Optika za otroška korekcijska očala

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Pozdravljeni,

ker v družini nimamo nobenih izkušenj z optiki in korekcijskimi očali, za 8 letnika, kateremu so predpisali očala, predvsem zaradi enega lenega učka in pa mičkine dioptrije na daleč, nas zanima, če priporočate v Ljubljani kakšnega OK optika, v zd na pregledu so samo rekli ne Clarus.

Prebral sem spodnje nasvete, tako, da približno imamo orientacijo, če drži napisano, se pa priporočam še za kak nasvet iz izkušenj.



Hvala!
 
Nazadnje urejeno:

sousis

Guru
16. nov 2019
1.497
991
113
Hm, a ste torej že opravili oftalmološki/okulistični pregled ali ne? Ker pišeš, da so mu predpisali očala - če imate že naročilnico za očala, so gor vsi podatki za izdelavo očal in bo otrok samo še okvir izbral, ne bo več debate o samih šipcah ali dioptriji ali čemerkoli. Če ste pa dobili napotnico za pregled, potem priporočam https://www.oftalma.si/ , zelo dobri za otroke, zdravnica se tudi vsakemu posveti in temeljito pregleda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Pregled smo opravili ja v zd in dobili naročilnico. Bolj me zanima glede kvalitete npr leč in podobno, da je ok. Al itak vsi s kitajske od enga kupujejo in je vseeno kam? :) Konec koncev je vseeno al plačam al na naročilnico, samo, da bo ok, hvala...vržem uč na predlagano.
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.497
991
113
Pregled smo opravili ja v zd in dobili naročilnico. Bolj me zanima glede kvalitete npr leč in podobno, da je ok. Al itak vsi s kitajske od enga kupujejo in je vseeno kam? :) Konec koncev je vseeno al plačam al na naročilnico, samo, da bo ok, hvala...vržem uč na predlagano.

Ne vem, meni se zdi malo verjetno, da je res tako velika razlika med npr. očali za 20 evrov iz Brille24.de/Aliexpressa (tudi taka imamo v družinski kolekciji in so čisto ok za nezahtevne uporabnike) ali pa za več kot jurja, kot sem slišala eno gospo naročat v optiki.

Iz osebnih izkušenj lahko povem, da tudi v Oftalmi (verjetno kot v vsaki optiki) enkrat ko je napisan recept za očala se pogovarja samo še s "prodajniki", ki mogoče že imajo nekaj strokovnega znanja, ampak v praksi samo naštevajo opcije iz kataloga.

Mogoče kot predlog še https://optika-krstic.si/ , poznam ene par zvestih in zelo zadovoljnih strank.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Pregled smo opravili ja v zd in dobili naročilnico. Bolj me zanima glede kvalitete npr leč in podobno, da je ok. Al itak vsi s kitajske od enga kupujejo in je vseeno kam? :) Konec koncev je vseeno al plačam al na naročilnico, samo, da bo ok, hvala...vržem uč na predlagano.
Za očala, ki so (zelo) kvalitetna, in tudi zelo kvalitetno naterejan, a ne bodo poceni (kar je včasih težko smiselno pri otroku, ker jih bo hitro ali prerastel ali pa uničil...): Optika Anja na Dunajski.

Za nekoliko nižjo ceno: Optika Krstič.

Verjetno otrok še ni bil cepljen proti COVIDu?

V teh korona časih (vsaj dokler še ni bilo cepiv) je postalo delo optikov nekoliko bolj površno, in nekaj časa so se na primer vsi po vrsti izogibali merjenju očesne razdalje (in podatke vlekli iz arhiva tvojih starih predpisanih očal) - kar je nujen del za pravilno izdelavo očal (te meritve oftalmologi pogosto ne naredijo pri pregledu).

Še to: očesno razdaljo se mora izmeriti z avtomatskim inštrumentom (kot nekakšna Oculus očala, ki jih daš na glavo, in izmeri zenično razdaljo od sredine glave do levega in posebej do desnega očesa: dobiš dve cifri, meritev je bolj natančna od ročne).

Očesne razdalje soliden optik ne bo več meril ročno z ravnilom (kjer je mogoče izmeriti le cifro od enega do drugega očesa, torej dobiš eno številko).

Predlagam, da pokličeš v Optiko Anja, poveš, da rabiš prva očala za otroka in naravnost vprašaj, če so pripravljeni izmeriti očesno razdaljo z inštrumentom (ker vem, da ga imajo; za Krstiča žal nisem ziher).
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Še to: včasih so oftalmologi stare šole merjenje zenične razdalje naredili že pri zdr. pregledu, v neki točki, kakšnih 15 let nazaj pa so izgubili voljo. Ne vem, zakaj; morda nimajo inštrumenta, polovičarsko (z ravnilom) pa nočejo tega več delati.

