdi že skoraj škoda, da ne bi vzel napajalnika z velikim ventilatorjem.

Kar se tiče AMDja in intela... je to pomoje tko ko pri avtih, en bo zadovoljen z enim, drug z drugim, šla bosta pa oba (ok, če ne kupiš ravno fiata
grin1.gif
). Jaz sem na amdju že ves čas, pa mi ga ni žal (edino v laptopu ni ravno biser). X2 serija je super tisti napisan zgoraj, ker je praktično nov procesor (menda isti ko štirijedernik, samo z ubitima dvema jedroma), sicer pa vzameš X3 ali X4.
Podnožja ima vsaka firma svoja. Trenudno se mi zdi velika prednost AMDja v tem, da ti lahko kupiš novo mamaplato z AM3 podnožjem, ki pa bo podpirala tudi starejše procesorje na podnožju (ja, drugačnem!) AM2+ in AM2. Pri intelu zdajle ven hodijo i7 procesorji, za katere boš spet rabil novo plato recimo
tongue-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
sem prejle brskal za procesorji in opazil, da so AMD-ji neprimerno cenejši. any special reason?
sprasujem se.gif
so tudi slabši?
Si primerjal procesorje istih zmogljivosti ?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Kar se tiče overclockinga ... če vzameš amdja z odklenjenim množilnikom (black edition), lahko (sploh z ekstra hladilnikom) počneš čudo enih stvari
evil.gif
Ampak pomoje nima smisla navijat v štartu, če ravno ne rabiš...
Sporoči kaj in za koliko boš kupil poj
zmaga.gif



p.s.: s čim pa lahko "doma" preverjaš performanso procesorja? Jsz ko sem se nazadnje špilal z navijanjem in z enim čist izi programčkom ki računa Pi na poljubno decimalk, poj pa gledaš koliko časa rabi... še kaka ideja?
 

SpaceMonkey

Pripravnik
11. avg 2007
761
3
18
Mah tile AMD-jčiki se nič kaj prida ne navijajo, izjema so edino novi Phenom 2 proc.. Škoda se matrat za mizeren učinek. Če že misliš navijat kupi enga intela npr. e5200, 5300 ali pa kaj iz e7xxx serije. Boš lahko vsaj pošteno navil, brez kakšnega posebnega martra pa tudi razlika v preformansu bo bolj očitna. Dve, tri spremembe v nastavitvah biosa in imaš lahko takoj za 1GHz višjo frekvenco.

Kar se ohišja tiče bi jaz za tak denar vzel raje vzel Antec Three Hundred . Res, da je par evrov dražji vendar ima veliko boljše prezračevanje(vgrajena 1x12cm vent. in 1x14cm vent.) in še več opcij za dodatne ventilatorje ima.

@Odisej
SuperPi se imenuje programček , ki ga omenjaš.

Za benčanje imaš programe kot so, SuperPi, CINEBENCH R10, Everest, SiSoftware Sandra 2009, wPrime, 3d Marke (2001, 2005,2006, Vantage, ...), PC Mark in še en kup drugih.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik SpaceMonkey pravi:
in imaš lahko takoj za 1GHz višjo frekvenco.

No no... tak simpl pa spet ne gre
grin1.gif


Trenutno kar se tiče navijanja (kakor mi je znano) so kul praktično vsi inteli in novi amdji, torej phenomi (enke in dvojke, ker tudi enke so zdaj "nove") in vsi z oznako "black edition". Za tiste prve dvojedernike nisem slišal nekih pretiranih pohval, to je res. Zelo verjetno si bom kmalu omislil AMD Athlon 64 7750+ X2 (black edition), pa ti sporočim za kolko je šlo z box hladilnikom, menda se ga da za skoraj 1GHz
evil.gif