Odstranitev zunanje enote klime

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.067
1.008
113
Klima Panasonic, kako odstranim zunanjo enoto, da čim več plina not ostane?
Namreč premakniti moram zadevo za 2m.

Predvidevam, da tako:
1. zaprem izhodni ventil (zgornji? spodnji?)
2. vključim klimo za 10 minut (verjetno hlajenje?)
3. zaprem še vhodni ventil (spodnji? zgornji?)
4. odmontiram elektriko, cevi in enoto.

Če kdo ve: kako pride elektrika do te klime?
A gre direkt od varovalke v zunanjo enoto pa potem v notranjo, ali najprej v notranjo enoto pa od tam v zunanjo?

Pa koliko kg ima ta zadeva?
1659861-DSC_0430.jpg
 

Priponke

  • 1659861-DSC_0430.jpg
    1659861-DSC_0430.jpg
    103,9 KB · Ogledi: 5.477

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Elektrika gre do zunanje enote, potem pa krmiljenje preko 5 žilnega kabla do notranje.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Ne !
Samo zapri ventile v priključkih nato pa odvij spoje na ceveh. Klime z zaprtim ventilom jaz ne bi lavfal ker boš v vsakem slučaju zgubil nekaj plina, ker pa boš še podaljšal cevi zna biti plina že premalo , tako da ti ga bo najbrž potrebno dofilat, če pa enkrat že filaš pa nima neke veze .
Ne vem ali si opazil tle na forumu je nek mojster za klime, stranke ga hvalijo,menda tud ni drag in morda bi bilo najboljše prepustit njemu naj ti poštuka cevi in dofila potreben plin.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.538
1.143
113
Celje
To sicer naj nebi delal vsak sam, ampa....

1. Klimo nastaviš na hlajenje, na najnižjo temperaturo in jo vklopiš. Pustiš delovati dobrih 5 minut da klima začne hladiti. (to zna biti problem pri teh cenejših klimah in nizkih zunanjih temperaturah)
3. Z imbus ključem zapreš ventil na tanki (tekočinski) cevi.
4. Počakaš 1 minuto in glas klime se bo začel spreminjati (zdaj pri inverterjih je lahko problem, ker so »prepametni« in hočejo izklopiti kompresor, ko opazijo, da nekaj ni ok. Zato ima recimo toshiba, mitsubishi,… za to posebno tipko »servisni način«, ki izklopi »pamet«. Za tvojo klimo pa ne poznam. Ampak sej se bo videlo. Če bo laufal 1 minuto je tako to to)
5. Zapreš še ventil na sesalni strani (debela cev)
6. Po zapiranju ventilov čim prej izklopiš klimo (naj eden čaka in samo izklopi elektriko, ko bo ventil zaprt)

To bi moralo biti to

Zdej preden odvijačiš cevi še malce z rezervo odvij priključek, da vidiš, če bo še kaj pihalo, ampak veliko nebi smelo.



- Glede elektrike. Izgleda, kot napajanje na zunanjo enoto in potem 4 žilni kabel za komunikacijo z notranjo.
- Klima bo težka slabih 40kg.
- Klimo imaš preveč stisnjeno na steno... zadaj ja ni nič prostora?
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.067
1.008
113
Saj podaljšanje in filanje bo delal majster.
Ampak se mi ne da ukvarjati z uskladjevanjem montažerjev zasteklitve balkona in klimašev.
Pa še en podstavek moram narediti. Tako da trenutno je nujno le umakniti zunajo enoto,
je pač ne bom uporabljal nekaj časa, potem pa montaža na novo mesto s štukanjem cevi in polnjenjem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.538
1.143
113
Celje
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Saj podaljšanje in filanje bo delal majster.
Ampak se mi ne da ukvarjati z uskladjevanjem montažerjev zasteklitve balkona in klimašev.
Pa še en podstavek moram narediti. Tako da trenutno je nujno le umakniti zunajo enoto,
je pač ne bom uporabljal nekaj časa, potem pa montaža na novo mesto s štukanjem cevi in polnjenjem.

A ja, pa ker ne boš takoj namestil na novo lokacijo še dve pomembni stvari.

