Oldtimer

Onslow

Fizikalc
15. jul 2009
825
55
28
Torej, že nekaj časa se ukvarjam z mislijo, da bi si kupil avto za dušo in sončne nedelje.

Za tak špas bi namenil nekje do 10 jurčkov, če bi mi bilo kaj blazno všeč, mogoče kaj več, ampak tu nekje smo. Imam pa majčken problem in sicer mam dve levi roki, kar se tiče šraufanja in prikladno zraven tudi nobenega znanja o tem. Avtič bi moral biti nekaj zanesljivega, da je brez problemov sposoben pripeljati recimo kakšne izlete, cca. 200-300 km. Všeč mi je vse sorte, nimam nekaj zapičenega v glavo, sem odprt za vse predloge.

Kateri avti so torej jej in kateri popolnoma nej v smislu zanesljivosti in enostavnega vzdrževanja?
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Iz glave ne hitro bi reku da kak star Mercrdes dizel, recimo W123. Boljs pa da kdo k se bolj spozna na Merce kaj vec napise
 

Onslow

Fizikalc
15. jul 2009
825
55
28
Sem sam tudi v to smer gledal, ampak vsekakor bencin, pa kupe.

Me pa mal matra tudi Fiat 124 cabrio, edino malo majhen je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Praviš da maš dve levi roki... Oldtimer rabi dosti ljubezni ali dosti denarja. Nekateri pa oboje :)
Najceneje bo kak hrošč
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Onslow

Fizikalc
15. jul 2009
825
55
28
Sej se ne gre, da je ravno najceneje. Ampak tko, kot sem že napisal, da je to kokertolk zanesljiv avto.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Zanesljivih oldtimerjev ni. Če veš kaj misli. To so 30 let stari stroji. Stvari so zmatrane in izrabljene. Vedno se najde kako tesnilo, kaka cev in podobno za zamenjat. Pol so tu še fergazerji na bencinerjih, je tudi vedno majn folka ki se ukvarja s tem. bos mogo levo roko naučit, da postane desna. Al pa nekega mehanika spoznat ki ti bo to šraufal
 
  • Všeč mi je
Reactions: kalbo

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Zanesljivih oldtimerjev ni.

Seveda se najdejo zanesljivi oldtimerji.
S svojimi starimi kantami, ki so stare 40 let in več, se kadarkoli odpeljem kamorkoli.
V zadnjih letih smo se dvakrat peljali do Nordkappa, nekajkrat na Nizozemsko in v Nemčijo, na en kup krajših enodnevnih izletov (dolgih cca 500km) itd.
Verjetno bom tudi čez 20 let počel isto, z istimi avti.

S starimi avti je kot s starimi ljudmi - ostati morajo v pogonu.
S tistimi seniorji, ki samo še pred TV-jem posedajo, bo šlo počasi na slabše.
Med tistimi aktivnimi pa najdemo take, ki še pri 80-ih tečejo maraton.

Veliko oldtimerjev, ki so samo za gledat in ki ne naredijo več kot 100 ali 200 km na leto, je v vprašljivem mehanskem stanju.
Če je pa star avto v zmerni uporabi in se ga primerno vzdržuje, je pa lahko zelo zanesljiv.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.894
5.455
113
Ja....ampak še vedno se strinjam z luka51......stari avti rabijo stare mehanike....ki pa so ali že mrtvi...ali pa v pokoju...

Recimo na 21let stari LC mi je puščal rezervoar......je mehanik celo LJ preklical da smo najdli enga in ga potegnli vn iz naftalina da je obnovil rezeroar tako kot se zagre.....
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
277
113
Avtorju:

kakorkoli...

za 10k dobiš avto, imej vsaj še par jurjev, da ga spraviš v stanje ko mu boš tok zaupal, da se boš upal z njim na dolgo pot... za par jurjev ga lahko kar dobro spedenaš. ličarsko in mehansko.

sej če denar ni problem, je tak avto res užitek imet. Ampak mislim, da se s popravili nikol ne neha... zmeri je nekaj... če ne mehanskega pa lepotnega... in starejši ko je avto, vse je dražje...

tko da če je denar in posluh za tak avto, potem go for it...

čeprav jest pod oldtimerje ne vidim EU avtov... Jest bolj padam na USA osemvaljnike. :)
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.107
297
83
A ni tko, da za oldtajmerja točn veš kaj hočeš. Nekaj, kar ti je v preteklosti naredilo full vtis, pa ti ni bilo dostopno ali pa da imaš posebne spomine s takšnim modelom. Da ga je potrebno šraufat pa rihtat je pa tudi nek čar.
Drugače je bolje ta denar metat v obstoječi avto in dopuste - bo več veselja.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.091
113
39
MB
ksz

kolk sem bral na amzs, je pogoj 30 let pa pač en izmed pogojev da je pač še originalen ali pač restavriran ... še je kaj druga?

alfe 155 se bližajo tem letom :srce:
 
  • Ljubezen
Reactions: Kamele0N

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Hja, pa da si član enega izmed društev, ki ti izdajo začasni oz nato stalni certifikat. Tako je bilo in mislim da je še 99% ostalo isto.

Začasni certifikat ti omogoča cenejše zavarovanje, stalni pa tudi cestnino.

Ps daj kako sliko :D
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Hja, pa da si član enega izmed društev, ki ti izdajo začasni oz nato stalni certifikat. Tako je bilo in mislim da je še 99% ostalo isto.

Začasni certifikat ti omogoča cenejše zavarovanje, stalni pa tudi cestnino.

Ps daj kako sliko :D

certifikat izda svamz in ni pogoj članstvo v kakem klubu (je pa ceneje). In popust velja tako pri zavarovanju kot cestnini z obema, ker tudi stalni ni stalni pač pa velja 10 let. Začasni pa 5. Pa stalnega skorajda ne dajo več...
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
certifikat izda svamz in ni pogoj članstvo v kakem klubu (je pa ceneje). In popust velja tako pri zavarovanju kot cestnini z obema, ker tudi stalni ni stalni pač pa velja 10 let. Začasni pa 5. Pa stalnega skorajda ne dajo več...
No vsaj bil je pogoj, ker valda so si tako člane nabijal. Sej tudi zavarovalnica je včasih gledala članstvo, danes pa res ne več..

Z osnovnim certifikatom nisi dobil popusta pri cestnini, no vsaj ene 3-4 leta nazaj ne, mapam mislim da je še tako. Vem ker sem rihtal za hrošča in je bilo potrebno urediti vpis (homologacija) v prometno. More pisat "starodobnik" in nato dobiš 80% popusta še tukaj.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
No vsaj bil je pogoj, ker valda so si tako člane nabijal. Sej tudi zavarovalnica je včasih gledala članstvo, danes pa res ne več..

Z osnovnim certifikatom nisi dobil popusta pri cestnini, no vsaj ene 3-4 leta nazaj ne. Vem ker sem rihtal za hrošča in je bilo potrebno urediti vpis v prometno. Morm čeknt kaj pipe, mal sm že pozabil.

Sam sem že imel vpisano v prometni, pa sem vseeno šel še certifikat narest. Zato vem, da je bila cena tam nižja in to kar konkretno :)