Omejitev upstreama za 1 IP v DD-WRT

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.955
38
48
A se da (in kako) v DD-WRT na ASUS WL500g Premium routerju nastaviti maksimalno višino upstream bandwidtha, ki jo določen IP (ali mogoče še bolje, MAC) sme uporabljati? Nekaj sem gledal QoS tab, ampak se mi zdi, da to nekako ni to (pa menda tudi deluje ne pravilno). Potreboval bi nastavitev, da za določeno mašino (definirano bodisi po IP bodisi MAC) dovoli maksimalen upstream npr. 256 kbit (katerekoli servise ali število povezav) in pika.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
22.164
6.019
113
Tukaj mislim da je lepo opisano:
Ensure a Fast Internet Connection When You Need It

Pod MAC priority vpišeš MAC naslov računalnika, ki bi ga rad omejeval, in ga daš v skupino "Bulk". To pomeni, da bo imel samo toliko pasovne širine, kot je bo ostalo na voljo (torej da ne bo upočasnjeval ostalih). Pomembno je samo da v QoS Settings vpišeš pravilne vrednosti najvišje možne hitrosti.

Jaz sicer v te namene uporabljam Tomato, kjer je vse skupaj malo bolj pregledno in lahko nastavljaš tudi količinske omejitve (npr. da so prenosi do 100K hitri - spletne strani, nad 100K - download - pa gredo v počasnejšo skupino).
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.955
38
48
Sem probal, pa sem izgleda nekaj zajebal, ker je bil latency tudi iz moje mašine v rangu 1100-3100 ms in celo SSH do routerja je bil počasen kot na dial-up modemih...
Ali zadošča vnos MAC samo računalnika, ki se ga omejuje? In ni potrebno našteti še vseh ostalih in jih dati pod Exempt? Pod QoS Settings sem vnesel 8000 kbps downlink in 256 kbps uplink (linija je sicer ca. 12/1 mega) - po moji logiki bi potem vsi ostali računalniki imeli polno 12/1 hitrost, navedeni pa 8/256k?
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Ne te nastavitve so za vse, se pravi za celo linijo. Nastaviti moraš malo manj, kot je zmožna tvojalinija. S tem dosežeš to, da so čakalne vrste pri tebi ne na na ISP strani. s tem se zmanjša latence. Potem pa lahko še nastavljaš, da imajo določeni servisi/odjemalci večjo ali manjšo prioriteto. To je pa tudi vse. Za točno omejitev za posameznega odjemalca, pa je treba narediti ročno s tc ukazom , ki pa je malo zapleten. Pro verzija dd-wrt pa ima baje tudi podporo, da to delaš preko GUI.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.955
38
48
Torej če v obstoječem stanju navedem tisti MAC, ki ga želim omejiti, v skupino npr. "Standard", eno ali več drugih mašin pa v "Exempt", bi načeloma tisti v Standard moral imeti manjši bandwidth, ko bi katerikoli iz Exempt pobral več? Oz. ko je priključen samo tisti v Standard, lahko ta izkorišča celotno pasovno širino up/down, ko pa pride v obratovanje nekdo iz Exempt, lahko slednji pokuri celotno (oz. kolikor rabi), medtem ko se v tistem trenutku na Standard zniža razpoložljivost?