1. Cevi nekako čimbolj neprodušno zapri. Notri ne sme pridet vlaga. Najbolje, da jih na koncu DOBRO stisneš!
2. na zunanji enoti se dostikrat zgodi, da ventila ne držita več 100% in plin ti bo uhajal. Najbolje bi bilo na priključke priviti "kapice", ki so zraven pri novi klimi.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.067
1.008
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
- Klimo imaš preveč stisnjeno na steno... zadaj ja ni nič prostora?
Slabih 10 cm.
Koliko pa naj bo prostora okoli, ko jo bom zaprl v škatlo, tako da bo sprednji del gledal ven.
Koliko naj bo še prostora ob robovih, da bo krožil zrak?

Torej zaprl bom balkon, v to novo steno izrezal luknjo, postavil klimo tako, da bo nekaj cm ven gledala, zadnji del pa zaprl v škatlo.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.538
1.143
113
Celje
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
- Klimo imaš preveč stisnjeno na steno... zadaj ja ni nič prostora?
Slabih 10 cm.
Koliko pa naj bo prostora okoli, ko jo bom zaprl v škatlo, tako da bo sprednji del gledal ven.
Koliko naj bo še prostora ob robovih, da bo krožil zrak?

Torej zaprl bom balkon, v to novo steno izrezal luknjo, postavil klimo tako, da bo nekaj cm ven gledala, zadnji del pa zaprl v škatlo.

Ah 10cm je več kot dovolj, ampak na sliki izgleda kot da je tam za debelino nosilcev (kakšne 4cm)

Če boš zapiral v škatlo naredi, tako da bo dovolj pretoka. To je zdaj težko rečit v cm. raje več, kot premalo, sploh, ker se ti bo mešal izpihan zrak s tistim, ki ga bo klima not vlekla.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Odstranil bi rad klimo v spalnici ki ni laufala že veliko let, nasploh gre za verjetno pokvarjen zastarel model keterega bom zamenjal naslednje poletje z novim, če se bom odločil za klimo.

Kot pravim, vklopljena ni bila že leta, ko sem jo poskusil letos poleti zagnati z daljincem je samo zapiskala in se nazaj ugasnila. Kako se pri taki klimi postopa, igi? Ki je ne morem prižgati in pustiti teči na najnižjih temp.


 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če te prav razumem, jo boš v smeti vrgel?

Pol jo odšraufaj, spusti v luft (jebeš ekologijo), še tistih 20% plina, ki je ostal not, cevi pa zamašiš (zaviješ z izolir trakom) in jih uporabiš na novi.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Ja stran bom vse pometal. Vseeno pa si ne bi rad česa naredil med snemanjem s tistimi plini ki so noter. Stvar je ful stara in dvomim da so noter bio eko zadeve.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
Tudi če notri ni freon (verjetno ni, če ni ravno 30 let stara?), imajo ti plini toplogredni učinek (tj. 1 kg plina ima učinek enakovreden 1 toni CO2 - cifre si izmišljujem).

Če se ti da, cevi zapri in odpelji direktno na deponijo. Če boš pustil na cesti za kosovni odvoz, bodo v četrt ure vse razf..... okvirji. Vsaj pri skrinjah je tako, no, morda pa se na klime ne spoznajo?

P.S: brez ekološke ozaveščenosti vseh nas nima Greta najmanjših sans, da bi kdaj odrasla v normalno žensko... Think of the children :)
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Bom odstranil pokrov ventila in z imbusom zaprl plin. Potem pa odstranil cevi. Vsega plina iz cevi ne morem spraviti ker klima ne dela.. Je pa notr r22 ki ni dober za ozon.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
R22 = Freon. ;)

Notri je pri polni in delujoči klimi okoli 200g plina, če sem si prav zapomnil - glede na to, da ti ne dela je verjetno večina plina že zdavnaj v višini oblakov. Itak pa je normalno, da oba ventila zapreš preden razmontiraš vse skupaj.

In kaj misliš kaj naredijo s plinom na deponiji - ne bit naivni no!

 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.425
113
No, ves kaj, ce jih dobijo v roke, je sansa, da gre plin v luft 100 odstotna.

In seveda ni normalno, da se plin spusca kar v luft, ce drugega ne zato, ker ga je vedno tezje kupiti, vcasih ga pa se rabis, ce te reci popravljas.

Ce jo odpeljes na odpad, je lahko moznost za to 80 posto, kar je razlika vidna iz vesolja. Ni moj problem, ce ljudje svoje delo opravljajo brezbrizno, jaz sem naredil, kar je bilo v moji moci.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Ko sem odsraufal tanjšo cev je neki cajta pihalo ven. Kljub zaprtemu ventilu. Zdaj je sneto in gre na deponijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver