Optika, Internet, Siol Tv in hišna napeljava...

matt

yeeeehaaaaw
20. jul 2007
866
0
16
Križi in težave......Gre za najemniško stanovanje..

Situacija je taka, da je modem v telekomunikacijski omarici, v dnevno sobo pa je speljan en UTP kabel, ki je priključen na modem in služi za povezavo na internet. Ker bi sedaj rad do istega mesta v dnevni sobi speljal dodaten kabel za priklop TV komunikatorja, v plastični uvodni cevi pa je bolj malo prostora, me zanima, ali obstaja kakšna alternativa, da ethernet in TV signal dobim na eno mesto prek istega kabla (splitterja.. ipd..??.)?

Sicer se bom potrudil in v uvodno cev poskušal napeljati dodaten kabel, a dvomim v uspeh.

Ena od možnosti, o kateri sem premišljal je tudi ta, da modem prenesem v dnevno sobo, samo potem imam problem, ker do modema ni fiber-ja. Ali za to možnost obstaja kakšen priročen (beri majhen) fiber to ethernet converter, ki bi ga namestil v telekomunikacijsko omarico?
EDIT1: sem malo premišljal. To verjetno odpade, ker je na modemu samo optični "master" priključek.

LPM;

PS. Sedaj je TV v stanovanju napeljan preko coaxa s pomočjo fiber to coax converterja, ki je priključen na modem, ki pa mi v tem trenutku nič ne koristi, Siol pa vseeno zaračunava Siol TV "full mega HBO option paket", čeprav v stanovanju sploh (še) ni TV komunikatorja.
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Lahko razdreš konektorje na UTP kablu in povežeš 2 para na en konektor, 2 pa na drug (na obeh koncih).
100Mbit ethernet namreč uporablja le 4 žice. Oziroma 2 sukana para žic, da ne boš kaj drugače priklopil. Pa trikrat preveri, da priklopiš par tam ko je potreben par. Ker je to pomembno.
wink-1.gif
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Prosto ko pasulj. Pred modemom imaš (vsaj pri meni je - SiOL) ena kištica, do kamor gre fiber iz zemlje, tam se potem priklopi tistega, ki gre do modema. Enostavno kupiš dovolj dolg optični kabel, ga napelješ po kanalu, kjer je sedaj UTP in prestaviš modem. Mirnabosna.


PS, jaz sem po adaptaciji tako naredil, s tem, da so mi monterji "šenkali" tisti kabel - cca 35 metrov.
 

matt

yeeeehaaaaw
20. jul 2007
866
0
16
Sem tudi o tem razmišljal, samo me malo skrbi, če bom "zadel" vezavo. Nebi rad namreč česa zajebal. Skurit verjetno ne morem nič, ali pač? Imaš kakšno shemo vezave konektorjev (na eni strani moški za modem, na drugi ženski za vtičnico)?? Za TV komunikator je tudi dovolj par?

@mitch- mislim, da ni tam nobene škatlice.

Drugače pa sem dobil "vorspan" in bom jutri preveril, kaj je možno in kaj ni. Sem skeptik, da bom dobil kabel skozi cev...
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair

Tu je opisano.

Poveži pine 1,2 in 3,6 kot je tam narisano (tabela z barvami žičk).
Na ostale žičke pa zveži drugi konektor. Pazi, da mu spet vežeš pine 1,2 ter 3,6 , tokrat pač na drugačne barve, pazi le da bo vzameš zaviti par za 1-2 in 3-6.

Na druge koncu privežeš enako (isto barvo na isti pin).

Ženskih načeloma ni.
Če ti je prekratko, lahko dodaten kabel nabaviš in povežeš na obstoječega z I členom (al kak se že imenuje, pač kos "plastike", ki ima dva ženska konektorja)
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik stein pravi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_over_twisted_pair

Tu je opisano.

Poveži pine 1,2 in 3,6 kot je tam narisano (tabela z barvami žičk).
Na ostale žičke pa zveži drugi konektor. Pazi, da mu spet vežeš pine 1,2 ter 3,6 , tokrat pač na drugačne barve, pazi le da bo vzameš zaviti par za 1-2 in 3-6.

Na druge koncu privežeš enako (isto barvo na isti pin).

Ženskih načeloma ni.
Če ti je prekratko, lahko dodaten kabel nabaviš in povežeš na obstoječega z I členom (al kak se že imenuje, pač kos "plastike", ki ima dva ženska konektorja)

Tocno tako - le majhen predlog namesto "zenskega" prikljucka - tam zmontiras dvojno vticnico in dalje vleces narejene kable poljubnih dolzin
cheer.gif


Vezes po standardu 568B

Pin No. strand color Name
1 white and orange TX+
2 orange TX-
3 white and green RX+
4 NC *
5 NC *
6 green RX-
7 NC *
8 NC *
 
Nazadnje urejeno:

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik matt pravi:

@mitch- mislim, da ni tam nobene škatlice.

Drugače pa sem dobil "vorspan" in bom jutri preveril, kaj je možno in kaj ni. Sem skeptik, da bom dobil kabel skozi cev...

Če si na SiOLu, je skoraj 100% tole nekje pred modemom. Od tu moraš potegniti optični kabel (Techtrade ga ima, recimo) do modema, kamor ga boš pač dal. Če ne boš imel "kabelske", vleci samo enega, drugače pa dva.

31072009352.jpg