So slučajno otroku že pri okulistu izmerili zenično razdaljo z inštrumentom (običajno to na izvidu označijo kot: LO d=... mm, DO d=... mm; če je meritev ročna pa piše npr. samo d=... mm)?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pozdravljeni,

ker v družini nimamo nobenih izkušenj z optiki in korekcijskimi očali, za 8 letnika, kateremu so predpisali očala, predvsem zaradi enega lenega učka in pa mičkine dioptrije na daleč, nas zanima, če priporočate v Ljubljani kakšnega OK optika, v zd na pregledu so samo rekli ne Clarus.

Prebral sem spodnje nasvete, tako, da približno imamo orientacijo, če drži napisano, se pa priporočam še za kak nasvet iz izkušenj.



Hvala!
Lastnik Clarusa je Krstič
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in pleXwriter

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Še to: včasih so oftalmologi stare šole merjenje zenične razdalje naredili že pri zdr. pregledu, v neki točki, kakšnih 15 let nazaj pa so izgubili voljo. Ne vem, zakaj; morda nimajo inštrumenta, polovičarsko (z ravnilom) pa nočejo tega več delati.

So slučajno otroku že pri okulistu izmerili zenično razdaljo z inštrumentom?
Je kak izraz neslovenski za to razdaljo, na izvidu je kar nekaj nekih cifer pri izrazih, ER, keratometrija, skiaskopija, tonus, pahimetrija, visius... nikjer pa ne piše zenična razdalja, to sem našel le na napotnici, kjer pa piše zenična razdalja po meri?

Hvala za predloge!
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Je kak izraz neslovenski za to razdaljo, na izvidu je kar nekaj nekih cifer pri izrazih, ER, keratometrija, skiaskopija, tonus, pahimetrija, visius... nikjer pa ne piše zenična razdalja, to sem našel le na napotnici, kjer pa piše zenična razdalja po meri?

Hvala za predloge!
Prepozno sem videl, glej moj popravljen odgovor zgoraj...
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Povsod je do in lo, samo nikjer ni mm. Neki noče cele slike izvida naložit...ampak očitno ni, ker ni nikjer enot za dolžino.
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Ne, to ni dodatni pregled, vsega skupaj je 10 sekund dela.

Vsaka optika je to naredila tudi sama (vsaj pred COVIDom), brez tega se očal ne da narediti. Je pa najbolje, če imajo inštrument za merjenje zenične razdalje, ker je bolj natančen (izmeri lahko tudi 0,5 mm natančno; človek z ravnilom pa tega ne more).
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Cool, hvala za tole, vidiš, s tem se prvič srečujemo, koristne info!
Predvsem čim manj komplicirajte in ne pretiravajte pri ceni okvirja in leč. Tile mali še nimajo občutka za čiščenje in lepo odlaganje očal in bodo hiro risi po njih. Če boš dal celo premoženje za očala boš mu potem gušil v eno, kako nič ne pazi. Tudi zlomijo jih hitro, ker so pač otroci ;) in se to zgodi.
Itak pa pričakuj, da boš nekje na 2 leti, zelo verjetno tudi prej menjal vsaj leče, ker v tem obdbobju zna dioptrija kar hitro rasti. Pa v šoli se čimprej zmenite, da gre sedet bližje tabli.
Mogoče še to, jaz sem našega oftalmologa pred hčero direktno vprašal kako na dioptrijo vpliva tablica in telefon, misleč da bo rekel, zelo gospod, čim manj tega,....nisem imel sreče, njegov odgovor je bil, v obdobju otroštva in puberteti dioptrija ponavadi kar hitro raste :(
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter in tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Se strinjam, pomembno je le, da bodo kvalitetno narejena, ni pa treba vzeti npr. najboljše možne stanjšave leč, ker bo dioptrija itak zelo majhna, in nima smisla ogromno denarja dajati v leče, ki jih bo verjetno treba menjati čez dve leti... Pravzaprav stanjšave debeline leč pri prvih očalih niti ne rabiš...
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter in gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Še mojih 5 c …

Kvaliteten optik bo postavil pod vprašaj oftalmologovo meritec dioptrije in jo bo “sam” izmeril. Optik stare šole najprej z napravo, nato še ročno. Je pa taka meritev težka, če preiskovanec ne ve kaj se “išče” - a na koncu najbolj “natančna”. Mene moj spravi na 100% vid, pa imam različno dioptrijo na vsako oko, cilindre in prizme …
Sedaj pa še starostno daljnovidnost v petek grem po nova očala - 700,- EUR … ( ok - priznam, da nisem najcenejši okvir izbral (100,- EUR nad običajno ceno))
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Se strinjam, pomembno je le, da bodo kvalitetno narejena, ni pa treba vzeti npr. najboljše možne stanjšave leč, ker bo dioptrija itak zelo majhna, in nima smisla ogromno denarja dajati v leče, ki jih bo verjetno treba menjati čez dve leti... Pravzaprav stanjšave debeline leč pri prvih očalih niti ne rabiš...
Razen, če so stekla debela in tanjšaš zaradi teže - in to zna pri otroku biti pomembno. Očala pač morajo biti udobna za nošnjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Se strinjam, ampak verjetno bo tako malo dioptrije (morda 0,5 max.) in še po površini bosta leči verjetno majhni zaradi otroškega obraza, da ne bo posebne panike s težo očal...
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter